نقاشی خدا در شمال ایران پاک شده است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۲ - ۳:۴۷

  کد خبر : 11512

  نقاشی خدا در شمال ایران پاک شده است

  واران نبوز: تصویری که از دوران کودکی از شمال ایران در ذهنم مانده، پر است از دشت‌های وسیع شالیزاری با …

  واران نبوز: تصویری که از دوران کودکی از شمال ایران در ذهنم مانده، پر است از دشت‌های وسیع شالیزاری با زنان و کودکانی که گاهی تا زانو در شالیزار فرو رفته بودند، و بعد هم جنگل‌هایی پر از درخت که گاهی تا کنار دریا کشیده می‌شد، اما انگار این روزها، انسان‌ها نقاشی خدا در شمال ایران را پاک کردند و نقشی دیگر تصویر کرده‌اند؛ دیگر نه از آن شالیزارها وسیع خبری است و نه از جنگل‌های خیلی انبوه. صدای اره موتوری از جنگل و رشد آهن و سیمان در شالیزارها تصویر کودکی‌ام را محو می‌کند.

  روزگاری تا چشم کار می‌کرد دشت شالیزاری و مزارع چای بود و امروز شهرک‌های صنعتی و تراکم خانه‌ها چشم بینندگان را آزار می‌دهد و به جای شالیزارها و مزارع چای، ویلاها سبز شده‌اند. شاید شما هم تبلیغات خرید باغ ویلا و زمین در نقاط شمالی را در روزنامه‌ها مشاهده کرده‌اید؛ به نظر می‌رسد تقاضای بالای خرید باغ ویلا موجب گسترش تغییر کاربری اراضی کشاورزی در مناطق شمالی شده است.

  احمد پادیاب، مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌‏سرا در این زمینه توضیح داد: برای جلوگیری از تغییر کاربری‏‌های اراضی کشاورزی در شهرستان صومعه‏‌سرا نیز در سال‌جاری مجوز ۵ مورد غل و غم گرفته‏‌ایم.

  وی تصریح کرد: افرادی هستند که برایشان مهم نیست برای گذراندن چند روز تعطیلات در ویلاهایشان چه بلایی بر سر بخش کشاورزی استان آورند؛ ما می‏توانیم علاوه بر برخوردهای قانونی با ارتقای اقتصاد کشاورزان در برابر این افراد سودجو بایستیم.

  پادیاب اضافه کرد: اعطای تسهیلات کم ‏بهره به کشاورزان و پرداخت به موقع غرامت بیمه و افزایش آن می‏‌تواند ‌در بی‌رغبت کردن کشاورزان برای فروش شالیزارهایشان بسیار موثر باشد. با اجرای این عوامل ریسک‌‏پذیری کشاورزان استان ارتقا می‏‌یابد و دیگر هیچ اراضی از بخش کشاورزی به خوش‏ نشینان واگذار نخواهد شد.

  پادیاب از همه کشاورزانی که با وجود مشکلات، از شالیزارهایشان حفاظت می‏‌کنند، قدردانی کرد.


  منبع:ایسنا

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro