ارباب رجوع را پاس می دارند یا پاس می دهند !!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۶ آبان ۹۲ - ۲:۰۳

  کد خبر : 19414

  ارباب رجوع را پاس می دارند یا پاس می دهند !!

  اگر از جایگاه انسانی به مباحث احترام و تکریم بنگریم، بدون شک تکریم به ارباب رجوع به عنوان یک انسان، …

  اگر از جایگاه انسانی به مباحث احترام و تکریم بنگریم، بدون شک تکریم به ارباب رجوع به عنوان یک انسان، درصدر همه کارها قرار دارد. عزت و گرامیداشت هر انسان همانا وظیفه هر انسان دیگر است اما مدتی است تکریم ارباب رجوع در ادارات شهرستان صومعه سرا رو به فراموشی است  و به جای آن که ارباب رجوع را پاس بدارند، پاس می دهند .  

  واران نیوز به نقل از خزر آنلاین: بنا به در خواست تعدادی از شهروندان گزارشی از  گلایه مندی آنها  از عدم رعایت تکریم ارباب رجوع در ادارات شهرستان صومعه سرا داشتیم .

  کیوان  — یکی از بازاریان  می گوید: “در ادارات ما متاسفانه برخی گمان می کنند مردمی که برای انجام امورشان به آنان مراجعه می کنند باید دست به سینه و مطیع حرف ها و نظرات شان باشند. پرخاشگری و بی حرمتی را جزء برنامه کار و ابواب جمعی شان می دانند! با این رفتار و کردار ضمن آن که ارباب رجوع رنجیده خاطر و به سیستم اداری بدبین می شود، تحقیر و بدرفتاری در جامعه توسعه می یابد”.

  اکبر –کارمند بازنشسته می گوید : بعد از عبور از پله های تنگ و تاریک اداره ای برای پاسخ  نظر کارشناس  از پاسخگویی که پشت میزش نشسته بود سؤالی پرسیدم: «آن شخص که سرش پایین بود بدون آن که سربلند کند، پاسخ می دهد: «برو پایین!» وی می افزاید: «بعضی افراد در ادارات به جای رفتار مناسب و راهنمایی و پاسخگویی دلپذیر، پنداری با مردم سر دعوا دارند.»

  علی –راننده تاکسی است او ، درباره طرح تکریم ارباب رجوع می گوید:«یعنی این که هر کس در هر اداره ای با ارباب رجوع سروکار دارد، ابتدا جواب سلام مراجعه کننده را از سر مهر و خلوص بدهد. بعد سوال کند کارشان چیست. راهنمایی کند که به کجا باید برود. در غیر این صورت اگر برخورد نامناسب با ارباب رجوع اتفاق بیفتد، عیناً روی فکر و اندیشه و روان و حتی سلامت آدم خاصه چنانچه سالمند باشد، اثر نامطلوب می گذارد.»

  محمد –شخصی است که بیش از ۴ماه است معطل یک امضا مانده است با عصبانیت می گوید :پس از مدت ۴ماه توانستم  مجوز خود را دریافت کنم یعنی کاری را که نهایتش یک ماه انجام میشد ۴ماه مرا سرگردان کردند و تمام وقت خود را صرف کاغذ بازی کردم. آنقدر از این اتاق به آن اتاق رفتم کاسه صبرم لبریز شد. به نظرم تکریم ارباب رجوع در برخی از ادارات شعاری بیش نیست . برخی دیگر از شهروندان معتقدند: هنوز هم هستند پرسنلی که با صبر و حوصله پاسخ می دهندو در زمان پاسخگویی حضوری و تلفنی به ارباب رجوع، رفتار بسیار مهربانانه و همراه با احترام در پیش می گیرند.

  به نظر می رسد دلیل برخی از این رفتارهای ناپسند این است که بعضی از ادارات از کمبود نیرو رنج برده و زمینه افزایش نیرو جدید فراهم نشده است و یک نفر مجبور است به جای چند نفر کار کند.

  بهتر است روسا و مدیران، اهمیت برخورد احترام آمیز با ارباب رجوع چه حضوری و چه تلفنی را در نظر داشته باشند و زمینه افزایش کارمندان و نیروهای خود را فراهم کنند. همچنین لازم است مدیران و روسای ادارات و دستگاه های شهرستان صومعه سرا ، زمانهایی را به شنیدن درد دلهای پرسنل خود اختصاص دهند تا پرسنل بتوانند مشکلات خود را با مدیر و رئیس خود مطرح و با کمک وی، برای کاهش این مشکلات چاره اندیشی کنند.

  لازم است روسا و مدیران ادارات و دستگاه های شهرستان صومعه سرا، بیش از پیش با مشکلات اداری و مشکلات عمومی زندگی پرسنل خود آشنا شوند و اهمیت این امر را دریابند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro