امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 27 November , 2022
امروز : یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱ - 4 جماد أول 1444
شناسه خبر : 116
  پرینتخانه » اخبار صومعه سرا تاریخ انتشار : 17 ژوئن 2012 - 20:46 |

صومعه سرا، شهر ابریشم!

شهرستان صومعه سرا در مختصات جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۳۷ درجه ۲۹ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۹ درجه و۲ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا ء وا قع شده است….. شهرستان صومعه سرا در مختصات جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۵ دقیقه تا […]

صومعه سرا، شهر ابریشم!

شهرستان صومعه سرا در مختصات جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۳۷ درجه ۲۹ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۹ درجه و۲ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا ء وا قع شده است…..

شهرستان صومعه سرا در مختصات جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۳۷ درجه ۲۹ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۹ درجه و۲ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا ء وا قع شده است. این شهرستان که سال ۱۳۳۸ به شهرستان تبدیل شده است با مساحتی معادل ۷۲۰/۵۶۳ کیلو متر مربع در ۲۳ کیلو متری شهر رشت واقع شده است وبا شهرستان رشت ، فومن ، رضوانشهر، ماسال ، انزلی همسایه است.این شهرستان‌که در زمینی مسطح و جلگه ای واقع شده است دارای آب و هوای مطبوعی است.

شهرستان صومعه سرا شامل سه بخش مرکزی، کوچک جنگلی ، تولم و ۷ دهستان ، هنده خاله ، گوراب زرمیخ ، مرکیه ، طاهر گوراب ضیابر، کسما و نیز ۱۵۱ آبادیست که از این تعداد ۲ آبادی خالی از سکنه است و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال۷۵ بالغ بر ۱۳۶۷۱۰ نفر است .

شهرستان صومعه سرا در قدیم یکی از روستاهای کسما به شمار میرفته وسپس به خاطر اهمیت که پیدا کردوسعت گرفت وکسما در حال حاضر یکی از روستاهای این شهرستان است .نام صومعه سرا به قولی برگرفته از نام عارف قرن چهارم وپنجم (ه.ق) ” شیخ عبدالله صومعی” است و به قولی دیگر وجود صومعه هایی که در این شهر بوده علت اصلی این نام گذاریست .

گفتنی است روستای کسما در زمان نهضت جنگل مرکز اولین تشکیلات نظامی و اداری جنگلیان به رهبری میرزا کوچک جنگلی بوده اما پس از مدتی به دستور میرزا تشکیلات اداری جنگلیان به خانه اربابی حاج محمد قلی ( معروف به درخانه) و مدرسه نظام جنگل به حسینیه کسما انتقال یافته و مرکز ستاد میرزا کوچک خان گردیده است.

همچنین در کسما هفته نامه ای به نام” جنگل ” به چاپ می رسیده که در مجموع طی د و سال ۳۵ شماره به چاپ رسید.
مردم صومعه سرا به زبان طالشی ، گیلکی و لهجه بیه پس صحبت می کنند و کشاورزی از عمده فعالیت های رایج آنهاست از محصولات مهم کشاورزی این منطقه برنج ،توتون ومحصولات جالیری قا بل ذکر است که تولید برنج ان در رتبه دوم استانی بعد استان شهرستان رشت قرار دارد.پرورش کرم ابریشم و زنبور عسل نیز در این شهرستان دارای موقعیت ممتاز کشوری است . در بخش منابع طبیعی ، از نظر کاشت صنوبر تولید چوب مقام اول را داراست ولی در زمینه دامداری به دلیل کم بودن وسعت شهرستان رشد چندانی نداشته است
دهستان گوراب زرمیخ که روستای مهویزان در آن واقع شده در عرضهای جغرافیایی ۴ ۴۹ درجه تا ۱۵ ۴۹ درجه شمالی و ۱۵ ۳۷ درجه تا ۲۰ ۳۷ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با مساحتی برابر ۹۷/۹۸ کیلومتر مربع در بخش میرزا کوچک خان و شهرستان صومعه سرا قرار گرفته است.
این محدوده از نظر زمین شناسی دارای ساختار آتشفشانی و پوشیده از نهشته های دریایی در قسمت جلگه ای و از نظر آب و هوایی دارای آب و هوای معتدل مرطوب است اختلاف حداکثر و حداقل دما برابر با ۳۸ درجه سانتیگراد و متوسط دمای سالیانه آن برابر با ۱۶ درجه سانتیگراد است بارش سالانه آن ۹/۱۱۲۷ میلیمتر که حداکثر ریزش آن د رماههای شهریور و مهر می باشد .موقعیت ویژه توپوگرافی و موفولوژیکی محدوده باعث جریان آبراهه و رودهای فراوان که از کوهستان به سمت جلگه روان شده است. خاکهای محدوده در قسمت کوهستانی جنگلی و در منطقه جلگه رسوبی می باشد خاک قسمت کوهستانی کم عمق و با بافت سنگین می باشد و قسمت جلگه دارای خاک اسیدی و بافت متوسط و سنگین می باشد.
دخالتهای انسانی در منطقه به دلیل شرائط آب و هوایی حاصل باعث تغییرات زیادی در چهره منطقه شده و پوشش گیاهی منطقه بخصوص در قسمت جلگه ای دستخوش تغییرات بسیار ی شده است .تراکم زیاد جمعیت در منطقه و احساس نیاز و برداشتهای نادرست از زندگی شهری حرکات مکانی را ایجاد می کند که گاه مفید برای توسعه منطقه و گاه غیر ضروری است.
درصد اشتغال در سال ۷۵ در بخش کشاورزی برابر با ۶/۷۳ درصد می باشد و بعد از بخش کشاورزی بخش خدمات وجود دارد که ۱۹ درصد جمعیت شاغل را به خود اختصاص داده که بیشتر خدمات تجاری را شامل می شود تا خدمات اداری و دولتی ، وضعیت سواد و آموزش در دهستان در سال ۱۳۷۵ به ۶/۷۰ درصد رسیده است که نسبت به سال ۱۳۶۵حدود ۶/۱۸ درصد رشد نشان میدهد . اقتصاد غالب در دهستان گوراب زرمیخ بر مبنای کشاورزی است .محدوده دارای ۴۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی و حدود ۴۹۵۰ راس دام می باشد که از منابع عمده درآمد برای کشاورزان دهستان محسوب میشود. تعداد آموزشگاهها از سال ۵۵ تا سال ۱۳۷۸ از رشد ۶/۲۶۶ درصد بخوردار گشته است.وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی در سال ۱۳۷۸ نسبت به سالهای قبل مناسبتر اما نسبت به شهرستان صومعه سرا ضعیفتر می باشد.نوع کشت تک محصولی و شیوه سنتی کشت و تغییرات آب و هوا اقتصاد کشاورزی منطقه را ضربه پذیر ساخته است .و کشاورز هنگام نشا و کشت محصول اطمینان چندانی به پر محصول بودن و فروش مناسب محصول کشاورزی خود ندارد.اما زمینه های توسعه کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی و خاک مناسب استفاده از برنامه ریزیهای صحیح و بر پایه توانهای منطقه وجود دارد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.