امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 24 November , 2020
امروز : سه شنبه, ۴ آذر , ۱۳۹۹ - 9 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 20570
  پرینتخانه » اخبار صومعه سرا تاریخ انتشار : 30 دسامبر 2013 - 20:36 |

سوادآموزی میراث گرانقدرمعمار کبیر انقلاب اسلامی می باشد

رییس نهضت سوادآموزی شهرستان صومعه سرا گفت: فرمان سوادآموزی میراث گرانقدر معمار کبیر انقلاب اسلامی می باشد که میوه شیرین انقلاب  و مصداق روشن خدمت به محرومان جامعه است. واران نیوز: علی بهرامی راد در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در تمامی فعالیتها و برنامه های سازمان نهضت سوادآموزی اندیشه های زلال حضرت امام (ره) […]

سوادآموزی میراث گرانقدرمعمار کبیر انقلاب اسلامی می باشد
رییس نهضت سوادآموزی شهرستان صومعه سرا گفت: فرمان سوادآموزی میراث گرانقدر معمار کبیر انقلاب اسلامی می باشد که میوه شیرین انقلاب  و مصداق روشن خدمت به محرومان جامعه است.


واران نیوز: علی بهرامی راد در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در تمامی فعالیتها و برنامه های سازمان نهضت سوادآموزی اندیشه های زلال حضرت امام (ره) و منویات مقام معظم رهبری در زمینه های فرهنگی و اعتقادی، علمی و سیاسی و اجتماعی جزء مبانی مسلم و محور تمامی طرح هابوده است.
وی تصریح کرد: معمار کبیر انقلاب در کمتر از یکسال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ده سال زودتر از اجماع جهانی با تشخیص  نیاز زمان و مکان و نگاهی عمیق به مبانی جامعه  آینده در هفتم دیماه سال ۵۸ فرمان آموزش همگانی برای مبارزه با بیسوادی به طور ضربتی با بسیج افکار و امکانات عمومی را صادر فرمودند.
رییس نهضت سواد آموزی با بیان این مطلب افزود: پس از صدور فرمان حضرت امام نهضت سوادآموزی شهرستان  صومعه سرا همزمان با دیگر شهرها ی کشور با استفاده از سربازان فرهنگی و سفیران علم و آگاهی در جهت توسعه امر سوادآموزی با قبول سختی ها سواد و آگاهی را برای محرومترین افراد روستاها ی شهرستان به ارمغان آوردند.
علی بهرامی راد با اشاره به اینکه در صد با سوادی جمعیت شهرستان صومعه سرا قبل از انقلاب ۴۶/۶درصد و تعداد بیسوادی ۵۳/۴درصد بوده ،گفت: از سال ۱۳۵۸ تا پایان سال ۹۰ نهضت سوادآموزی با حضور در روستاها ی شهرستان توانسته در دوره مقدماتی و سوادآموزی تعداد ۲۳هزارو۵۵۳ نفر، دوره تکمیلی ۱۶هزار و ۵۴۷ نفر، دوره پایانی ۴هزار و ۵۲۳ نفر ، دوره پنجم بزرگسال و دوره انتقال ۲ هزارو ۶۸۷ نفر و در مجموع به تعداد ۴۷هزارو ۳۱۰ نفر بیسواد و کم سواد نور و روشنایی و سواد را هدیه نماید که دارای مدرک تحصیلی گردند.
وی همچنین افزود: نهضت سوادآموزی شهرستان صومعه سرا از اوایل تاسیس تا سال ۱۳۷۹ در بیش از سی روستای شهرستان دور افتاده و صعب العبور که بدلایلی آموزش و پرورش در آن روستاها حضور نداشت کودکان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل را در پنج پایه ابتدایی پوشش داد که تعدا ۹ هزارو ۶۴۵ نفر پس از اخذ گواهینامه پایان تحصیلات ابتدایی وارد دوره راهنمایی تحصیلی شدند.
رییس نهضت سوادآموزی اظهار کرد: با گذشت بیش از سه دهه از فعالیت سواد آموزی نرخ بی سوادی و باسوادی در شهرستان با توجه به آمار سرشماری سال ۱۳۹۰ در گروه سنی ۱۰-۴۹ سال، کل جمعیت ۸۲هزارو ۹۱۷ نفر که ، ۷۸هزارو ۸۵۱ نفر باسواد و ۳هزارو ۹۱۷ نفر بیسواد می باشند.
علی بهرامی راد افزود: با این آمار ۹۵/۰۴درصد باسواد و ۴/۹۶درصد بیسواد می باشند.
وی در ادامه گفت: در سال ۱۳۹۲ سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نهضت سوادآموزی در اجرای برنامه توسعه پنجم با همت و همکاری همه جانبه مدیران مجتمع های آموزشی و پرورشی و مدارس مستقل توانسته اند ۲۶۱ نفر از بیسوادان و کم سوادان شهرستان را شناسایی و در کلاسهای دوره سوادآموزی و تحکیم و انتقال ثبت نام نمایند.
رییس نهضت سواد آموزی اذعان داشت: طبق سیاسیتهای دولت در برنامه توسعه پنجم و مطالبات مقام معظم رهبری جهت به صفر رساندن بیسوادی در پایان برنامه توسعه پنجم انتظار داریم با بسیج تمامی دستگاهها و شورای آموزش و پرورش و دهیاران و شوراها ی اسلامی روستاها در صد باقیمانده بیسوادی را تحت پوشش قرار دهیم و از تمامی بیسوادان نیز درخواست می شود که در فرصت باقیمانده از برنامه توسعه پنجم به مدارس شهری و روستایی جهت ثبت نام مراجعه نمایند.
علی بهرامی راد تصریح کرد: در سال ۹۰ جهت استفاده از ظرفیتهای آموزش و پرورش ، نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش ادغام شد  تا با بهره گیری از توانمندیهای مدیران مجتمع های آموزشی و پرورشی شهری و روستایی و به کمک آموزش دهندگان بومی و فرهنگیان با سابقه، باقیمانده افراد بی سواد تحت پوشش سواد آموزی قرار گیرند.
وی افزود: همراه با ادغام سازمان نهضت سوادآموزی ساختار نظام آموزشی قبلی را از دوره های مقدماتی و تکمیلی و پایانی به دوره های سوادآموزی و تحکیم و انتقال تغییر داد که طول مدت آموزش دوره سواد آموزی ۴۰۰ ساعت و تحکیم ۲۰۰ ساعت که ۷۰ ساعت آن حضوری و ۱۳۰ ساعت غیر حضوری می باشد و طول مدت آموزش دوره انتقال ۸۰۰ ساعت که ارزش تحصیلی دوره سوادآموزی معادل پایه سوم ابتدایی و دوره انتقال معادل پایه ششم ابتدایی و دوره تحکیم نیز جهت استمرار و تداوم آموزش  افرادی که توان ادامه تحصیل را ندارند طراحی شده است.
رییس نهضت سواد آموزی یادآور شد: برون سپاری فعالیتهای سوادآموزی به اشخاص حقیقی و حقوقی و تشکل های غیردولتی ، معلمان،کارمندان ، دانشجویان و اعضاء با سوادخانواده از راهبردهای برنامه پنج ساله سواد آموزی و پدیدآورنده فرصتهایی همچون کاهش تصدی گری دولت و مدیرت بر هزینه ها و نظارت بر فرایندهاو…. است در این راستا نهضت سوادآموزی طی قرار داد با تشکل های مردم نهاد و غیر دولتی اقدام به آموزش افراد بی سواد می نماید.
علی بهرامی راد نرخ سرانه واگذاری های فعالیتهای دوره سوادآموزی به مراکز غیردولتی و اشخاص حقیی به صورت فرد به فرد را اینگونه عنوان کرد: مبلغ سرانه جذب وآموزش هرفرد در ازای قبولی در دوره سوادآموزی ۵میلیون ریال، مبلغ جذب و آموزش دوره تحکیم به ازای هر نفر ۶۰۰هزار ریال و مبلغ جذب و آموزش دوره انتقال برای هر سوادآموز ۷میلیون و دویست هزار ریال در سال ۹۲ تعیین شده است که بعد از ارزشیابی پایان دوره توسط مدیران مجتمع ها و مدارس به آموزش دهندگان پرداخت می گردد.
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.