خبر فوری بی بی سی از مذاکره مستقیم ایران و آمریکا/ اوباما آماده است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۳۰ شهریور ۹۲ - ۹:۱۲

  کد خبر : 16871

  خبر فوری بی بی سی از مذاکره مستقیم ایران و آمریکا/ اوباما آماده است

  به گزارش وب سایت بی بی سی فارسی (bbc persian) دقایقی پیش در خبری فوری نوشت: کاخ سفید می‌گوید باراک …

  به گزارش وب سایت بی بی سی فارسی (bbc persian) دقایقی پیش در خبری فوری نوشت: کاخ سفید می‌گوید باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در صورت جدیت ایران، آماده مذاکره مستقیم با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است.

   
  جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در مصاحبه اخیر خود بحث‌های سازنده‌ای را مطرح کرده اما “اعمال مهمتر از حرف‌ها هستند.”

   
  سخنگوی کاخ سفید گفت موضع آقای اوباما همچنان این است در شرایط مشخصی می‌توان به گفتگوی مذاکره با ایران پرداخت.

   
  او گفت اگر ایران آماده باشد “اصرار جامعه جهانی بر رها کردن برنامه ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای” را بپذیرد، باراک اوباما آماده گفتگوی مستقیم است.

   
  مقام‌های ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که قصد ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای ندارند.

   
  از جمله آیت‌الله علی خامنه‌‎ای اخیرا گفت ایران “نه به خاطر آمریکا و غیر آمریکا” بلکه به خاطر باورهای خود دست به ساخت سلاح هسته‌ای نخواهد زد.

   
  روز گذشته باراک اوباما هم در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود ایران باید جدیت خود درباره حل مساله هسته‌ای را این‌طور نشان دهد که بپذیرد “قدرت هسته‌ای خود را نظامی نکند.”

   
  روسای جمهوری ایران و آمریکا هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت می‌کنند. به گفته سخنگوی کاخ سفید هیچ دیداری در برنامه آقایان روحانی و اوباما نیست.

   
  گفتنی است مقامات آمریکایی چه دموکرات و چه جمهوری خواه سال هاست با زبان زور و تهاجمی با ایران سخن گفته اند. یکی ایران را “محور شرارت” خواند و دیگری از “روی میز بودن همه گزینه ها” سخن گفت. ایالات متحده آمریکا در این سال ها بارها در امور داخلی ایران دخالت نظامی و سیاسی کرده است؛ نمونه هایی مانند واقعه طبس، حمایت از صدام حسین، هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران، حمایت پنهان و آشکار از فتنه ۸۸ و … پرونده سیاهی از سیاست های آمریکا را به نمایش می گذارد.

   
  باراک اوباما تا همین چند روز پیش هم از راه تهدید و تهاجم درباره ایران سخن می گفت. حال این که “چرا آمریکا ناگهان لحن خود را تعدیل کرده است؟” سؤالی است که باید به آن اندیشید. آیا دولتمردان آمریکا به اشتباه خود پی برده اند و می خواهند با زبان تکریم با ملت ایران سخن بگویند؟ یا بحران سوریه آن ها را وادار به تغییر لحن و نزدیکی به ایران کرده است؟ یا …

   

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro