دیکتاتور کیست؟ دیکتاتوری چیست؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۳ آبان ۹۲ - ۲:۲۴

  کد خبر : 19142

  دیکتاتور کیست؟ دیکتاتوری چیست؟

  «دیکتاتور» واژه‌ای است که این روزها به کرات میشنویم یا میخوانیم و در برخی موارد میبینیم. جالب است که نگاهی به تاریخچهٔ استعمال و تعریف آکادمیک این واژه بیندازیم.

  به گزارش واران خبر: دیکتاتوری و دیکتاتور در اصل مقامی بود در جمهوری روم باستان که برای هنگام بحران به کسی واگذار می‌شد. در این هنگام فردی اختیار کامل حکومت و ارتش را را برای مدت محدود (معمولا شش ماه) به دست می‌گرفت.
  از این رو، دیکتاتوری رومی نوعی قدرت قانونی بود. ولی در اواخر دورهٔ جمهوری سردارانی که قدرت حکومت را از راه‌های غیرقانونی در دست گرفتند، این عنوان را به خود بستند و دیکتاتوری صورت غیر قانونی یافت. سولا و یولیوس سزار محدودیت‌های دیکتاتوری را برداشتند و خودسرانه حکومت کردند.

  از آن پس، دیکتاتور عنوان کسی شد که بدون داشتن مقام پادشاهی با اقتدار کامل و بدون محدودیت قانونی، بر دولت فرمانروایی می‌کند.دیکتاتوری نوعی قدرت‌مداری است که چند از این ویژگی‌ها را داشته باشد:

  الف- در کار نبودن هیچ قانون یا سنتی که کردار فرامانروا (یا فرمانروایان) را محدود کند و یا آنکه فرمانروا با قدرت نامحدود خود آنها را زیر پا گذاشته باشد.(به زبان امروزی خود را از تمام قوانین (شهر) بالا دانستن)

  ب- به دست آوردن قدرت دولت با شکستن قانون‌های پیشین

  پ- نبودن قاعده و قانونی برای جانشینی (جانشینی پس از خود یا جانشینی مسئولین موجود در منطقه و یا حوزه تحت تسلط دیکتاتور)

  ت- به کار بردن قدرت در جهت منافع گروه اندک (به عنوان مثال حامیان دیکتاتور که در به تخت نشستن آن کمک های فراوانی به او داشته اند)

  ث- فرمانبرداری مردم از قدرت دولت تنها به سبب ترس از آن (ترس ازمرگ، بی کاری،تبعید،تنزل درجه مدیریتی)

  ج انحصار قدرت در دست یک نفر (قدرت اصلی را در انحصار خود و امور دیگر را که پایه این قدرت هستند به نزدیکان درجه ۱ واگذار می کند)

  چ- به کار بردن ترور به عنوان وسیله اصلی کاربست قدرت (ترور تبلیغاتی، ترور شخصیتی،ترور رسانه ایی و اقداماتی برای تخریب چهره رقیب که در اکثر مواقع منجربه مرگ مخالف میشود)

  دیکتاتوریهای معاصر اغلب یا بعنوان رهبر یک حزب یا به کمک پیروان خود از طریق شورش یا کودتا حکومت را بدست می‌گیرند و یا از طریق قانون اساسی بر سر کار می‌آیند و بتدریج حکومت دیکتاتوری بوجود می‌آورند. دیکتاتورها نوعاً به اتکاء یک حزب رسمی و کمک پلیس مخفی و تبلیغات شدید بحکومت ادامه می‌دهند

  يک ديدگاه

  1. ناشناس گفت:

   دیکتاتور یعنی حرف اول و آخر یک مملکت را یک نفر بزند

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro