خوتکای پر سفید

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۱ - ۲۳:۴۶

  کد خبر : 1517

  خوتکای پر سفید

  خوتکای سفید ، Anas querquedula ، یک مرغابی کوچک است . این پرنده بیشتر در اروپا و غرب آسیا زاد …

  خوتکای سفید ، Anas querquedula ، یک مرغابی کوچک است . این پرنده بیشتر در اروپا و غرب آسیا زاد و لد می کند ، و کاملا مهاجر است ، و در زمستانها در گروه های بزرگ جمعی و به صورت گله ای به سوی آفریقا حرکت می کند.
  این گونه به راحتی با یک پرواز پر پیچ و خم سریع مانند خوتکا های دیگر از روی آب بلند می شود . و در پرواز بسیار چابک و سریع است. زاد و ولد این پرنده در میان علفزارهای نزدیک مرداب های کم عمق و دریاچه ها انجام می شود
  اندازه این پرنده ۳۷ سانتی متر است . فقط کمی از خوتکا بزرگتر است با این تفاوت که گردن باریک تر ومنقاری راست تر دارد. به ندرت در آب شور دیده می شود و به تعداد کم در ایران زادو لد می کند. 

  در بالغ ها پرنده نر به راحتی قابل تشخیص است ، و دارای سر قهوه ای و سینه سفید و یک پهنای سفید کمان مانند در بالای چشمش می باشد. در حال استراحت پر و بالش خاکستری دیده می شود و پرهای کتفش، خاکستری ، بلند و آویزان و دارای نوک و پا های خاکستری رنگ است. در پرواز رنگ بال هایش آبی کمرنگ دیده می شود.
  جدا کردن ماده های قهوه ای که شبیه به خوتکا های معمولی هستند نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد ، اما لکه های صورت و تکان دادن مکرر سر نشانه های خوبی برای تشخیص آنها است. ممکن است ماده های خوتکای سفید با یک گونه نادر از خوتکا اشتباه شوند ، اما شکل سر و نوک متفاوت در آنها و زرد بودن رنگ پاهای بعضی گونه ها این سردر گمی را از بین می برد.
  این پرنده ترجیحا از مواد روی آب تغذیه می کند و یا از طریق شیرجه زدن و واژگون شدن در آب غذایش را بدست می آورد. 

  نرها در هنگام جفت گیری صدای مخصوصی از خود ایجاد می کنند و ماده ها تقریبا ساکت می مانند و فقط گاهی صدای کواک کواک ضعیفی تولید می کنند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro