امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 9 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 28 رمضان 1442
شناسه خبر : 17297
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان تاریخ انتشار : 24 سپتامبر 2013 - 2:53 |

بی غیرتی های مردان سیب زمینی علل بی حیایی زنان خودنما

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از دل آذران، این روزها پای صحبت مردم که بنشینی، تلقی های متفاوتی از مفهوم غیرت دارند. علی ۲۵ ساله یکی از جوان های امروزی جامعه است. وقتی از او در خصوص اینکه چرا غیرت در جامعه ما کمرنگ شده است می پرسیم، می گوید: «خب […]


به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از دل آذران، این روزها پای صحبت مردم که بنشینی، تلقی های متفاوتی از مفهوم غیرت دارند. علی ۲۵ ساله یکی از جوان های امروزی جامعه است. وقتی از او در خصوص اینکه چرا غیرت در جامعه ما کمرنگ شده است می پرسیم، می گوید: «خب شاید به دلیل تغییرات اجتماعی باشد. در دهه های پیش غیرت تعاریف دیگری داشت، بعضی از برادرها اصلا اجازه نمی دادند که خواهرشان پایش را از محیط خانه بیرون بگذارد، وای به حال اینکه به دانشگاه و محل کار برود یا در شهری دیگر به تحصیلات خود ادامه دهد. اما در سالهای گذشته بسیاری از دختران به دلیل تحصیل در دانشگاه، مجبور شدند در شهری دیگر ساکن شوند و ادامه تحصیل بدهند. این دلیل بر بی غیرت بودن پدر و برادر چنین دخترهایی نیست چون تغییرات جامعه باعث شده که سبک زندگی تغییر کند.»

در گذشته مردان راضی به کار همسرشان در خارج از خانه نمی شدند اما امروز با آنها همراهی هم می کنند.


«مونا. کـ» زنی ۳۰ ساله که به تازگی ازدواج کرده است، او در پاسخ به اینکه چرا غیرت این روزها مانند گذشته نیست، می گوید:«بستگی به تعریف کلمه غیرت دارد. خب دهه های پیش هیچ مردی قبول نمی کرد که زنش کار کند و به قول معروف نان به خانه بیاورد، اما امروز روز اوضاع خیلی فرق کرده است.


مهرناز ۱۸ سال دارد. او در مورد درجه غیرت در این روزها می گوید: شاید پدرهای نسل قبل خیلی سخت گیرتر از پدرهای دوره ما بودند و دخترانشان در محدودیت های زیادی قرار می داند و در تصور خود با غیرت بودند. اما به نظر من آن نوع غیرت باعث می شد که دخترها از محیط خانه دور شوند و بیشتر در معرض مشکلات و آسیب های اجتماعی قرار بگیرند


 این روزها درصد بالایی از خانم های خارج از خانه شاغل هستند و بسیاری از آقایان هم به دلیل مشکلات اقتصادی به درآمد همسرانشان نیاز دارند. این در حالی است که در محیط های کاری مردها و زنها در کنار هم کار می کنند اما در دهه های پیش این مسئله برای مردها غیر قابل هضم بود و نمی توانستند قبول کنند که همسرانشان در کنار تعداد مردان و در خارج خانه مشغول به کار باشد اما الان دیگر اینگونه نیست.» او ادامه می دهد: «خب برخی از خانم ها می گویند که شوهر من روی من حساس نیست و برایش فرقی نمی کند که من در محیط های کاری و در کنار مردها مشغول به کار باشم و تنها به درآمدی که به دست می آورد، فکر می کند. اگر این مسئله بی غیرتی باشد به نظر من جامعه بیش از هر کسی مقصر است چون شرایط را برای کمرنگ کردن غیرت مهیا کرده است.»

غیرت


برخی بی غیرتی را روشنفکری می دانند! و رسما زنان شان را به این دلیل به خیابان های بصورت بسیار زننده می آورند.


«احمد. ف» ۳۲ ساله و متاهل است. او در مورد مفهوم غیرت در میان مردم این دوره می گوید: «بعضی ها هم به قول معروف دیگر شورش را در آورده اند. طرف با همسرش به خیابان های شهر می آید و لباس خانم به اندازه ای نامناسب است که نگاه تمام مردم را به خود جلب می کند اما آقا انگار نه انگار که همه دارند با نگاه های ناسالم به اندام و صورت همسرش نگاه می کنند. از او هم سوال می کنی که چرا اجازه می دهد که همسرش با این وضعیت  لباس بپوشد و به خیابان بیاید، می گوید که بقیه امل هستند و او روشنفکر. کسی نیست به او بگوید آخر زمانی که همه مردها به زن تو نگاه می کند، این دلیل روشنفکری ات است؟!»
مهرناز ۱۸ سال دارد. او در مورد درجه غیرت در این روزها می گوید: شاید پدرهای نسل قبل خیلی سخت گیرتر از پدرهای دوره ما بودند و دخترانشان در محدودیت های زیادی قرار می داند و در تصور خود با غیرت بودند. اما به نظر من آن نوع غیرت باعث می شد که دخترها از محیط خانه دور شوند و بیشتر در معرض مشکلات و آسیب های اجتماعی قرار بگیرند. اما پدر من، به من آزادی می دهد و من بسیاری از مسائل خصوصی ام را به پدرم در میان می گذارم. شاید خیلی ها این رفتار پدر من را در تضاد با غیرت بدانند اما پدرم با این رفتارش هم به روابط من کنترل دارد و بیشتر از پدرهایی که دخترانشان را می ترسانند، باعث ایجاد احساس امنیت در من می شود.


تغییرات سبک زندگی، روابط خانوادگی و شرایط اقتصادی و اجتماعی در سالهای اخیر باعث شده است که بسیاری از بایدها و نباید ها تغییر کند و در نتیجه رفتارهایی که در دهه های گذشته نماد غیرت محسوب می شدند، این روزها دیگر به شدت و قوت خود باقی نمانند. از جمله پیامدهای ماجرای کم رنگ شدن مصادیق غیرت در کشور این  است که از قوام روابط خانوادگی می کاهد

مردهای این دوره از همسرانشان انتظار نان آوری دارند!


سروناز ۲۸سال سن دارد ، مجرد است و زمانی که از غیرت مردهای این دوره از او می پرسیم، می گوید: «به نکته بسیار خوبی اشاره کردید. یکی از دلایلی که من تا به حال ازدواج نکردم و به خواستگارهایم پاسخ منفی داده ام، همین کمرنگ شدن غیرت در میان پسرهای این دوره است! گذشت آن روزهایی که مردها به اندازه ای روی همسرشان غیرت داشتند که نمی گذاشتند آب در دلشان تکان بخورد. پسرهای این دوره از همسرانشان انتظار دارند که هم بیرون از خانه کار کنند و نان به خانه بیاورند و هم تمام کارهای خانه را به بهترین نحو انجام بدهند.»
خانم کریمی، زنی ۵۰ ساله است. در خصوص تعریف غیرت درمردان دیروز و مردان امروز می گوید:« خب در دوره جوانی ما مردها، فعالیت های همسرانشان را محدود می کردند و آن را به حساب غیرت می گذاشتند، اما امروز دیگر این خبرها نیست و پسرها این دوره اختیارات بیشتری برای همسرانشان قائل هستند. به نظر من این نشان از کم رنگ شدن غیرت نیست و به نوعی رشد فکری مردم را نشان می دهد.»


از همه این حرفها که بگذریم، تغییرات سبک زندگی، روابط خانوادگی و شرایط اقتصادی و اجتماعی در سالهای اخیر باعث شده است که بسیاری از بایدها و نباید ها تغییر کند و در نتیجه رفتارهایی که در دهه های گذشته نماد غیرت محسوب می شدند، این روزها دیگر به شدت و قوت خود باقی نمانند. از جمله پیامدهای ماجرای کم رنگ شدن مصادیق غیرت در کشور این است که از قوام روابط خانوادگی می کاهد. چند وقت پیش هم در خبری آمده بود که قرار است در راستای بالا بردن آمار ازدواج و کاهش آمار طلاق طرح تقویت غیرت در پسران تقویت شود. در چنین شرایطی مدیران مربوط باید چاره ای به حال این ارزش اجتماعی بیندیشند که در تندبار مشکلات اجتماعی و اقتصادی در آستانه نابودی قرار گرفته است چون در صورت ادامه این شرایط، ممکن است در دهه های آتی دیگر مصداقی برای واژه غیرت در میان نسل های آینده پیدا نکنیم.


انتهای پیام/


 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.