کد خبر : 20064
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۱

علت فیلتر شدن فیسبوک به گفته قاضی صادر کننده حکم

علت فیلتر شدن فیسبوک به گفته قاضی صادر کننده حکم

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: با توجه به حکم قضایی شبکه فیس بوک از مصادیق مجرمانه برشمرده می شود که علت آن توزیع فساد و فحشاء و در اختیار گذاشتن اطلاعات به شبکه‌های جاسوسی است . به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، در خصوص شبکه‌های اجتماعی و دسترسی

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: با توجه به حکم قضایی شبکه فیس بوک از مصادیق مجرمانه برشمرده می شود که علت آن توزیع فساد و فحشاء و در اختیار گذاشتن اطلاعات به شبکه‌های جاسوسی است .

به گزارش واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، در خصوص شبکه‌های اجتماعی و دسترسی به آنها تصریح کرد: با اشاره به رویارویی کشور در جنگ نرم با نظام سلطه، تجمیع اطلاعات ملی در شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله موارد تهدیدی است که موجب می‌شود تا اطلاعات ملی در اختیار شبکه‌های جاسوسی نظام سلطه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی هم فرصت و هم تهدید هستند ، افزود: اگر تنها به موارد مثبت آن نگاه شود، یک نگاه تک بعدی به آن شده است و اگر موارد منفی تنها گوشزد شود، بازهم نگاه، تک بعدی خواهد بود.

شهریاری ادامه داد: نگاه عالمانه و مطالعه نقادانه چنین اقتضا می‌کند که موضوع فرصت‌ها و تهدیدها و همچنین تعادل میان آنها جدی گرفته شود و چندان احساسی راجع‌ به آن حکم داده نشود.

وی افزود: در مورد فرصت‌ها به تبع ایجاد ارتباطات مبنی بر فناوری هوشمند برای جامعه بشری که قبل از ۱۰۰ سال پیش امکان ارتباط چند کیلومتری را نداشته، وجه حسن محسوب می‌شود و فرصت استثنایی را ایجاد کرده است و روابط انسانی را به طور چشم‌گیری توسعه داده است.

شهریاری ادامه داد: این شبکه‌ها فرصت‌های جذابی برای یافتن دوستان قدیمی و یافتن علاقه‌های مشترک برای دوستی‌های جدید فراهم آورده که قبلاً در دسترس بشر نبوده است. همچنین ارتباط بین دوستان را گسترش داده و تبادل اطلاعات بین آنان را تسهیل نموده است.

وی تصریح کرد: در عین حال این شبکه‌ها خالی از انواع تهدیدها نیستند و گاهی عوامل جرم و فساد و فحشا با استفاده از این شبکه‌ها درصدد گسترش فساد هستند و گاهی نیز با ظاهری فریبنده خود را در معرض دوستی افراد آسیب‌پذیر قرار می‌دهند. حاکمیت که نقش تأمین کننده امنیت شهروندان را برعهده دارد نمی‌تواند نسبت به این گونه رفتارها منفعل باشد و از کنار آنها به سادگی بگذرد.

شهریاری گفت :اگر شبکه‌های اجتماعی با سیاست‌های خود نوعی آزادی در فحشا را توسعه دهند، قطعا با آن مخالف هستیم و عکس‌العمل نشان می‌دهیم.

این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی راه‌کار این موضوع را ایجاد روش و مدل خاص و هم‌شان نظام جمهوری اسلامی ذکر کرد و گفت: ساده پنداشتن شبکه‌های اجتماعی توسط برخی، بسیار ساده‌لوحانه است و جوانان باید هنگام استفاده از این شبکه‌ها متوجه آسیب‌ها و خطرات آن نیز باشند.

به گفته وی ایجاد مدل خاص نظام جمهوری اسلامی برای مواجهه با این شبکه‌ها باید شامل اقداماتی اساسی و بنیادین باشد و صرف فیلتر کردن آدرس آنها راه کار مؤثری برای مقابله با این نوع صدمات نیست؛ این اقدامات اساسی می‌تواند شامل راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، راه اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی مشابه، در اختیار قرارگرفتن خدمات شبکه‌های داخلی با سرعت بسیار زیاد و ارزان قیمت باشد و در نهایت پس از انجام آن می‌توان جهت ایجاد محدودیت برای شبکه‌های اجتماعی رایج خارجی و اقدامات سلبی در باب آنان اقدام کرد.

دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی یادآور شد: اکنون فاقد برنامه و سیاست کاملی در این حوزه هستیم و لازم است شورای عالی فضای مجازی ضمن سیاست‌گذاری درست در این حوزه اقدامات ایجابی و سلبی را در کنار هم دنبال و نقش نهادهای مسئول را در این زمینه مشخص و مدون کند. در عین حال باید توجه داشت که حضور چند مقام مسئول در شبکه‌های اجتماعی خارجی، نمی‌تواند مجوز استفاده همگان تلقی شود و چنین توجیهی عالمانه محسوب نمی‌شود.

شهریاری با اشاره به لزوم توسعه شبکه ملی اطلاعات که اکنون بصورت جدی در شورای عالی فضای مجازی دنبال می‌شود، گفت: یکی از مطالبات جدی ما از مقامات مسئول در وزارت ارتباطات و نیز سازمان تنظیم مقررات، توسعه پهنای باند داخل کشور و ترافیک داخلی با قیمت بسیار نازل است؛ طوری که مردم احساس کنند با شبکه‌های اجتماعی داخلی سریعتر و ارزانتر به مطلوب خود می‌رسند.

وی ادامه داد:در حال حاضر ظلم بزرگی به کاربران محتوای داخلی و نیز تولیدکنندگان محتوای داخلی از سوی نهادهای تنظیم مقررات شکل می‌گیرد. چون در تبادل این اطلاعات نیازمند پهنای باند اینترنتی نیستیم، در حالی که پرداخت هزینه‌های اینترنتی برای ارتباطات و اطلاعات داخلی به مردم تحمیل می‌شود. ضمن این که همه جای دنیا برای تولیدکنندگان اطلاعات سهمی از درآمد شبک لحاظ می‌‌شود؛ در حالی که در کشور ما تولیدکنندگان محتوا سهمی ندارند. این سیاستهای غلط باید هر چه سریع تر در شورای عالی فضای مجازی اصلاح شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار