واکنش ظریف به موضع گیری رهبر معظم انقلاب در مقابل رفتار آمریکایی ها

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۵ اسفند ۹۲ - ۱۴:۴۱

  کد خبر : 21406

  واکنش ظریف به موضع گیری رهبر معظم انقلاب در مقابل رفتار آمریکایی ها

  رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: اعتقاد دارم که موضع‌گیری رهبر معظم انقلاب و مردم ایران واکنشی در مقابل رفتار و اظهارات مقامات آمریکا و تردید آنها نسبت به نیات ماست.

   به گزارش واران نیوز به نقل از سرویس گیشه جام نیوز؛ سوال خبرنگار تلویزیون بلژیک از وزیر خارجه کشورمان در کنفرانس خبری دیروز(یک‌شنبه ۴ اسفندماه)؛ عالیجناب، رهبری انقلاب با انجام مذاکرات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران موافقت کرده‌اند اما در عین حال اظهار داشته‌اند که به اعتقاد وی این مذاکرات راه جایی نخواهد برد آیا این اظهارات کل روند مذاکرات را به خطر نخواهد افکند؟

  ظریف: فکر می‌کنم لازم است در مورد این سوال کمی توضیح بدهم؛ موضع ایران در مذاکرات همانگونه که مقام معظم رهبری به روشنی اعلام کرده‌اند این است که ایشان نسبت به نیات غربی‌ها خصوصا آمریکا تردید دارند ولی در عین حال تاکید دارند که ایران به قول و تعهدات خود پایبند است و آنها را به انجام خواهد رساند.

  وی ادامه داد: ما نشان داده‌ایم که تعهدات مندرج در توافقنامه را که مربوط به ما می‌شود به انجام رسانده‌ایم و از همان زمانی که طرح اقدام مشترک را پذیرفتیم و هنگامی که تصمیم به اجرای آن در تاریخ ۲۰ ژانویه گرفتیم به تعهدات خود عمل کرده‌ایم.

  وزیر امور خارجه کشورمان گفت: گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی است که ایران به تعهدات خود عمل کرده است؛ مهم این است که دوستان ما در غرب قبول کنند که به علت رفتاری که با کشورمان در طول تاریخ و خصوصا در ارتباط با مسئله هسته‌ای شده تمام مردم ایران نسبت به نیات غرب و خصوصا آمریکا بدبین هستند و مهم است که مجددا اعتماد مردم ایران را کسب کنند.

  ظریف اظهار داشت: دوره شش ماهه اجرای طرح اقدام مشترک فرصت خوبی را برای همه فراهم کرده که در جهت کسب اعتماد مردم ایران تلاش کنند.

  وی افزود: من مطمئن نیستم که آمریکا طی دو ماه گذشته عملکرد خوبی داشته است ولی فکر می‌کنم که فرصت مناسبی فراهم شده است.

  رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: اعتقاد دارم که موضعگیری رهبر معظم انقلاب و مردم ایران واکنشی در مقابل رفتار و اظهارات مقامات آمریکا و تردید آنها نسبت به نیات ماست ولی اطمینان دارم که با وجود حسن نیت و اراده سیاسی لازم که از طرف ما اظهار شده می‌توانیم به توافق برسیم.

  سوال دوم:

  ایران از شرکت‌های خارجی خصوصا شرکت‌های بلژیکی که خواهان سرمایه گذاری در ایران هستد چه انتظاری دارد و چه فرصت‌هایی را برای آنها فراهم می‌کند؟

  ظریف اظهار داشت: به اعتقاد من درهای ایران برای تجارت باز است و این پیام ما به همه دوستانمان در اروپاست، ایران به لحاظ تجاری محیطی بسیار امن و با ثبات است.

  وزیر امور خارجه کشورمان افزود: ما در جهت لغو تحریم‌های ظالمانه در حرکت هستیم، تحریم‌هایی که در همکاری ما و بخش خصوصی ایران و اتحادیه اروپا و خصوصا بلژیک دخالت کرده و موانعی را ایجاد کرد.

  وی ادامه داد: تاریخ روابط اقتصادی بلژیک با ایران طولانی و در عین حال بسیار مثبت است، همکاری بخش خصوصی بلژیک در ایران با مشارکت در احداث خط راه آهن و کارخانه‌های شکر و گمرکات آغاز شد و این فرصت خوبی برای شرکت‌های بلژیکی است که از این فرصت استفاده کرده و به ایران بازگردند و در زمینه‌های استراتژیک حضور یابند، چرا که جو روانی در سطح بین‌المللی نسبت به ایران دچار شکاف شده و با استمرار مذاکرات تمامی بهانه‌ها را برای تداوم تحریم‌های برون مرزی آمریکا بر ایران از بین خواهیم برد.

  باشگاه

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro