چرا اردبیلی‌ها از حذف یارانه نگران نیستند؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۲ - ۴:۲۳

  کد خبر : 18793

  چرا اردبیلی‌ها از حذف یارانه نگران نیستند؟

  به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از سبلانه، دولت حسن روحانی با مجلس شورای اسلامی عهد بسته‌ …


  به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از سبلانه، دولت حسن روحانی با مجلس شورای اسلامی عهد بسته‌ تا ۱۰ میلیون ایرانی را از دریافت یارانه نقدی محروم سازد؛ دولت تنها یک استدلال دارد این که هر ماه هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی کسری بودجه دارد برای همین هم بود که موضوع حذف سه دهک پردرآمد در جلسه مشترک نمایندگان دولت و کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به تصویب رسید. این طرح قرار است پس از بررسی در کمیسیون برنامه و بودجه تا حداکثر دو هفته دیگر در صحن علنی به رای گذاشته شود.دولت یازدهم امیدوار است که با حذف این افراد از فهرست یارانه بگیرها، کمک قابل توجهی جهت جبران بخشی از کسری‌های بودجه شود و لذا هر ماه تعلل در حذف سه دهک مزبور،‌هزار‌میلیارد‌تومان کسری روی دست دولت خواهد گذاشت.


  هر چند برخی کارشناسان اقتصادی، نبود اطلاعات صحیح از اقتصاد خانوار و عدم شناسایی دقیق دهک های موردنظر را برای اجرایی کردن این طرح به عنوان یک نگرانی و چالش جدی مطرح می کنند اما مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی می گوید که ۱۰‌میلیون نفر از افراد پردرآمد در دولت دهم برای حذف از فهرست یارانه بگیران شناسایی شده‌ و مشکلی از بابت اجرای این طرح وجود ندارد.


  او با بیان این که از میان ۲۵ پایگاه اطلاعاتی در کشور که اطلاعات دقیق خانوار را در اختیار دارند، آمار ۶ پایگاه برای شناسایی دهک‌ها کافی است برای اثبات این مسئله عنوان می کند که از طریق پایگاه ثبت اسناد برای دستیابی به اطلاعاتی مربوط به املاک، نیروی انتظامی برای اطلاعات مربوط به خودرو، پایگاه امور مالیاتی برای شناسایی توان مالی خانوار و چند پایگاه اطلاعاتی دیگر می‌توان پردرآمدها را به راحتی شناسایی کرد.


  با توجه به اینکه درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها برای پرداخت‌های نقدی کافی نیست بنابراین ناگزیر به حذف دهک‌های ۸، ۹ و ۱۰ درآمدی هستیم. باید توجه داشته باشیم که مبلغ ۴۵‌هزار‌تومان برای این افراد رقم قابل توجهی نیست اما چشم‌پوشی از این رقم توسط آنها، می‌تواند اقشار ضعیف جامعه را با رایگان‌شدن هزینه‌های بهداشت و درمان مورد حمایت قرار دهد.


  اظهارات مصباحی مقدم درباره شناسایی آمار۱۰ میلیون ایرانی مشمول حذف یارانه نقدی در حالی با اطمینان و قاطعیت مطرح می شود که بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران، دلیل تعلل و تاخیر دولت در حذف سه دهک را نداشتن اطلاعات صحیح از اقتصاد خانوار می دانند.


  در همین حال برخی بر این عقیده‌اند که دولت فعلی هم با اهداف سیاسی در اجرایی کردن حذف ۳ دهک جامعه از یارانه نقدی با استدلال ضرورت طی شدن این فرایند از مسیر قانونی و اخذ مصوبه مجلس، دست به عصا رفتار و سعی می‌کند عواقب و واکنش‌های احتمالی این تصمیم  را از خود دور و به نام مجلس شورای اسلامی ثبت کند؛ اقدامی که مخالفان، همواره دولت دهم را به آن متهم می کردند.


  از آنجا که استان اردبیل در شاخص‌های توسعه و اشتغال از میان ۳۰ استان کشور، در ردیف ۵ استان آخر قرار دارد و از طرفی به تناسب جمعیت خود، بالاترین آمار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و مستمری بگیران سازمان بهزیستی را در کشور به خود اختصاص داده است، قطعاً اجرای چنین تصمیم و اقدامی حساس در این استان برای دولت روحانی تاثیر روانی منفی در پی نخواهد داشت (حداقل مشمولین دهک های سه گانه) و پیشنهاد می‌شود دولت برای این طرح، اردبیل را در ردیف نخست اجرا قرار دهد لذا به نظر می رسد نگرانی دولت یازدهم بابت اجرای این تصمیم مربوط به تهران، اصفهان و دیگر شهرهای برخوردار و ثروتمند است که دولت چندان هم در مواجهه با آنها نخواهد توانست طرح خود را به راحتی اجرایی کند.


  انتهای پیام/


   


   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro