ضیابر شهر فراموش شده

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۲۸ مرداد ۹۲ - ۱۴:۴۰

  کد خبر : 13992

  ضیابر شهر فراموش شده

  ضیابر(ZIABAR)با نام پیشین گسکر(GASKAR) شهری است با مختصات جغرافیایی ۳۷درجه و ۲۵دقیقه و ۳۲ثانیه شمالی و ۴۹درجه و ۱۴ دقیقه …

  ضیابر(ZIABAR)با نام پیشین گسکر(GASKAR) شهری است با مختصات جغرافیایی ۳۷درجه و ۲۵دقیقه و ۳۲ثانیه شمالی و ۴۹درجه و ۱۴ دقیقه و ۴۲ثانیه خاوری با ارتفاع ۸ متربالاتر از سطح دریا و در منطقه جلگه ای. فاصله آن تا رشت ۴۰ کیلومتر،انزلی ۳۴ کیلومتر وصومعه سرا ۱۸ کیلومترمی باشد. جمعیت ضیابر ۳۳۸۸ نفر (نسبت مرد به زن ۵۰:۵۰)و درصد با سوادی ۸۱ درصد می باشد .

   

  واران نیوز: پیشینه ضیابر از نوشته های سید شرفشاه تالشدولابی عارف قرن ۶-۷ هجری به بیش از ۷۰۰ سال می رسد.در باره نام ضیابر نظرها متفاوت است برخی آنرا ترکیب واژه های ضیا(روشنایی)و بر(خشکی) دانسته اند در برخی نوشته ها بدلیل نزدیکی به دریا آنرا آمیزه ای از زر+ور می دانند.

   

   برخی اهالی محلی معتقدند که این نامگذاری از سوی سید شرفشاه صورت گرفته است. بیشتر مردم ضیابر از سادات منسوب به امام ششم شیعیان هستند و اغلب به گیلکی با لهجه ضیابری صحبت می کنند هرچند بدلیل واقع شدن در چهار راه اصلی گذر از مرکز گیلان به غرب و شمال و آذربایجان مهاجران بسیاری از کلور،شال،خلخال و ماسوله و…نیز در آنجا سکنی گزیده اند.نزدیک به ۴۰روستا دارد و مردمان آن بسیار سختکوش و کاری هستند.

   

  افزون بر کار کشاورزی برنج بسته به فصل محصولات دیگری چون صیفی جات، نوغان،توتون و … درآن کشت می شود.ضیابر را باید براستی مرکز کشت صنوبر ایران دانست.کشتزارهای گسترده صنوبرناخودآگاه چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند.بسیاری از مردم به کار تجارت چوب مشغولند و ۲سندیکای باربری بدین منظور در ضیابر در حال کار است.

   

  بدلیل دارا بودن موقعیت ترابری ممتاز شهرک صنعتی صومعه سرا در منطقه هفت دغنان ضیابر احداث گردیده است جاییکه روزگاری نه چندان دور جنگلی انبوه بشمار می رفت.

   

  بازار محلی پررونق ضیابر با پیشینه ای دیرین در روزهای دوشنبه هر هفته تشکیل می شود.رودخانه مرغک که از کوههای تالش واقع در بلندیهای شاندرمن سرچشمه می گیرد در دل ضیابر غنوده و کولی های آن از جمله زردپر و شاه کولی مشهور است.این رودخانه در۵کیلومتری بازار ضیابر به کتمجان رسیده و در انجا پس از تلاقی با رودخانه ای دیگر وارد تالاب انزلی می گردد.ازجمله دیگر رودخانه های منطقه ضیابر می توان به رودخانه بهمبر اشاره نمود.

   

  سوغاتی های ضیابر افزون بر جالیز مرغوب آن(برای نمونه خربزه معینی یا موئینی اسفند و نوده) شامل شیرینی و حلواهای خوشمزه ای است که بیشتر نزدیک به نوروز پخته می شوند مانند حلوا ضیابری و دنده کوب. مراسم شبیه خوانی عاشورا نیز در ضیابر پیشینه ای چندصدساله و شهرتی در سطح کشور دارد و به ثبت ملی رسیده است.

   

  روز عاشورا تعدادی بسیار از مردم از جای جای گیلان و ضیابری های مقیم جاهای دیگر به محل می ایند.در این روز درب همه خانه ها بمنظور پذیرایی و پخش غذای نذری گشوده است.دو امامزاده در دو سوی رودخانه مرغک یکی آقا سید محمدجان در کرانه جنوبی و دیگری آقاسید مولاجان در کرانه شمالی ریشه ای ژرف در اعتقادات مردم این منطقه دارند.

   

  از منطقه ضیابر ۶۶شهید در راه وطن اهدا شده است و یکی از مهمترین ویژگیهای ضیابر را باید پرورش انسانهای بزرگ و آزاده مانند امیر ساسان گسکری در قرن حدود ۷-۶ و در دوران معاصر حضرات آیات سیدعبدالوهاب صالح ضیابری و سید محمود رضوی ضیابری و تعداد بیشماری از مدیران برتر در سطح استان و کشور را نام برد.(از جمله آقای ابراهیم بصارتی ضیابری دبیر معروف زبان انگلیسی که در سنین جوانی به ریاست دبیرستانهای شهر صومعه سرا رسید.) بازار پررونق و جذاب کسب و کار در ضیابر هرروز تعداد زیادی از کارگران روزمزد را از مناطق دیگر به این دیار می کشاند.

   

   خط لوله گاز سراسری که از آغاجاری در خوزستان به مسکو در روسیه امتداد دارد از ضیابر می گذرد و بدین منظور دکل مخابراتی مربوط به کنترل خطوط با ارتفاعی نزدیک به ۱۰۰متر در ضیابر نصب گردیده است که از ۵-۶کیلومتری آن برای هر بیننده ای قابل دید است. موقعیت کم مانند ضیابر از دیدگاه ژئوپلتیک روزهای پررونقی را برای آن نوید می دهد.

   

  گزارش مردمی از ضیابر:

  خیابان اصلی ضیابر (۴راه) ضیابر به پیر بازار

   

  حال که به معرفی ضیابر در گذشته و حال پرداختیم گزارشی از مردم فهیم این دهستان به عمل آورده ایم.

   

  مردم ضیابر بسیار ناراحت ازین هستند که ضیابر با این پیشینه تاریخی چرا نباید در آن شاهد هیچگونه پیشرفتی باشند ؟

  خیابان آیت الله ضیابری

   

  متاسفانه خیابان های ضیابر با اینکه محل عبور و مرور مسافران زیادی به علت ترانزیت بودن جاده می باشد صعب العبور است.

   

  مردم ضیابر از دست مسئولان شاکی هستند که چرا هر مسئولی به ضیابر می آید قول هایی برای آبادانی منطقه می دهد اما عمل نمی کند؟

   

  اکثر خیابان ها و کوچه های ضیابر خاکی می باشد و خیابان اصلی هم به علت کندو کاری خاکی شده است و مغازه داران آن منطقه بسیارشاکی  هستند که هر ماشینی از خیابان عبور می کند خاکی که بلند می شود به داخل مغازه می اید و کسب و کار را برایشان سخت نموده است.

   

  امکانات رفاهی برای کودکان، نوجوانان و جوانان وجود ندارد،تنها یک سالن ورزشی در ضیابر تاسیس شده است که فقط برای فوتبال آن هم در زمان های خاص است.

   

  جوانان بیشتر اوقات خود را در قلیان سراها و قهوه خانه ها می گذرانند.

   

  نوجوانان برای گذراندن اوقات فراغت به شهرهای هم جوار می روند و علاوه بر پرداخت هزینه ی سالن و کلاس های تفریحی هزینه رفت وآمد را نیز می پردازند.

   

  ارتباطات مخابراتی و نداشتن اینترنت پرسرعت یکی دیگر از عواملی است که جوانان باید به شهرهای هم جوار رفت و آمد کنند اکثر دانشجویان و دانش آموزان برای انجام دادن تحقیقات  به اینترنت نیازمندند در حالی که اقلیت در ضیابر از اینترنت پرسرعت بهره می برند.

   

  مردم ضیابر از مسئولان خواهش و تمنا دارند که به فکر ضیابر باشند و قول بدون عمل ندهند و به فکر این منطقه تاریخی باشند.


   

  مائده فلاحتکارضیابری

   

   

  يک ديدگاه

  1. همشهری ضیابری گفت:

   خواهشمند است از مناطق فوق جدیدا عکس بگیرید در اختیار ضیابریها قرار دهید

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro