پرتیراژترین خودروهای تاریخ ایران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۷ مرداد ۹۲ - ۱۰:۰۷

  کد خبر : 10071

  پرتیراژترین خودروهای تاریخ ایران

  به گزارش واران نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آمار اعلامی از سوی وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، از …

  به گزارش واران نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آمار اعلامی از سوی وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، از سال ۱۳۴۶ (سال تولید پیکان در ایران به عنوان قدیمی‌ترین خودرو داخلی) در مجموع ۱۱ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۲۲۶ دستگاه پراید و پژو و پیکان و سمند در کشور به تولید رسیده که در این بین، پراید رکورددار به حساب می‌آید.پراید که تولید آن از سال ۱۳۷۲ در سایپا آغاز شد، طی این ۲۰ سال چهار میلیون و ۶۷۰ هزار و ۷۰۶ دستگاه تیراژ داشته است و چیزی نمانده تا به رکورد پنج میلیون برسد.

  همچنین خانواده پژو نیز که خودروهایی مانند ۲۰۶ و ۴۰۵ و پارس را شامل می‌شود، طی ۲۲ سال میهمانی در جاده مخصوص، سه میلیون و ۸۲۴ هزار و ۱۳۱ دستگاه تولید داشته‌اند، هر چند مشخص نیست تیراژ هر یک از مدل‌های تولیدی پژو در این سال‌ها چقدر بوده است.

  خانواده پژو پس از پراید بیشترین تیراژ را در صنعت خودرو کشور داشته‌اند و این در حالی است که از اوایل سال گذشته و با رفتن پژو از ایران، تولید محصولات این شرکت با افت شدیدی روبه‌رو شده است.

  اما به سراغ سومین خودرو پرتیراژ کشور طی ۴۵ سال گذشته برویم، خودرویی به نام پیکان. این محصول خاطره انگیز جاده مخصوص که قدیمی‌ترین خودرو تولید داخل به شمار می‌رود طی این ۴۵ سال، دو میلیون و ۶۲ هزار و ۶۱۱ دستگاه تیراژ را به نام خود ثبت کرده است. پیکان البته اردیبهشت ماه ۸۴ برای همیشه با جاده مخصوص وداع کرد و راهی موزه شد.

  پس از پیکان اما سمند بیشترین تیراژ را در صنعت خودرو کشور به خود می‌بیند. از سمند با نام خودرو ملی یاد می‌شود، حال آنکه تا پایان سال ۹۱ (۱۱ سال پس از آغاز تولید) تیراژ آن حتی به یک میلیون دستگاه نرسیده است. طبق آمار اعلامی، ایران خودرویی‌ها طی این ۱۱ سال ۹۵۸ هزار و ۷۸۸ دستگاه سمند به تولید رسانده‌اند.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.ir