8 هزار دام در مقابل تب برفکی واکسینه شدند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۳ مهر ۹۱ - ۱:۲۷

  کد خبر : 1966

  ۸ هزار دام در مقابل تب برفکی واکسینه شدند

   رئیس اداره دامپزشکی صومعه‌سرا از واکسیناسیون تب برفکی ۸ هزار و ۲۱۴ رأس دام در این شهرستان خبر داد   …

   رئیس اداره دامپزشکی صومعه‌سرا از واکسیناسیون تب برفکی ۸ هزار و ۲۱۴ رأس دام در این شهرستان خبر داد

   

  فتح‌الله عربانی‌مستقیم رئیس اداره دامپزشکی صومعه‌سرا، تأمین بهداشت دام کشور از طریق پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر و قرنطینه‌ای دام، بررسی بیماری‌های دامی، شناسایی مناطق آلوده و … را از جمله خدمات و فعالیت‌های این نهاد عنوان کرد.

  وی با اشاره به اقدام اداره دامپزشکی صومعه‌سرا در شش ماه نخست امسال گفت: مبارزه با بیماری‌های دامی، بخش بهداشت و اماکن دامی و بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم و اجرای برنامه‌های بخش دارو، درمان و آزمایشگاه از جمله حوزه‌های کاری اداره دامپزشکی صومعه‌سرا در سال جاری بوده است.

  عربانی‌مستقیم، بخش واکسیناسیون در مبارزه با انواع بیماری‌های دامی را عملیاتی مهم و با اهمیت برشمرد و اذعان کرد: در مدت مذکور بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۷ رأس گاو در برابر بیماری شاربن گاوی واکسینه شده‌اند.

  به گفته وی یک‌هزار و ۸۵۰ رأس گوسفند و بز در صومعه‌سرا نیز مشمول اجرای طرح واکسیناسیون شاربن شده‌اند.

  رئیس اداره دامپزشکی صومعه‌سرا از واکسیناسیون تب برفکی بالغ بر ۸ هزار و ۲۱۴ رأس دام در این شهرستان خبر داد و یادآور شد: از این تعداد دام حدود ۷ هزار و سه رأس گاو و یک‌هزار و ۲۱۱ رأس گوسفند و بز بوده‌اند.

  وی اجرای تست بیماری سل را از دیگر اقدام‌های مرکز دامپزشکی صومعه‌سرا خواند و تصریح کرد: امسال با همکاری کارشناسان مربوطه روی ۳۳۸ رأس دام عملیات تست بیماری سل انجام شده است.

  این مسئول اجرای خونگیری روی ۲۹۵ رأس گاو، واکسیناسیون آبله یک‌هزار و ۴۷۱ رأس گوسفند و ۲۹۷ رأس بز و واکسیناسیون بروسلوز۴۶۷ گوساله و ۹۵۳ رأس گاو را از دیگر عملیات‌های بخش مبارزه با بیماری‌های دامی اداره دامپزشکی صومعه‌سرا اعلام کرد.

  وی با اشاره به اهمیت و ضرورت واکسینه هاری در سگ‌ها متذکر شد: برای جلوگیری از این بیماری انجام واکسیناسیون هاری امری مهم به شمار می‌رود.

  به گفته عربانی‌مستقیم بالغ بر ۹۳ قلاده سگ در سال جاری در صومعه‌سرا در راستای مبارزه با بیماری هاری واکسینه شد‌ند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro