کد خبر : 20168
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۱

روز دانشجو روز استکبار ستیزی است و نباید فراموش شود

روز دانشجو روز استکبار ستیزی است و نباید فراموش شود

رییس دانشگاه پیام نور صومعه سرا در گفتگو با خبرنگار واران نیوز گفت:روز دانشجو روز مبارزه با استکبار است این روز باید با نام استکبار ستیزی شناخته شود ابراهیم عزتی با اشاره به اینکه نیکسون معاون رییس جمهور آمریکا  در سال ۱۳۳۲ راهی ایران شد تا نتیجه سرمایه گذاری ۲۱میلیون دلاری  سازمان سیا را که

رییس دانشگاه پیام نور صومعه سرا در گفتگو با خبرنگار واران نیوز گفت:روز دانشجو روز مبارزه با استکبار است این روز باید با نام استکبار ستیزی شناخته شود


ابراهیم عزتی با اشاره به اینکه نیکسون معاون رییس جمهور آمریکا  در سال ۱۳۳۲ راهی ایران شد تا نتیجه سرمایه گذاری ۲۱میلیون دلاری  سازمان سیا را که در راه کودتا و سرنگونی دولت مصدق هزینه کرده بودند مشاهده کند، افزود: ملت ایران در حالت افسردگی به سر می بردند و از نفاق و تفرقه ای که استبداد توانسته بود در میان ملت ایجاد کند ناراحت بودند.
وی اظهار کرد: رهبر نهضت مقاومت که قصد رساندن صدای مردم را به گوش جهانیان داشتند توانستند با تلاش فراوان آمریکا را که قصد مشروع جلوه دادن این کودتا را داشتند خنثی کند، اجرای این امر مهم که نیاز به تلاش فراوان داشت بر عهده دانشجویان بود.

رییس دانشگاه پیام نور با بیان اینکه  دانشجویان دانشگاه های حقوق، علوم سیاسی، دندان پزشکی، داروسازی و… در دانشکده های قم تظاهراتی پرشور علیه رژیم برپا کردند ، تصریح کرد: روز ۱۵ آذر تظاهرات به بیرون از دانشگاه ها کشیده شد و ماموران انتظامی در مواجهه با دانشجویان شماری رامجروح و گروهی را دستگیر و زندانی کردند.
ابراهیم عزتی اذعان داشت: صبح روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ گارد نظامی برای اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را در گلو خفه کند .

وی یاد آور شد: در یکی از کلاس های درس دانشکده فنی چند تن از دانشجویان در اعتراض به حضور ماموران آنها را به تمسخر می گیرند  و ماموران گارد با حمله به دانشجویان بی پناه سه تن از آنان را به شهادت رساندند.
رییس دانشگاه پیام نور افزود: وقایع آذر ۱۳۳۲ در واقع نمایانگر واکنش دولت کودتا به فعالیت های علیه استکبار  دانشجویان بوده, و این هدف دانشجویان استکبار ستیزی باعث ناراحتی رژیم کودتا و اربابان آن شده بود.
ابراهیم عزتی اظهار کرد: ۱۶ آذر توسط کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه  مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود روز دانشجو نامیده شد.
وی اذعان داشت: دانشجویان پس از آن هر سال در این روز اعتصاب های دانشجویی به راه می انداختند و در واقع  ۱۶ آذر ماه به معیار خوبی برای ارزیابی میزان نفرت از حکومت شاه و توانایی و نفوذ مخالفان در بین روشنفکران تبدیل شد.

رییس دانشگاه پیام نور تصریح کرد: ۱۶ آذر از سال ۱۳۳۲ همچنان از اهمیت تاریخی برجسته ای در ایران برخوردار بوده است و در دنیای امروز وظیفه ی همه ی دانشجویان این است که نسبت به ارزش های دینی و فرهنگی از آگاهی محققانه ای برخوردار باشند.

ابراهیم عزتی خاطر نشان کرد: دانشجویان باید در درجه اول خود و جایگاهشان را بشناسند و در زمینه های علمی و تازیخی بیشتر مطالعه داشته باشند.
وی با بیان اینکه خودشناسی مهمترین عامل برای دانشجویان است تا جایگاه خود را در اجتماع پیدا کنند، افزود: این خودشناسی به دست نمی آید مگر اینکه تاریخچه گذشته و تمام اتفاقاتی که از قبل تا ابتدا در این کشور رخ داده است باید بدانند و مطالعه کنند.

رییس دانشگاه پیام نور اظهار کرد: دانشجویان باید از ارزش های دینی خود به نحو احسن آگاهی پیدا کنند و به طور عملی در زندگیشان به کار ببرند.
ابراهیم عزتی با اشاره به اینکه دانشجویان باید از لحاظ سیاسی بصیرت داشته باشند , یادآور شد: نباید فریب مواردی که به طور ظاهری جلوه خوب دارد  اما در عمق به دنبال این هستند که خط فکر دانشجویان را به دست بگیرند را بخورند.

وی تصریح کرد: دانشجویان با داشتن بصیرت طبق فرمایش مقام معظم رهبری به دنبال تحصیل,تهذیب و ورزش باشندچرا که اگر دانشجو در حالی که بصیرت سیاسی دارد  تحصیل را به نحو احسن در کنار تهذیب نفس و سلامت جسم داشته باشد این دانشجو , دانشجوی موفقی خواهد بود.
رییس دانشگاه پیام نور با تاکید بر مطالعه , اظهار کرد: دانشجویان نسبت به اتفاقاتی که می افتد سطحی نگر نباشند و با بصیرت به این اتفاقات نگاه کنندو تکیه به گفته ها نکنند.بلکه خودشان مطالعه و تحقیق کنند.

عزتی با بیان این مطلب گفت: این ها همه ویژگی های دانشجویانی می باشد که در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به خاطر آرمانهایشان شهید شدند و دانشجویان امروز هم باید به دنبال همین آرمان ها باشند زیرا اگر آن بصیرت ها نبود آن دانشجویان به آن نقطه از خود گذشتگی نمی رسیدند.
وی تصریح کرد: باید سخنان رهبری را درباره ی داشنجویان در خصوص اینکه دانشجو باید در خودش امید را زنده نگه دارد,امیدوار باشد, نیروی جوانی خود را کشف کند و مراقب نگاه های سوسیالیستی و مارکسیستی باشد را جدی گرفت.

رییس دانشگاه پیام نور در ادامه برگزاری مسابقه مقاله نویسی و داستان نویسی در خصوص جایگاه دانشجویان در موقعیت کنونی جامعه, تجلیل از دانشجویان نمونه, تجلیل از دانشجویان ورزشکار که در المپیاد مقام کسب کرده اند, تجلیل از دانشجویان بسیجی فعال  را از برنامه های دانشگاه در روز دانشجو عنوان کرد.
عزتی از دیگر برنامه های این روز را برگزاری همایش روز دانشجو با سخنرانی یکی از بزرگان بیان کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیلی برار شنبه , ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۶

این خبرش بردار یا خلاصه کن بیشتر بیانیه تاریخی تا خبر

آخرین اخبار