لغو کامل تحریم های اپل علیه ایران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۳ شهریور ۹۲ - ۲:۳۴

  کد خبر : 14242

  لغو کامل تحریم های اپل علیه ایران

  واران نیوز: آیا اپل در ایران نماینده رسمی دارد؟ چرا برندی با این کلاس جهانی در ایران متولی رسمی و …

  واران نیوز: آیا اپل در ایران نماینده رسمی دارد؟ چرا برندی با این کلاس جهانی در ایران متولی رسمی و قابل اعتماد ندارد؟ چرا حتی پایتخت کشورمان میزبان یکی از فروشگاه زنجیره ای این برند پرطرفدار نیست ؟ این و مجموعه دیگر از این دست، سوالاتی هستند که بارها و بارها تکرار شده‌اند و اغلب هم بی پاسخ مانده‌اند.

  البته اپل از یک برهه به بعد خود را مایل به ارائه خدمات به کاربران ایرانی معرفی می‌کرد و قوانین ایالات متحده، که در قالب تحریم‌های فناوری بر ایران تحمیل شده بود را دلیل این عدم خدمت رسانی عنوان می‌نمود. در پی تحولات چند ماه اخیر، ایالات متحده مجموعه ای از تحریم‌های وضع شده علیه کشورمان را کاهش داد که شاید یکی از خبرسازترین آن‌ها برداشته شدن بخش گسترده ای از تحریم‌های مخابراتی و الکترونیکی بود. حال در فاصله کوتاهی از انتشار این خبر که تحلیل‌های گوناگونی را در پی داشت امروز اپل با استناد به الحاقیه تازه تنظیم شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا که با عنوان مجوز عمومی D شناخته می‌شود اعلام کرده که تحریم‌های کامل خود را علیه ایران لغو کرده است.

  از زمان تنظیم این الحاقیه در ۲ ماه گذشته تا به امروز اپل واکنش رسمی به این خبر نشان نداده بود. اما بالاخره امروز در بیانه ای رسمی از لغو کامل تحریم‌هایش علیه ایران خبر داد. در بیانه ی رسمی اپل بخش مشخصی به بحث پیرامون ایران اختصاص داده شده و با استناد به الحاقیه D اعلام شده است که از این پس خدمات سخت افزاری، نرم افزاری و پیرامونی این کمپانی برای ارائه به شهروندان ایرانی منعی ندارد. این قوانین شامل شهروندان داخل آمریکا و سایر آمریکایی تبارهایی می‌شود که در سراسر دنیا با شهروندان ایرانی در ارتباط باشند. این در حالی است که مجدداً چند روزی است که دسترسی به فروشگاه نرم افزار های اپل (App Store) بدون مشکل میسر شده است. الحاقیه D نه تنها برای اپل، بلکه مرتبط با تمام شرکت‌های آمریکایی دنیای فناوری تنظیم شده است که از این پس قادر به تجارت آزاد با ایران هستند. رستاخیز و انقلاب درباره اپل نکته تازه ای نیست، حال آنکه اپل به عنوان بخش معتبری از دنیای تکنولوژی آغازگر این مسیر بوده است باید منتظر ماند و دید که سایرین از جمله رقیب سنتی‌اش یعنی گوگل چه واکنشی به این رویداد خواهند داشت.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro