هم‌وطن، با خون من زنده بمان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۲ - ۱۲:۰۲

  کد خبر : 11284

  هم‌وطن، با خون من زنده بمان

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، خون جاری در رگ‌های ما به راستی می‌تواند نعمت حیات دوباره را به …


  به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، خون جاری در رگ‌های ما به راستی می‌تواند نعمت حیات دوباره را به افرادی ببخشد که به دلایل متعددی نیازمند خون هستند؛ از مجروحان تصادف رانندگی گرفته تا افرادی که دچار حادثه‌هایی چون سوختگی و … شده‌اند، از افراد تحت عمل جراحی تا مادران در حین زایمان، از بیماران سرطانی گرفته تا مبتلایان به هموفیلی و تالاسمی و… که هر لحظه نیازمند خون هستند.


  سازمان انتقال خون ایران از سال ۱۳۵۳ برای تهیه و توزیع خون و فرآورده‌های سالم ، و انجام امور آموزشی، پژوهشی و کاربردی در زمینه انتقال خون به طور رسمی آغاز به کار کرده است.


  مهمترین هدف انتقال خون در ایران تأمین خون و فرآورده‌های سالم آن با بهترین کیفیت استاندارد مطابق با موازین تعیین شده بین‌المللی برای بیماران و نیازمندان و همچنین ترویج طب انتقال خون است.


  از اهداکننده خون در روز انتقال خون در همدان تجلیل می‌شود


  سازمان انتقال خون همدان، از تجلیل۷۰۰ اهدا کننده مستمر خون در روز انتقال در این استان خبر داد.


  رئیس سازمان انتقال خون همدان، ضمن گرامی داشت به مناسبت هفته انتقال خون گفت: تعداد مراجعان اهداکننده خون در سالجاری جاری ۱۲ هزار و ۲۰۳ نفر بود که از این تعداد ۹ هزار و ۶۳۸ نفر خون‌گیری شده است.


  افشین محمدی با اشاره به اینکه تعداد اهداکنندگان مستمر در سه ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته است گفت: این شاخص در کشور رتبه سوم را دارا شده است و سالم‌ترین خون مربوط به اهدا کنندگان مستمر است و شاخص اهداکنندگان در کل کشور۶ درصد است در حالی که این شاخص در همدان ۲۷ درصد است


  وی افزود: ۹۵ درصد اهداکنندگان، مرد و ۵درصد از اهداکنندگان زن هستند و در سه ماه نخست سال جاری ۴۷۹ نفر از اهداکنندگان خانم و ۹ هزار ۱۵۹ نفر آقا بوده‌اند. وی اهدا کنندگان را بیشتر در گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال دانست که قشر جوان و سالم استان را تشکیل می‌دهند و حدود ۲۰ درصد از داوطلبان اهدا خون را شامل می‌شوند.


  رئیس سازمان انتقال خون استان خاطر نشان کرد: تعداد مراجعه‌کنندگان اهدا خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری در استان امسال در مقایسه با سال قبل رشد داشته است.


  وی بهره‌برداری از کانکس خونگیری خیابان بین‌النهرین را از دیگر اقدامات هفته انتقال خون دانست و ادامه داد: به منظور رفاه حال شهروندانی که قصد اهدای خون دارند، کانکس خونگیری بین‌النهرین راه‌اندازی می‌شود تا مردم به راحتی به این کار خیرخواهانه اقدام کنند.


  محمدی یادآور شد: واحدهای خونگیری در ماه مبارک علاوه بر اینکه صبح و بعداز ظهراز مراجعین خون اهدایی دریافت می‌کنند بعد از افطار هم این آمادگی رادارند که هرتعداد مراجعه‌کننده را خونگیری نمایند.


  دکتر افشین محمدی گفت بنا به ضرورت ، اتوبوس سیار این سازمان در آینده نزدیک با تجهیزات کامل راه اندازی خواهد شد تا در هر کجا هموطنان بصورت گروهی برای خون دادن اعلام آمادگی کنند به محل اعزام شود و عملیات خونگیری را درکمترین زمان به انجام رساند.


  محمدی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته شاخص اهدای خون بسیار بیشتر از کشورهای در حال توسعه و جهان سوم است که این نشان‌دهنده این است که مطالعات گسترده و فواید اهدای خون برای آنها ثابت شده است.


  وی با اشاره به اینکه در کشور ما خرید و فروش خون وجود ندارد، خاطرنشان کرد: خون‌های اهدایی توسط اهداکنندگان داوطلب که تنها با انگیزه انسان دوستانه مبادرت به اهدای خون می‌کنند، دریافت می‌شود.


  رئیس سازمان انتقال خون استان همدان تصریح کرد: هم‌اکنون ۱۰۰ درصد خون‌های اهدایی در کشور داوطلبانه است که در مقایسه با سایر کشورهای منطقه شاخص برجسته و بالایی است.


  شرایط عمومی اهدا خون


  دارا بودن حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال، دارا بودن هموگلوبین مناسب، داشتن سلامت کامل جسمی و روانی، فشار خون نرمال، داشتن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، میل نمودن وعده غذای قبل از اهدا خون، همراه داشتن کارت ملی از شرایط عمومی اهدا خون در پایگاه‌های انتقال خون است.


  خدمات قابل ارائه به مراجعین


  جمع‌آوری و توزیع خون و فرآورده‌های آن از طریق مراکز اهدا خون در سراسر کشور است. این سازمان تنها مرکز ارائه دهنده خون و فرآورده‌های خونی به بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی است.


  خدمات قابل ارائه به مراجعین در سازمان انتقال خون همدان شامل؛ انجام آزمایش‌های هپاتیت B و C و ایدز وآزمایش تعیین گروه خونی و RH، سنجش فاکتورهای انعقادی شامل فاکتور های ۱۳,۱۲,۱۱,۱۰,۹,۸,۷,۶,۵,۲,۱ و آزمایش های PT,PTT و پروتئین C,Sو… است.


  فواید انتقال خون


  اهدای خون برای نیازمندان به خون، بسیار اهمیت دارد اما پژوهش‌های فزآینده دانشمندان نشان داده است که این سودمندی می‌تواند دوطرفه باشد.


  یافته‌ها نشان داده که اهدای خون، خطر حملات قلبی و حتی سرطان را کاهش می‌دهد.


  این امر حتی باعث سوزاندن ۶۵۰ کالری برای هر پاینت خون اهدایی می‌شود. تصور می‌شود که این مزایا از کاهش سطح آهن خون ناشی می‌شود.


  آهن بر میزان غلظت و چسبندگی بافت خون تاثیر می‌گذارد و سطوح بالای آهن می‌تواند باعث غلیظ‌تر شدن خون شود. سطوح افزایش‌یافته آهن همچنین فرآیند اکسایش کلسترول را تسریع می‌کند. این امر می‌تواند بر قوام خون اثر گذاشته و در زمان حرکت در میان رگ‌های خونی اصطکاک افزایشی ایجاد کند.


  همانطور که این اصطکاک می‌تواند ساییدگی و پارگی مخاط رگ‌ها را افزایش دهد، همچنین می‌تواند به بیماری‌های قلبی عروقی منجر شود. از آنجایی‌که اهدای خون برخی از این محتوای آهن را از بین می‌برد، ممکن است در صورت انجام بر یک پایه منسجم از یک مزیت محافظتی با کمک به رقیق کردن خون برخوردار باشد.


  همچنین محققان دریافتند که افراد سنین ۴۳ تا ۶۱ سال که هر شش ماه یکبار خون اهدا می‌کردند از سابقه سکته قلبی و مغزی کمتری برخوردار بودند.


  از دیگر عوارض جانبی مفید اهدای خون این است که می‌تواند میزان زیادی کالری بسوزاند. پس از اهدای خون، بدن تمام حجم خون را طی ۴۸ ساعت و تمام سلول‌های قرمز خون را طی چهار تا هشت هفته جایگزین می‌کند.


  حرف آخر


  و در پایان ذکر این نکته ضروری است که؛ اهدا خون امری پسندیده و از فرهنگ‌هایی است که موجب تقویت روحیه اجتماعی افراد می‌شود و از سوی دیگر نیز نجات جان افراد همواره مورد تاکید آموزه‌های دینی و مذهبی نیز بوده است.
  امروزه به علت افزایش حجم حوادث ترافیکی و گسترش روش‌های تشخیص درمانی در زمینه بیماران سرطانی و ژنتیکی نیاز به خون و فرآورده‌های آن رو به افزایش است و با توجه به اینکه تامین خون تنها از فرد زنده امکان پذیر است از این رو فرهنگ‌سازی برای اهدای خون امری ضروری است.


  انتهای پیام/خ

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro