شرق تهران لرزید

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۸ مرداد ۹۱ - ۱۸:۵۹

  کد خبر : 1247

  شرق تهران لرزید

  بر اساس اطلاعات منتشر شده در مرکز لرزه نگاری کشوری، این زلزله ساعت یک و یک دقیقه بامداد امروز در …

  بر اساس اطلاعات منتشر شده در مرکز لرزه نگاری کشوری، این زلزله ساعت یک و یک دقیقه بامداد امروز در بومهن و با قدرت سه و هشت دهم ریشتر رخ داده است.

  همچنین ساعت ۴۵ دقیقه بامداد امروز، زمین لرزه دیگری در ورزقان با قدرت سه و چهار دهم ریشر به وقوع پیوست.

  معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، بزرگای زلزله بامداد امروز را ۳٫۸ ذکر کرد و گفت: گسل این زلزله گسل مشا و از جمله گسل هایی است که در شمال تهران قرار دارد.
  دکتر مهدی زارع، با اشاره به جزئیات زلزله بامداد امروز شنبه ۲۸ مرداد ماه منطقه دماوند و بومهن، افزود: این زلزله با بزرگای ۳٫۸ در مقیاس ریشتر بوده که درعمق کم رخ داده است.

  معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله به بیان گسل مسبب این زلزله پرداخت و اظهار داشت: گسل مسبب این زلزله گسل “مشا” از گسل های البرز مرکزی و از جمله گسل های تهران است که در شمال تهران قرار گرفته است. این گسل از ۳۵ کیلومتری تهرانپارس عبور می کند.

  وی ادامه داد: این زلزله در مناطق دماوند، بومهن و در شمال شرقی تهران احساس شد.

  زارع گسل مشا را از جمله گسل های فعال کشور توصیف کرد و یادآور شد: این گسل از گسل های فعال است که همواره انتظار زلزله های کوچک و بزرگ از آن می رود به گونه ای که در سال ۸۹ زلزله ای با بزرگای ۳٫۴ توسط این گسل رخ داد.

  معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به وضعیت تهران از نظر لرزه خیزی، اضافه کرد: تهران از نظر لرزه خیزی از مناطق پر خطر با ریسک لرزه خیزی بالا است و روی گسل های شمال تهران،‌ کهریزک و ایوانکی قرار گرفته است.

  وی با تاکید بر اینکه زلزله امروز هرگز ربطی با زلزله اهر-ورزقان ندارد، خاطر نشان کرد: رخ دادن زلزله در منطقه اهر-ورزقان که گسل مسبب آن گسل اهر بوده هرگز ربطی به زلزله امروز بومهن و دماوند ندارد.

   

  منبع:

  مهر

  فارس

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro