امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 28 September , 2022
امروز : چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱ - 3 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 20379
  پرینتخانه » اخبار صومعه سرا, ویژه تاریخ انتشار : 18 دسامبر 2013 - 18:26 |

رابطه بین پژوهش و صنعت از دید اساتید دانشکده منابع طبیعی

 دکتر حسن پوربابایی ریس دانشکده منابع طبیعی شهرستان صومعه سرا گفت: با روند رو به رشد تحصیلات تکمیلی در کشور این مقوله نیز رشد شایانی کرده است و امروزه مقالات و پژوهش های زیادی چه مستخرج از پایان نامه و چه به صورت مجزا توسط دانشجویان و زیر نظر اساتید صورت می گیرد که امر […]

رابطه بین پژوهش و صنعت از دید اساتید دانشکده منابع طبیعی
 دکتر حسن پوربابایی ریس دانشکده منابع طبیعی شهرستان صومعه سرا گفت: با روند رو به رشد تحصیلات تکمیلی در کشور این مقوله نیز رشد شایانی کرده است و امروزه مقالات و پژوهش های زیادی چه مستخرج از پایان نامه و چه به صورت مجزا توسط دانشجویان و زیر نظر اساتید صورت می گیرد که امر بسیار خوبی است و باید توسعه یابد. وی اظهار کرد: نسبت به گذشته کلاس ها از حالت جزوه محوری صرف خارج شده و اساتید دانشجویان را برای انجام پژوهش به کتابخانه ها هدایت می کنند که این خود باعث آشنایی با منابع آن رشته می شود و دانشجویان کم کم الفبای پژوهش را می آموزند.
دکترپوربابایی تصریح کرد: اختصاص بخشی از نمره به انجام پژوهش توسط دانشجویان می تواند مشوق خوبی در این زمینه باشد.

دکتر بهرام فلاحتکار استادیار دانشکده منابع طبیعی  گفت: دانشگاه به دانشجو و پژوهش زنده می باشد.خیلی از جاها مخصوصادر کشورهای خارج علم و تحقیقشان بر مبنای آن چیزی می باشد که در داخل دانشگاه رخ می دهد.
وی اظهار کرد: آن کشوری برنده است که ارتباط و تعامل بسیار خوبی بین صنعت و دانشگاه برقرار می کند.
دکترفلاحتکار اذعان داشت: در کشور ما به گونه دیگری می باشد دانشگاه و صنعت هرکدام راه خودشان را می روند.
وی تصریح کرد: دست در دست قرار دادن ایندو باعث سطح کیفی دانشگاه می شودو هر دو می توانند ذی نفع و باعث پیشرفت  و ترقی در سطح  کشور شوند
 استادیار دانشکده منابع طبیعی خاطر نشان کرد: بنابراین این قضیه خیلی می تواند کمک کند که به جرات می شود گفت خالصانه ترین تحقیقات در دانشگاه ها انجام می شود
دکترفلاحتکار گفت: حیف است که به این تحقیقات سمت و سو ندهند این سمت و سویی که باید براساس درخواست های سازمانهایی که ذی نفع و منتفی از این قضیه هستند انجام بشود.
وی با بیان اینکه  با دادن این سمت و سو و حمایت های مالی که میشود انجام شود افزود: کشورمان کشوری است که درونش پول وجود دارد و خیلی از سازمانها و وزارت خانه ها همیشه تبلیغاتی مبنی بر اینکه بودجه ای به تحقیقات اختصاص داده شده می کنند ,اما تمام این پول یک جورایی هدر می رود اسم تحقیقات برروی آن خورده می شود اما در قالب های دیگری خرج می شود
دکترفلاحتکار اظهار کرد:  چقدر خوب است که این پول به دانشگاهها تزریق شود  و تعامل بین سازمان ها و دانشگاهها وجود داشته باشد و بشود از این تحقیقات خالص و نابی که توسط هیئت های علمی و دانشجو یان انجام می شود با دادن سمت و سو باعث پیشرفت و ترقی هر موردی که پیش نیاز آن پژوهش احساس می شود صورت بگیرد.
دکتر میرمسعود سجادی استاد یار دانشکده منابع طبیعی گفت:  اساسا یک کار تعریف شده در جهان این است که  تیم های تحقیقاتی در گروهها ی مربوط به  دانشکده هها تعریف می شود.
وی اظهار کرد: در تمام جهان در واقع استادهای دانشگاه به همراه تیم تحقیقاتی هستند  که عمدتا متشکل از دانشجوی  دکتری و کارشناسی ارشدند که جفتشان دانشجویان پژوهش محور می باشند.
استادیار دانشکده تصریح کرد: جفت این دو دانشجو محورشان پژوهش می شود که منجر میشود به پایان نامه  یا رساله , که این یک چیز تعریف شده درکل جهان می باشد.
دکتر سجادی افزود: من فکر می کنم رشد علمی ایران در سال های اخیر بسیار خوب بوده است و پایان نامه های بسیار خوبی دارد کار می شود و پژوهش های بسیار خوبی در سطح متوسط جهانی می باشد و دانشجویان دارند خوب کار می کنند.
وی با بیان این ملطب اظهار داشت: این تیم های تحقیقاتی کارهایشان عمدتا منجر به چاپ مقالات مختلف علمی, پژوهشی در داخل و مقالات آی اس آی در خارج می شود
استادیار  گفت: ایران رتبه خوبی در پیشرفت علمی داشته و رتبه خوبی در چاپ مقالات در منطقه و جهان دارد.
دکتر سجادی اذعان داشت: در چند سال اخیر رشد ایران در چاپ مقالات در جهان اول بوده و این یک آینده امید بخشی را برای کشورمان نوید می دهد
وی تصریح کرد: ولی مشکل اصلی که در ایران وجود دارد یک حلقه مفقوده بین پژوهش و صنعت  وجود دارد یعنی ما پژوهش ها را تبدیل به یک محصول و اختراع کنیم و به صورت ملموس و محسوس در جامعه استفاده کنیم که این حلقه مفقوده الان وجود دارد .
دکتر آریا باباخوانی استادیار دانشکده منابع طبیعی گفت : در دانشگاهها  پژوهش زیاد وجود دارد ولی  متاسفانه رشته هایی در دانشکده در جریان هستند که۷۰تا ۸۰ درصد پژوهش هیچ ارتباطی با صنعت ندارد.
وی با بیان اینکه  بیشتر پژوهش ها به سمتی می باشد که جز در دانشگاهها در هیچ جا استفاده نمی شود, اظهار کرد: دلیلش هم این است که آن سیاست گذاری که وزارت علوم گذاشته است اشتباه می باشد
دکتر بابا خوانی اذعان داشت: وزارت علوم برای اساتید امتیاز مقالات در نظر میگیرند که چاپ شود و جنبه فقط  تحقیقاتی دارد تا رقابتی با کشورهای دیگر داشته باشندو تعداد مقالات بالا برود
وی تصریح کرد: خیلی از اساتید این دغدغه را دارند که باید بین صنعت و پژوهش ارتباط وجود داشته باشد اما این کار را انجام نمیدهندزیرا در رغابت با استادهای دیگر عقب می مانند و موانعی دیگری مانند عدم بودجه و راهکار و برنامه ای  تدوین نشده وجود دارد .
استادیار افزود: در منابع طبیعی کارهای تحقیقاتی بسیار خوبی چاپ می شود اما تقریبا هیچ وقت دیده نشده که یک مرکز اجرایی بیاید تا از این تحقیق استفاده کند و کاری را انجام دهد.
دکتر باباخوانی با بیان اینکه اگر می شد که می آمدند سیاست گذاری می کردند به سمت اینکه دانشجو بر سر مقاله اش وقت می گذارد و استفاده می کردند از این مقاله  حتما انگیزه ها هم بالاتر می رفت, یادآور شد: از اینکه پیشرفت می کنیم در سطح علمی بسیار خوب است اما در کشورهای دیگر پژوهشایشان را برحسب نیازهای مراکز انجام می دهند و پژوهش بدون اجرا را قبول ندارند.
دکتر علی فضل الهی استادیار دانشکده منابع طبیعی گفت: از لحاظ کمی کارهای پژوهشی خوبی در حال انجام می باشد مخصوصا در سالهای اخیر اگر بخواهیم مقایسه کنیم با دهه قبل اصلا یک تفاوت معنادار از لحاظ میزان فعالیت های پژوهشی در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی وجود دارد.
وی اظهار کرد: فقط بحثی که می باشد یک حلقه مفقوده بین صنعت و مراکز اجرایی و مجموعه مراکزی که بخش اجرا را در نظر می گیرند و دانشگاه وجود دارد
استادیار تصریح کرد: خیلی بهتر می شوداگر  مراکز اجرایی و صنعت در نهایت ازین کار تحقیقاتی و پژوهشی استفاده و به آن توجه کنند.

دکتر فضل الهی با بیان اینکه سیر پژوهش و عدم توجه به جنبه کاربردی آن می تواند یک معضل باشدافزود: اگر همه افرادی که در واقع به ان اذعان دارند که ارتباط خوبی بین پژوهش وصنعت  وجود ندارد و به این امرتوجه ویژه ای شود و به نحو مطلوب و بهینه  بین این دو ارتباط برقرار بشود مطمئنا می تواند باعث پیشرفت خیلی قوی تر کشور شد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.