شانتاژ خبری یا تهدید رسانه های محلی توسط آقای نماینده؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۱۱ آبان ۹۲ - ۰:۰۰

  کد خبر : 19285

  شانتاژ خبری یا تهدید رسانه های محلی توسط آقای نماینده؟

  روز گذشته با اتنشار خبری به نقل از نماینده شهرستان صومعه سرا موجی از انتقادات در اهالی رسانه و خبرنگاران …

  روز گذشته با اتنشار خبری به نقل از نماینده شهرستان صومعه سرا موجی از انتقادات در اهالی رسانه و خبرنگاران استان ایجاد شد که هرچند خوشایند هیچ کس نبود اما گویا این قصه سری دراز دارد و محدود به یک جلسه و انتشار یک خبر نیست.

  به گزارش روابط عمومی کانون فعالان رسانه ای شهرستان صومعه سرا، گویا نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی طی صحبت‌هایی گفته اند: برخی سایت‌های خبری محلی در راستای اهداف برنامه‌ریزی شده دشمنان فعالیت می‌کنند.

  حمید رضا خصوصی درباره فعالیت برخی سایتهای خبری محلی در گیلان بااشاره به اینکه این سایتها در راستای اهداف برنامه‌ریزی شده دشمنان فعالیت می‌کنند افزود: دروغ‌پراکنی‌های اینگونه سایت‌ها تنها خودشان را بی‌اعتبار می‌کند.

  وی تخریب و دروغ‌پردازی‌های سایت‌ها را موجب ناآرامی در فضای استان و شهرستان نامید و تصریح کرد: اختلاف‌افکنی سایت‌های غیر رسمی بین مدیران کاری ناپسندیده است و خواستار رسیدگی به وضعیت سایت‌های غیر رسمی استان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان شد!

  جملاتی سراسر تهدید که فعایت سایتهای خبری محلی گیلان که نقش بسیار بزرگتری از سایتهای ملی در ارائه عملکرد مسئولین و انتقاد از عملکرد نا مناسب برخی حوزه های غیر فعال دارند را زیر سوال میبرد، اما اینها همه ماجرا نیست!

  1 (4)

  در نگاه اول شدت و لحن انتقادات این مسئول محترم به قدری تند است که بعید به نظر میرسد با توجه به این نکته که خود ایشان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی هستند بخواهند مواردی را آنچنان دارای شبهه در یک جلسه رسمی مطرح کنند که ریز به ریز موارد آن قابل طرح در رسانه های پر بازدید کشور به جهت تلاش یک نماینده برای سرکوب منتقدین و سایتهای خبری منتقد محلی باشد، و بخواهد حواشی زیادی برای این نماینده ایجاد نماید. و با توجه صحبتهای قبلی آقای نماینده در حمایت از انتقادات مطرح شده توسط خبرنگاران این تغییر رفتار محسوس و تهدید کمی مشکوک به نظر میرسید، اما مشکل کار کجاست؟

  در ساعات اولیه انتشار این مطلب که تقریباً با نارضایتی تمامی سایتهای خبری مستقل و محلی در گیلان همراه بود، تصمیم بر این شد که مطالبی در انتقاد به صحبتهای آقای خصوصی با ارائه دلیل و مدرک آماده شود، اما در نخستین پیگیریها زمزمه های دیگری نیز به گوش رسید!

  article

  احتمال شانتاژ خبری یک خبرگزاری رسمی !

  تیتر و کلمات استفاده شده در این خبر که همگی به نقل از آقای خصوصی مطرح شده اند شباهات بسیار زیادی به صحبتهای پرحاشیه و غیر قانونی سرپرست در حال تغییر خبرگزاری فارس در گیلان دارد.

  فاطمه ثابت که اینروزها خبرهایی از جابجایی وی در همه رسانه ها به گوش میرسد اینروزها با انتقاد از سایتهای به اصطلاح شخص خود “غیر رسمی” (برای اثبات رد این ادعا اینجا را بخوانید و یا سایتهای محلی را از اینجا استعلام کنید) پرداخته و چنان از برخی اخبار منتشر شده در فضای مجازی برآشفته که پای را فراتر از مقامات طراز اول کشور گذاشته و منتقدین خود را مزدوران دشمنان! و با عملکردی در راستای اهداف دشمنان خطاب میکند.

  گویا موضوع از این قرار است که ظهر روز پنجشنبه ۹/۸/۱۳۹۲ خبری از خبرگزاری فارس منطقه گیلان بر روی خروجی این خبرگزاری قرار میگیرد که موجب انتقاد شدیداهالی رسانه در گیلان واقع شده و موجی از اعتراضات را در نخستین ساعات انتشار آن بدنبال دارد.

  1 (2)

  در تیتر این خبر اینچنین آمده است: ” نشر اکاذیب برخی سایت‌های گیلان در راستای اهداف دشمنان است!” در این خبر سرتاسر شبهه و توهین آمیز که به جهات زیادی از جمله توهین، افترا و تشویش اذهان عمومی از نظر مدعی العموم قابل رسیدگی در مراجع مختلف کشور میباشد ایشان ضمن خطاب به سایتهای محلی گیلان آنها را “سایت‌های معلوم‌الحال” خوانده و متهم میکند این سایتها اقدام به ” نشر اکاذیب” کرده و فعالیت آنها “در راستای اهداف دشمنان است!” و ادامه میدهد ” این سایتها قصد دارند با خط گرفتن از دشمنان فضای کنونی استان را خدشه‌دار کنند” و در ادامه در دفاع از همسر خود “سرپرست سابق خبرگزاری فارس گیلان” ادامه میدهند فضای رسانه‌ای گیلان نباید دستخوش عده‌ای که خود چهره‌ای شناخته‌شده در “جعل عناوین” مختلف هستند و سابقه خوبی در استان ندارند و با فعالیت در “سایت‌های غیر رسمی” می‌خواهند افکار استانی را مشوش کرده و از مسایل مهم روز جامعه دور کنند، شود!

  اما حاشیه ایجاد شده پس از انتشار این خبر ایشان را وامیدارد برای دفاع از عملکرد و سخنان خود از اولین فضای ایجاد شده برای شانتاژ خبری استفاده کرده و اینبار طی مصاحبه ای آقای نماینده را ناخواسته در فضای انتقادات تند و غیر معمول از سایتهای خبری قرار داده و با تحریف قسمتهایی از صحبتهای ایشان خواسته نامعقول و شخصی خود را پیگیری نمایند.

  به گونه ای که بسیاری از کلمات و جملات استفاده شده توسط نماینده مذکور همخوانی کامل با متن از پیش آماده شده سرپرست خبرگزاری فارس (اینجا) در گیلان دارد و به روایت برخی حاضرین در این جلسه موضوع سخنان نماینده صومعه سرا درواقع اینچنین نبوده است.

  تیتر سخنان خصوصی با عنوان” وضعیت سایت‌های غیررسمی رسیدگی شود” خود بیشترین شبهه از این شانتاژ خبری را بدنبال دارد. استفاده از جملات و کلماتی چون ” نحوه فعالیت سایت‌های غیررسمی گیلان”، ” روش تخریب‌گونه آنها”، ” دروغ‌پراکنی‌های اینگونه سایت‌ها”، ” تخریب و دروغ‌پردازی‌های سایت‌ها موجب ناآرامی در فضای استان و شهرستان” و ” اینگونه سایت‌ها در راستای اهداف برنامه‌ریزی شده دشمنان فعالیت می‌کنند” بیشتر بر تایید این شبه می افزاید.

  اما قضیه بدینجا ختم نمیشود در پایان این خبر به نقل از آقای خصوصی آورده شده “خصوصی خواستار رسیدگی به وضعیت سایت‌های غیر رسمی استان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان شد”!!! حال سوال مهم اینجاست که خصوصی این درخواست را در “ کدام جلسه” و خطاب به”چه کسی” عنوان کرده!

  همانگونه که از شرح خبر پیداست نگارنده سعی داشته طوری القا کند که گویا این جلسه مربوط به رسیدگی به وضعیت سایتهای به اصطلاح غیر رسمی بوده و محل آن احتمالاً در جلسات رسمی استان و یحتمل اداره کل ارشاد گیلان بوده و این درخواست خطاب به مدیر کل محترم ارشاد استان گیلان صورت پذیرفته است.

  در حالی که در واقع این جلسه یک نشست خبری ساده در فرمانداری صومعه سرا و به سبب تعامل با رسانه‌ها و با حضور نمایندگان سایتهای خبری، نماینده و فرماندار صومعه سرا بوده که هیچ اشاره ای به این موضوع که در نگاه اول مطابق با اصول خبرنگاری یعنی مکان، زمان و موضوع جلسه نبوده و به شکل مرموزی و به صورت غیر مستقیم تحریف شده تا بتواند به خواننده موضوع دیگری را القا نماید، که این درست همان چیزیست که مد نظر سرپرست موقت خبرگزاری فارس در گیلان میباشد.

  ایشان علاوه بر اینکه محتوای جلسه داخلی فرمانداری صومعه سرا را به شکل درستی پوشش نداده بلکه با یک مصاحبه در خارج از محل جلسه و در راهروی فرمانداری صومعه سرا برخی نظرات را طی پرسشهایی به نماینده صومعه سرا القاء و ایشان را به پاسخ واداشته و در راستای اهداف خود قسمتی از آنها را با تحریف گسترده و مطابق با نظرات خود و در راستای اهداف شخصی به جلسه رسمی و صحبتهای نماینده در این جلسه نسبت داده است.

  1 (1)

  حال اینکه جلسه برگزار شده در فرمانداری صومعه سرا دقیقاً بخاطر اعتراض به انتشار خبری با عنوان “ممنوعیت ورود خبرنگاران صومعه‌سرا به فرمانداری/ تلاش برای بایکوت کامل خبری!”  که توسط همین خبرگزاری منتشر شده بود برگزار شده و شرکت کنندگان در این جلسه اولین مخاطبین این انتقاد و اعتراض بوده اند نه سایتهای محلی!

  جالب اینکه حتی همین خبر مورد انتشار چندی بعد و با عنوان “منظور از بایکوت خبری چیست؟ مگر فرمانداری پاتوق است!” توسط سایتهای محلی به انتقاد کشیده شده و فرماندار محترم صومعه سرا بخاطر انتقاد سایتهای خبری محلی گیلان نسبت به انتشار این خبر این جلسه را ترتیب داده و مدیران مسئول سایتهای خبری شهرستان نیز در انتقاد به عملکرد این سایتهای خبری از فرماندار صومعه سرا بخاطربرخورد مناسب با خبرنگاران و سایتهای خبری محلی دفاع کرده بودند.

  اما درست زمانی که هیچ خبری از هیچ وبسایت خبری یا خبرگزاری رسمی با این عنوان منتشر نشده، سرپرست موقت خبرگزاری فارس در گیلان که روزهای آخر کاری خورد را میگذراند سعی میکند به اصطلاح از آب گل‌آلود ماهی گرفته و تلاش بی حاصل و غرضورزانه خود برای حذف سایتهای محلی گیلان را از زبان نماینده بیخبر شهرستان صومعه سرا دنبال نماید و با تحریف و شانتاژ خبر موجب ایجاد موجی جدی از انتقادات و اعترضات به صحبتهای تند مقامات مسئول نسبت به خبرنگاران و رسانه های محلی گیلان شود.

  1 (7)

  حال چند سوال:

  اول از نماینده شهرستان صومعه سرا که علی رغم شبهه در صحت گفته های منتسب به ایشان گویا انتقاداتی هم از برخی سایتها داشته اند میپرسیم: آیا خبر و فعالیتی از سمت شما بوده که خبرنگاران محلی شهرستان در جریان آن قرار گرفته باشند و تعمداً منتشر نشده باشد؟ آیا سراغ دارید خبر یا مصاحبه ای که جنابعالی با سایتهای ملی داشته اید و در رسانه های محلی منتشر نشده باشد؟

  جناب آقای خصوصی آیا مردم شهرستان برای تامیین اخبار و نیازهای خبری خود در شهرستان به سایتهای ملی نظیر خبرگزاری فارس مراجعه میکنند یا سایتهای خبری محلی؟

  آیا خبری به غیر از انتشار میزان برداشت خربزه و هندانه و کدو و … چند کار روتین خسته کننده و تکرای که حتی خواننده رغبت نمیکند تیتر خبر را تا به انتها بخواند توسط رسانه های ملی منتشر شده است؟

  آیا انتشار خبرهای انتقادی مربوط به صومعه سرا که مورد درخواست مردم نیز بوده به دور از واقعیت و مشکلات فعلی شهرستان بوده است؟

  جناب آقای مهندس خصوصی حقیقت اینست که علی رغم همه انتقادات و نظرهای نقادانه ای که این روزها مردم نسبت به وضعیت شهرستان دارند سایتهای محلی نسبت به انتشار آنها اقدام نکرده اند و به دلایلی که خود بهتر میدانید نسبت به انتشار بسیاری از خبرهای مورد زمزمه در میان مردم خوددادری کرده اند.

  اما بهتر نبود بجای انتقاد از همین چند خبر انتقادی “عیان شده” در شهرستان نسبت به چرایی آنها پاسخ میگفتید؟ و آیا اینگه انتشار خبری با عنوان “پلمپ تالار محل برگذاری جشن غدیر در صومعه سرا” که به سرعت در عامه مردم صومعه سرا پیچید و علی رغم دریافت مجوزهای قانونی از برگذاری آن ممانعت صورت پذیرفت غیر منطبق با رسالت خبری سایتهای محلی شهرستان بود؟

  جناب آقای خصوصی، جنابعالی در صحبتهای مختلفی که در روزهای ابتدایی حضور خود به عنوان نماینده مجلس در شهرستان داشتید ضمن حمایت از رسانه ها خواستار انتقاد آنها از عملکرد مدیران صومعه سرا شدید، چیزی که جدای از همه باندبازیهای رایج در صومعه سرا خوش آیند همگان واقع شد، اما آیا شما انتقاد را صرفاً بخاطر مدیران قبلی شهرستان میپسندید و با تغییر گسترده مدیران صومعه سرا بساط انتقاد از عملکرد آنها میبایست برچیده شود؟

  جنابعالی در خبری که مورد انتقاد بسیاری از سایتهای گیلان قرار گرفت رسماً به تغییر ۴۰ مدیر شهرستان صومعه سرا اشاره کردید و گفتید به دنبال تغییر ۱۰ مدیر باقیمانده هستید که این صحبتها و روشها حتی با صحبتهای جلسه اول شورای اداری که در آن حضور داشتید در تناقض بود، ولی فقط انتقاد سایتهای خارج از شهرستان را بدنبال داشت و رسانه های شهرستان ضمن سکوت صرفاً خواستار پاسخگویی جنابعالی به این شبهات بودند، با اینحال بهتر نبود بجای اینکه به حواشی بپردازید و با تغیر رویه از حمایت سایتهای خبری به سکوت و سرانجام انتقاد، با دلیل و منطق به دفاع از عملکرد خویش پرداخته و کارها و دستاوردهای خود برای شهرستان را که تا کنون در هیچ مصاحبه ای از آن، آنچنان که قابل ذکر باشد عنوان نکرده اید بازگو میکردید؟

  حالا برخی از اطرافیان جنابعالی چه با اطلاع و چه بی اطلاع شما حتی نسبت به انتشار خبرهایی که خط به خط صحبتهای شما در آن آورده شده هم انتقاد میکنند و بدون حتی کوچکترین اطلاع از قوانین و ظوابط موجود گاه لب به تهدید گشوده و بیشتر برای خود و شما حاشیه سازی میکنند! که به نظر میرسد این رفتار مطابق صحبتهای قبلی شما که “همه مدیران باید دربرابر خبرنگاران پاسحگو باشند وگرنه در سیستم مدیریتی شهرستان جایگاهی ندارند” مورد تایید و نظر خود شما هم نیست.

  گذشته از اینها از همان ابتدای فعالیت جنابعالی یکی از سایتهای شهرستان طی انتشار مطلبی خودش را خصوصی نیوز نامید و پس از چند وقت شما را به جمعی در میان خود دعوت کرد و برای همکاری با شما اعلام آمادگی کامل کرد، همچنین یکی از اعضای اصلی کانون فعالان رسانه ای شهرستان صومعه سرا نیز طی یکسال گذشته چندین بار به دفتر جنابعالی آمده و خواستار ارائه طریق همکاری سایت خبری خود با شما و نحوه پوشش اخبار و عملکرد پیرامون جنابعالی شده است، پس ملاک شما برای انتشار اخبار و پوشش فعالیتها چه چیزی بوده که با عملکرد این وبسایتهای محلی برآورده نشده و از آنها انتقاد دارید؟

  اما امروز چه خواسته و چه ناخواسته جملاتی از سمت شما انعکاس پیدا کرده که ضمن ایجاد بار منفی سنگین پیرامون شما موجب نارضایتی اصحاب رسانه در گیلان شده، که میبایست از سمت جنابعالی پاسخ داده شود که در غیر این صورت عملکرد عده‌ای به جهت تحریف و دستکاری در صحبتهای شما میتواند یک دستمایه خبری برای سایتهای منتقد و پر بازدید کشوری باشد که این موضوع قطعاً خوشایند مردم فرهنگی صومعه سرا همچنین سایتهای محلی فعال در آن نیست.

  جناب آقای میرزا حسینعلی‌زاده جنابعالی نیز به عنوان فرماندار شهرستان صومعه سرا شاید بهتر از هر مسئولی جایگاه رسانه علی الخصوص رسانه های محلی را دریافته اید و تا کنون نیز از مدیران دارای تعامل با رسانه ها در شهرستان شناخته میشدید و همین موضوع سبب دفاع همین رسانه ها از جنابعالی شد.

  1 (5)

  اما آیا رسانه های محلی شهرستان مرغ عزا و عروسی هستند که یکبار آنها را در جلسه ای به جهت تقدیر و تشکر دعوت میکند و دیگر بار در خبری با عنوان ” توسعه صومعه‌سرا در تعامل با رسانه‌ها است” ضمن انتقاد از عملکرد آنها میخواهید “حدود بین مسئولان و خبرنگاران رعایت شود!”  آیا این حدود توسط رسانه های محلی کمرنگ شده یا رسانه های ملی؟ همچنین از جانب شما عنوان میشود “وی با ابراز گله‌مندی از نحوه فعالیت برخی سایت‌های غیرمجاز استان، یادآور شد: برخی سایت‌های غیر رسمی به شایعات و ایجاد تشنج در جامعه دامن می‌زنند” آیا روی سخن شما اینجا با ارائه کنندگان خبر ” ممنوعیت ورود خبرنگاران صومعه‌سرا به فرمانداری/ تلاش برای بایکوت کامل خبری!” که از جانب سایتهای ملی منتشر شده بود است یا سایتهای خبری محلی که از شما حمایت کرده اند و به سبب همین حمایتها سرپرست خبرگزاری فارس در اینجا با عنوان غیر مجاز آنها را خطاب میکند؟

  و اگر اینچنین نیست که قطعاً با شناختی که از شما حاصل شده اینگونه است لازم است جنابعالی نیز نسبت به انتشار این خبر واکنش نشان داده و چندو چون این سوء استفاده و شانتاژ خبری از جلسه ای که با ریاست جنابعالی تشکیل شده را پیگیری نمایید.

  سرکار خانم ثابت، آنچه طی این چند روز از شما دیده شد به هیچ عنوان نشان از شخصیت خبری شما در استان نداشت و مشخص نیست جایگاه شما به عنوان سرپرست یک خبرگزاری استانی کجاست که خط قرمزهای نظام را مشخص فرموده و مرز بین دشمن و دوست را برای بقیه تعیین میکنید، آیا انتشار دهها گاف این خبرگزاری در گیلان طی یکسال گذشته کافی نبود که نتوانید کمترین انتقادات چند سایت خبری محلی را تحمل کنید و برای اثبات خود و زیر سوال بردن بقیه بخواهید از همه چیز پیرامون خود بدون توجه به حساسیت آنها هزینه کنید؟ اما امیدواریم خبرگزاری وزین فارس با انتشار عذرخواهی از رسانه های محلی گیلان سعی بر کمرنگ شدن حواشی ایجاد شده توسط شما نماید.

  1 (3)

  جناب آقای رزمگیر، گویا در جلسه ای که به دبیری جنابعالی برگزار شده، اتفاقاتی افتاده که قبل از هر چیز پاسخگویی جنابعالی در باره نحوه انتشار مطالب مربوط به آن و سوء استفاده از جایگاه آن برای مقاصد شخصی عده ای سوءاستفاده گر را طلب میکند و انتظار میرود جنابعالی به عنوان رئیس اداره ارشاد شهرستان در این میان بتوانید جایگاه رسانه محلی و رسانه ملی را برای سایرین تبیین نمایید.

  البته این اشتباه صرفاً در این جلسه و انتشار اخبار مربوط به آن رخ نداده و قبلاً نیز نمونه هایی از عملکرد یکی از کارشناسان مجموعه تحت مدیریت جنابعالی مشاهده شد که در اینجا بدان نمیپردازیم اما جا دارد ضمن تشکر از جنابعالی که همواره توجه خوبی به ایجاد تعامل در حوزه رسانه ای شهرستان داشته اید به چند مورد کوچک نیز اشاره کنیم.

  اول اینکه در شهرستانی که آنقدر کوچک است که مردم از ریز و درشت جزییات زندگی شخصی یک‌دیگر هم با خبرند بعید بدانید، خبر، عملکرد، گزارش و یا حتی نقدی همانند آنچه گاهی در مجموعه جنابعالی یا سایر مجموعه ها همانند روابط عمومی سابق فرمانداری رخ میدهد،  به گوش طرفین مقابل موضع گیریها نرسد و این موضوع آنچنان که جنابعالی مستحضرید بجای آنکه تاثیری در بهبود شرایط داشته باشد صرفاً به ایجاد شکاف مابین شما و رسانه های فعال در سطح شهرستان کمک میکند که در این میان مطمئناً با تغییر رویکرد افراد قطعاً اهداف جنابعالی تامیین نشده و فقط به ایجاد موضع گیری شخصی افراد و سوء استفاده برخی فرصت طلب کمک میکند، البته برای اطلاع از بقیه موارد پیشنهاد میکنیم خبر قبلی با عنوان “مصداق تشخیص رسمی و غیر رسمی بودن سایتهای خبری کجا تعیین میشود؟” را مطالعه بفرمایید.

  اما آنچه قطعاً بدان خوشبینیم اینست که شخص جنابعالی به عنوان یک مدیر جوان بجای درگیری و پرداختن به یک سری حاشیه بی ثمر به اعتلای جایگاه خود و مجموعه تحت مدیریت خود که در آن افراد با سابقه و مثبت هم کم نیستند و با همکاری همین رسانه های محلی که چه بسا از نظر کمی و کیفی بی گمان از همه شهرستانهای استان گیلان و حتی کشور جایگاه مناسبتری دارند به نقطه مطلوب و قابل دفاع به عنوان دستاورد و عملکرد مجموعه اداره ارشاد شهرستان صومعه سرا دست یابید.

  و اما سایر مسئولین، ای کاش هر کس به اندازه توان خود ازقوانین و اختیارات مجموعه خود آگاه بود و خود را ناخواسته و نادانسته در شرایطی قرار نمیداد که مجال انتقاد و حتی پیگیریهای رسمی بخاطر تخطی از مسئولیت قانونی برای دیگران باز باشد، قرار نیست هرکس گله ای کرد صرف اینکه جایگاه و رابطه شما با ایشان چگونه است دست به هر اقدامی بزنید که البته راهش هم خیلی سخت نیست… {مسئول محترم گله ای دارید؟ فرمایش شما محترم، حق با شماست! دلایل و ادله غیرقانونی بودن ماجرا را ارائه کنید تا مطابق قانون با آن رفتار شود} … به همین سادگی! … که مورد پلمپ تالار جشن غدیر صومعه سرا خود از همین دست است، که اگر این اتفاق می افتاد نه گله ای میماند نه انتقادی و نه خبری که بعد از آن از هزار راه دیگر بخواهیم تبعات آنرا کم کنیم.

  کانون-رسانه-ای-صومعه‌سرا

  و در پایان کانون فعالان رسانه ای شهرستان صومعه سرا تاکید میکند که وجود سایتهای خبری محلی یک فرصت برای مسئولین شهرستان است و وظیفه این پایگاهها ارائه گزارش و عملکرد مسئولین و خدمتگذاران مردم بوده و هست، حال این دست خود ماست که خبری که منتشر میشود با توجه به این واقعیت که اصل خبر صحت دارد، که قطعاً هم اینچنین است، هر پیامد و تبعات مثبت و منفی که به همراه داشته باشد حاصل عملکرد خود ماست و اینکه چرا بقیه “میدانند” توجیهی برای گله نیست.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro