چرا اماکن ورزشی "گوراب زرمیخ" به حال خود رها شده‌‏اند؟/بازی منتخب صومعه‏‌سرا با پرسپولیس یکی از بازی‏‌های ماندگار این دیار است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۱۵ مهر ۹۲ - ۲:۱۵

  کد خبر : 18231

  چرا اماکن ورزشی “گوراب زرمیخ” به حال خود رها شده‌‏اند؟/بازی منتخب صومعه‏‌سرا با پرسپولیس یکی از بازی‏‌های ماندگار این دیار است

  با توجه به مشکلات بودجه‏‌ای اداره ورزش و جوانان در ساخت اماکن ورزشی و حمایت از ورزشکاران، چرا اماکن ورزشی …

  با توجه به مشکلات بودجه‏‌ای اداره ورزش و جوانان در ساخت اماکن ورزشی و حمایت از ورزشکاران، چرا اماکن ورزشی موجود بخش گوراب زرمیخ به حال خود رها شده‏‌اند؟

  منطقه گیلان، این زمین قرار بود قبرستان شود، خیلی از فوتبالیست‏‌های این شهر مثل جهانگیر جوینده، چند شب در این زمین خوابیدند تا اجازه ندهند این محل به قبرستان تبدیل شود. آخر سر هم قبرستان را به آن طرف انتقال دادند.

  زمینی که قرار بود قبرستان و مکانی برای آرامش اموات باشد، قرار شد به زمین ورزش، به زمینی برای تحرک، شادی، شادابی و سر زندگی تبدیل شد تا مکانی برای امید، برای تجدید انرژی و نشاط زندگی باشد، اما در حقیقت چنین نشد‌.

  اکنون یک زمین فوتبال در حد استاندارد که اطراف آن را فنس کشیده‏‌اند، رختکن‏‌های مناسب، یک سالن بزرگ چندمنظوره و اسکلت یک سوله در کنار سالن که در لابلای علف‏‌های هرز سر کشیده می‏‌توان آجرهای بسته‏‌بندی شده آن را دید و گویا سقف ایرانیتی آن هم در گوشه‏‌ای در لابلای علف‏‌ها آب می‏‌خورد و …

  این نمایی از یک مجموعه ورزشی در یکی از فوتبال خیزترین مناطق شهرستان صومعه‏‌سراست.

  گوراب زرمیخ همواره یکی از مراکز فوتبال‏خیر شهرستان صومعه‏‌سرا بوده است. تیم افروز که در احترام به دروازه‏‌بان فقید دیار گوراب زرمیخ _ افروز علوی _ نامگذاری شده، همیشه یک پای فینال مسابقات محلات بوده و بازیکنانی چون اقدامی، مهرداد دامنگیر، جهانگیر جوینده در تیم‏‌های منتخب صومعه‏‌سرا، سپیدرود و دیگر باشگاه‏‌های استان همواره نقش تعیین کننده‏‌ای داشته‏‌اند.

  بازی منتخب صومعه‏‌سرا با پرسپولیس یکی از بازی‏‌های ماندگار این دیار است که ۴ یا ۵ بازیکن گوراب زرمیخی در منتخب صومعه‏‌سرا جزو بازیکنان کلیدی بودند. نتیجه بازی ۷ بر ۲ به نفع پرسپولیس رقم خورد، اما زننده دو گل به پرسپولیس، عسکر رنجکش بازیکن گوراب زرمیخی بود.

  سالها هم تیم جوانان گوراب زرمیخ که با نام بخشداری گوراب زرمیخ در مسابقات لیگ دسته اول جوانان حضور داشت، نمادی از فوتبال خیزی و فوتبال دوستی اهالی دیار میرزا کوچک جنگلی بود.

  اکنون اما چنانکه باید ورزش در این دیار جدی گرفته نمی‏‌شود و با افول نمادهای ورزشی، شاید بیشترین تحرک را می‏‌توان در والیبالیست‏‌هایی دانست که هر روز بعد ازظهرها در کنار زمین فوتبال، البته روی زمین شنی با حداقل امکانات والیبال بازی می‏‌کنند.

  در این نگاه آنچه که جای تعجب دارد، رها شدن مجموعه به حال خودش است، با وجود خانه سرایداری در مجموعه و حضور سرایدار، امکانات به حال خود رها شده‏‌اند و نظارت خاصی بر آن نیست.

  در این خصوص وحید علی‏‌نیا رئیس شورای شهر گوراب زرمیخ در گفت‏‌وگو با ما در خصوص وضعیت فعلی اماکن ورزشی موجود و سرویس بهداشتی آن اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت بهتر شده است، اما در کل باید فکر اساسی برای این موضوع کرد.

  وی افزود: حدود ۷ سال پیش دو دستگاه چمن زنی برای اداره تربیت بدنی صومعه‏‌سرا آوردند که به ما گفتند یکی متعلق به گوراب زرمیخ است، سالهاست که یا باید از جیب برای زدن چمن زن هزینه کنیم و یا باید از شهرداری گوراب زرمیخ بخواهیم این کار را انجام دهد که در نهایت از آن دستگاه هم خبری نشد.

  علی‏‌نیا با بیان اینکه با تاسیس نمایندگی تربیت بدنی در گوراب زرمیخ و تشکیل هیات‏‌ها زیر نظر این نمایندگی می‏‌توان اندکی تحرک در ورزش شهر ایجاد کرد، گفت: امسال اولین سالی بود که جام رمضان در گوراب زرمیخ برگزار نشد و باید به این سوال جواب داد که جمعیت قابل توجهی که شب‏‌ها در سالن وقت می‏‌گذراندند، چه مکان‌هایی را پر کرده‏‌اند؟

  عضو اول شورای شهر گوراب زرمیخ در ادامه به بیان مشکلات دیگر اماکن ورزشی موجود پرداخت و گفت: اگرچه فنس‏‌کشی زمین چمن با دستور مسوولین انجام شده است، اما وقتی سند زمین به نام تربیت بدنی است، در نهایت باید یک سرایدار داشته باشد که در آن مستقر باشد.

  وی افزود: در حال حاضر همه مجموعه را به سرایدار تحویل داده‏‌اند ولی معلوم نیست خسارت‏‌های وارده به فنس‏‌ها و این رختکن‏‌ها را چه کسی باید بپردازد‌.

  وی با تاکید اینکه مسئولان بارها در تایید فعالیت‌های ورزشی می‏‌گویند ورزش دشمن اعتیاد است، اما عملا هیچ کمکی نمی‏‌کنند، اضافه کرد: ما نباید روند معتاد شدن را زیاد سخت و غیرقابل تصور کنیم، اگر جوانی جایی برای تخلیه انگیزه‏ نداشته باشد، چکار باید بکند، در هوای گرم تابستان به بهانه شنا به رودخانه می‏‌روند و کم کم در کنار رودخانه سیگار و بعدها هم قلیان و… به کارهای خلاف کشیده می‏‌شوند.

  رییس شورای گوراب زرمیخ ‌متذکر شد: وظیفه ما این است که مکان مناسبی برای انگیزه دادن به جوانان مطابق خواست و شور و شعور آن‏ها فراهم کنیم.

  وی تامین هزینه‏‌های سرسام‏‌آور ورزش را یکی از مشکلات مهم برشمرد و گفت: درخصوص شهرهایی مثل شهر ما که صنعتی نیست، پیدا کردن اسپانسر کار سختی است و متاسفانه ورزش امروز هزینه دارد و این هزینه‏‌های کلان از عهده ما بر نمی‏‌آید.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro