اروپا سازمان اطلاعاتی مستقل ایجاد می‌کند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۷ مرداد ۹۲ - ۵:۰۲

  کد خبر : 10053

  اروپا سازمان اطلاعاتی مستقل ایجاد می‌کند

  به گزارش واران نیوز به نقل از پرس تی وی، روزنامه انگلیسی تلگراف به نقل از مقام‌های اتحادیه اروپا گزارش …

  به گزارش واران نیوز به نقل از پرس تی وی، روزنامه انگلیسی تلگراف به نقل از مقام‌های اتحادیه اروپا گزارش داد این نهاد اطلاعاتی که هواپیماهای بدون سرنشین جاسوسی، ماهواره‌های نظارتی و هواپیماهای جاسوسی در اختیار خواهد داشت، برای حفظ امنیت داخلی و اهداف دفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.بر اساس این گزارش، کمیسیون اروپا و اداره اقدام خارجی اروپا پیشنهادهندگان این طرح هستند.

  اتحادیه اروپا این تصمیم را در پی رسوایی اخیر برنامه جاسوسی امریکا و نقش مهم سازمان امنیت ملی این کشور در جاسوسی از مقامات و شهروندان اروپایی اتخاذ کرده است.

  ادوارد اسنودن، پیمان‌کار پیشین سازمان امنیت ملی امریکا اسنادی را فاش کرد که از فعالیت‌های جاسوسی این سازمان در کشورهای جهان و نیز کشورهای اتحادیه اروپا پرده برداشت.

  یکی از مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا که نام او در این گزارش نیامده است گفت: «افشاگری ادوارد اسنودن به ما نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا به توانمندی‌های امنیتی مستقل برای خود نیازمند است و این پیشنهاد تنها یک گام بیشتر به سوی هم‌گرایی دفاعی اروپا محسوب می‌شود.»

  در پیشنهادهای اتحادیه اروپا آمده است: «کمیسیون [اروپا] با اداره اقدام خارجی اروپا در زمینه ارزیابی مشترک قابلیت استفاده دوگانه که برای سیاست‌های امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا ضروری است، همکاری خواهد کرد.»

  به گفته منابع آگاه در اتحادیه اروپا، کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، کمیسیون اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپاینا و لهستان از این طرح حمایت می‌کنند.

  در همین حال، جفری ون اوردن، عضو پارلمان اروپا، کمیسیون اروپا را به «وسواس» برای ترویج «جاه‌طلبی‌های نظامی اتحادیه اروپا» متهم کرد.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro