از جیب مردم به خزانه تدبیروامید؟!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۴ مهر ۹۲ - ۱۷:۲۷

  کد خبر : 17465

  از جیب مردم به خزانه تدبیروامید؟!

  “گروه اقتصادی صراط” – اظهارات روز گذشته رییس بانک مرکزی در خصوص دلایل تغییر نرخ ارز، ترمز کاهش قیمت دلار …

  “گروه اقتصادی صراط” – اظهارات روز گذشته رییس بانک مرکزی در خصوص دلایل تغییر نرخ ارز، ترمز کاهش قیمت دلار را کشید و عملا اولین دخالت جدی دولت یازدهم در بازار را رقم زد. این گونه به نظر می‌رسد که دولت برای تامین کسری بودجه خود به جیب مردم پناه آورده و قصد ندارد دلارهایش را ارزان بفروشد!

  به گزارش گروه اقتصادی صراط، در حالی که روند کاهش نرخ دلار و سایر ارزها تا روز گذشته ادامه داشت، ولی الله سیف در اظهاراتی که به نظر کاملا هدف‌دار و از قبل تعیین‌شده می‌رسید، گفت “کاهش نرخ ارز به هیچ وجه دلیل خاصی ندارد و تنها دلیل آن خبرهای خوشبینانه نسبت به شرایط اقتصادی در آینده بوده است. در حال حاضر نرخ ارز در بازار به کف قیمت رسیده است.”

  همین اظهارنظر کافی بود تا روند کاهش نرخ ارز به یکباره متوقف شود و فرصت تک نرخی شدن دلار از میان برود. گفتنی است روند کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته بسیاری از کارشناسان اقتصادی را به هم‌نرخ شدن ارز مبادله ای و ارز بازار امیدوار کرده بود که دخالت بحث برانگیز دولت، این موضوع را از اساس منتفی کرد.

  گفته می شود دلیل اصلی دخالت سیف در بازار ارز که با هدف جلوگیری از روند کاهش نرخ ارز انجام گرفت به کسری بودجه دولت و تلاش برای رفع این کسری از طرق مختلف مربوط می شود.

  مسئولان اقتصادی دولت یازدهم در آغاز فعالیت خود از کسری ۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه گلایه و تلاش کردند تا با پافشاری روی این موضوع مجلس را به کاهش بودجه و یا باز گذاشتن دست دولت برای رفع این کسری وادار کنند.

  این در حالی است که آخرین تلاش دولت که ارائه لایحه‌ای دوفوریتی با هدف دور زدن قانون بودجه و تلاش برای برداشت ۶ درصد از سهم صندوق توسعه ملی بود با مخالفت نمایندگان مردم با دو فوریت آن، تقریبا با شکست روبرو شد هرچند دولت هنوز هم از اصلاح قانون بودجه به روندی که پیشنهاد داده ناامید نشده و امیدوار است با دور زدن قانون اولیه و کاهش سهم صندوق توسعه ملی از ۲۶ به ۲۰ درصد که به تبع آن با افزایش درآمدهای نفتی مواجه خواهد شد بخشی از کسری بودجه را حل کند.

  با این وجود به نظر می رسد تیم اقتصادی دولت به این نتیجه رسیده که بخش اعظم کسری بودجه را مستقیما از جیب مردم تامین کند و در اولین گام در این راستا، جلوی کاهش نرخ ارز را گرفت تا به کم شدن درآمد بانک مرکزی منتج نشود.

  گفتنی است دولت یازدهم با شعار “عدم دخالت دولت در بازار” به تبلیغ برنامه های اقتصادی خود پرداخته بود اما در اولین چالش جدی با دخالت در بازار ارز، فرصت طلایی تک نرخی شدن ارز را از میان برد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro