کشتی گیله مردی شمال کشور در اباتر پایان یافت+لیست نفرات برتر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۲ مهر ۹۲ - ۲:۱۵

  کد خبر : 17286

  کشتی گیله مردی شمال کشور در اباتر پایان یافت+لیست نفرات برتر

  واران نیوز: سنت کشتی گیری از دیر باز در میان مرد ایران زمین وجود داشته و ریشه در فرهنگ این …

  واران نیوز: سنت کشتی گیری از دیر باز در میان مرد ایران زمین وجود داشته و ریشه در فرهنگ این مرزوبوم دارد .گشتی گیری بنا بر سنت هر قوم و منطقه شکلی خاص به خود گرفته و این خود باعث به وجود آمدن اشکال متنوع آن در ایران شده است .

  در گیلان اما کشتی گیله مردی از این قبیل است که در هفته بازار ها و مراسمات عروسی برگزار می شد.اما به صورت معمول در حاشیه ی شهر ها و روستا ها انجام میگرفت .به محدوده ی مبارزه ی پهلوانان (که در کشتی امروزه تشک نام دارد)«سبزه میدان» یا «سیمبر»گفته میشد. کشتی گیله مردی همانند سایر کشتی‌ها مراتبی دارد ودارای فنون و قوانین خاص و آداب و رسمهایی است. تازه کاران را « نوچه» و به اصطلاح محلی « تنگوله» می نامند و کشتی گیران میدان دیده و کار آزموده را « پهلوان» خطاب می کنند و درهرمحله و روستا نیز یکی از پهلوانان پیش کسوت، عنوان « سر پهلوان» را دارد. برگزاری کشتی روز وزمان مشخص ندارد.معمولاً کشتی گیران هر محل، با نظر سر پهلوان تصمیم به زور آزمایی می‌گیرند که در این صورت به شهرها و آبادی‌های نزدیک خبر می‌دهند وکشتی گیران آن نقاط را برای انجام مسابقه دعوت می کنند. این مراسم دارای آغازی بسیار زیبا و دیدنی است با صدای ساز و نقاره همه اهالی محل را با خبر می کنند و جمعیت بسیاری دور میدان کشتی گرد هم می‌آیند.

   چندی پیش مسابقات کشتی گیله مردی استانهای شمالی کشور در شهرستان صومعه سرا برگزار شد اگرچه مطابقت کامل با سنت های یاد شده نداشت اما از این قبیل کار ها  به نوبه خود می توانند در زنده نگاه داشتن سنت پهلوانی گیلان زمین موثر باشد.

  در پایان این مسابقات و درسنگین وزن حسن رمضانی از کلاچای رودسر، محمد رضا عاشوری از ماسال و رضا روشن بخش از کلاچای رودسر اول تا سوم شدند.

  در سبک وزن نیز سید حسین آقایی از سراوان رشت، علی رجبی و میلاد حسینی هر دواز شفت به مقام های دوم و سوم رسیدند .

  این مسابقات با شرکت ۱۰۰کشتی گیر که بعضی از آنها از استانهای مازندران وگلستان نیز بودند  به مدت ۴۰روز

  در اباتر از توابع صومعه سرا برگزار شد. 

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro