مقدمات دیدار با اوباما فراهم آمده بود / یخ روابط ایران و آمریکا شروع به آب شدن کرده است + عکس

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۴ مهر ۹۲ - ۳:۰۳

  کد خبر : 17423

  مقدمات دیدار با اوباما فراهم آمده بود / یخ روابط ایران و آمریکا شروع به آب شدن کرده است + عکس

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در اولین مصاحبه خود با یک شبکه خبری آمریکایی در …


  به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در اولین مصاحبه خود با یک شبکه خبری آمریکایی در گفت‌و‌گو با کریستین امانپور از شبکه سی‌ان‌ان گفت: “می‌خواهم به مردم آمریکا بگویم که صلح و دوستی را از جانب مردم ایران برای مردم آمریکا به ارمغان آورده‌ام.”


  روحانی درباره شایعاتی که در محافل دیپلماتیک درباره دیدار غیررسمی وی و اوباما در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل وجود داشت، گفت: “گفت‌وگوهایی در اینباره انجام شده بود، و مقدمات این کار نیز تاحدودی فراهم شده بود.”


  وی افزود: “آمریکا علاقه‌مندی خود برای انجام این دیدار را اعلام کرد، و اساسا ایران نیز می‌تواند تحت شرایط مشخص اجازه انجام چنین ملاقاتی را بدهد. اما من معتقد هستم که ما زمان کافی برای هماهنگی این دیدار را آنگونه که لازم بود در اختیار نداشتیم.”


  سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا ادعا می‌کند که این دیدار به علت اینکه در ایران شرایط “بسیار پیچیده‌ای” فراهم خواهد کرد به تعویق افتاده است.  فارس نوشت:  «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» به زبان انگلیسی پیامی را به مردم آمریکا ابلاغ کرد و گفت: تمایل دارم به مردم آمریکا بگویم: من صلح و دوستی را از ایرانیان برای آمریکایی‌ها آورده‌ام.


  وی تصریح کرد که برنامه‌ای برای دیدار با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا ندارم اما اگر فرصتی پیش بیاد می‌توانیم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم.


  روحانی درباره شایعاتی که در محافل دیپلماتیک درباره دیدار غیررسمی وی و اوباما در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل وجود داشت، گفت: “صحبت‌هایی در اینباره انجام شده بود، و مقدمات این کار نیز تاحدودی فراهم شده بود.”


  وی تصریح کرد: آمریکا تمایل خود را برای چنین دیداری نشان داد و به طور کلی ایران تحت شرایط خاص می‌تواند اجازه چنین دیداری را بدهد اما بر این باورم که زمان کافی برای هماهنگ کردن این نشست به طور کامل، آنطور که باید، دشوار است.


  رئیس‌جمهور ایران در پاسخ به اینکه آیا اجازه ملاقات با مقامات آمریکایی را دارند، گفت: فکر می‌کنم رئیس‌جمهور ایران هر زمان که منافع ملی کشور در میان باشد، چنین اجازه‌ای را دارد. رهبر معظم ایران گفته‌اند که اگر مذاکرات برای منافع ملی کشور لازم و ضروری باشد، مخالف مذاکره نخواهد بود.


  وی ادامه داد: اگر امروز فرصت به وجود می‌آمد، (دیدار) امروز برگزار می‌شد و اقدامات مقدماتی برای آن انجام می‌گرفت، به احتمال خیلی زیاد گفت‌وگو صورت می‌گرفت و در وهله اول بر موضوع هسته‌ای یا تحولات خاورمیانه متمرکز بود. بنابراین می‌توانم به شما بگویم رهبر معظم ایران، به دولت من اجازه داده است تا آزادانه درباره این موضوعات مذاکره کنیم.


  روحانی درباره هولوکاست گفت: من قبلاً گفتم که من یک مورخ نیستم و زمانیکه بحث درباره ابعاد هولوکاست به وجود می‌آید، مورخان هستند که باید بازتاب از خود نشان دهند اما در کل من می‌توانم بگویم که هرگونه جرمی که در تاریخ علیه بشریت به وجود آمده است، از جمله جرمی که نازی‌ها علیه یهودیان و غیریهودیان انجام دادند، تا جایی که به ما مربوط می‌شود، سزاوار سرزنش و محکومیت است.


  انتهای پیام/

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro