ولایت پذیری و نقش آن در شکل گیری انقلاب اسلامی و تداوم آن

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۲ - ۱۹:۴۶

  کد خبر : 21427

  ولایت پذیری و نقش آن در شکل گیری انقلاب اسلامی و تداوم آن

  درک مفهوم ولایت پذیری نیاز به شناخت ولی دارد و چه منبعی بهتر از قرآن جهت شناخت ولی، قرآن در …

  درک مفهوم ولایت پذیری نیاز به شناخت ولی دارد و چه منبعی بهتر از قرآن جهت شناخت ولی، قرآن در آیه ۵۵ سوره مائده ، ولی و سرپرست را اینگونه معرفی می نماید:

  انما ولیکم الله و رسوله والذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه و هم راکعون

  ولی امر و یاور شما تنها خدا و رسول وآن مومنانی هستند که نماز به پا داشته و به فقیران در حال رکوع زکات می دهند.

  در این آیه خدا و رسول خدا(ص) به عنوان ولی و سرپرست معرفی می گردند و بر طبق احادیث و روایات متعددی پس از رسول خدا(ص) و بر طبق نظر ایشان ولایت و سرپرستی بر عهده ائمه معصومین(ع) می باشد.

  اما پذیرش ولایت یعنی چه؟ این مفهوم را نیز قرآن در آیه ۵۹ سوره نسا بیان نموده و می فرماید: ای اهل ایمان از خدا اطاعت کنید و از پیامبر و صاحبان امر خودتان اطاعت کنید و اگر درباره چیزی نزاع داشتید آن را اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید، به خدا و پیامبر ارجاع دهید این برای شما بهتر و از نظر عاقبت نیکوتر است.

  پذیرش و قبول ولایت یعنی اطاعت بی چون و چرا و بی کم و کاست ،یعنی وقتی به یقین ولی را شناختی دیگر تفاوتی ندارد که دستور چه باشد، دستور صلح امام حسن(ع) یا قیام امام حسین(ع) باشد وظیفه فقط اطاعت است.

  اما در زمان ما که عصر غیبت امام معصوم(ع) است با برداشت از جمیع آیات و روایات صفاتی چند برای ولی معرفی گردیده که در جمهوری اسلامی ایران در قالب اصل پنجم قانون اساسی بدین شرح عنوان می گردد: در زمان غیبت ولی عصر(عج) در جمهوری اسلامی ایران ولایت امر و امامت امت بر عهده فقیه عادل و با تقوا، آگاه به زمان، شجاع، مدیر و مدبر است.

  نقش ولایت پذیری در دو مقطع قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

  الف- نقش ولایت پذیری قبل از پیروزی انقلاب اسلامی

  در مقطع قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زمانیکه امام خمینی(ره) قیام بر علیه رژیم ستم شاهی را آغاز نمودند،مردم ایران که سابقه طولانی در پذیرش رهبران دینی را داشتند و در برهه های مختلف برای اطاعت از آنان از نثارجان خویش نیز دریغ ننمودند ایشان را که جمیع صفات رهبر و ولی را دارا و مردم این حقیقت را شناخته بودند به عنوان رهبر و مقتدای خویش برگزیده و از آن پس ولایت پذیری خودرا به نمایش گذاشتند.

  یعنی برایشان تفاوت نداشت که دستور چه باشد خواه دستور جایز نداشتن کار مسلحانه به سبکی در سایر گروه های مخالف رژیم در حال انجام بود و خواه دستور شکستن حکومت نظامی و ریختن به خیابان در قالب راهپیمایی و تظاهرات در زمان خفقان، پاسخ فقط اطاعت بود و این که هرگز در تصمیم گیری در امور مهم خود را بالاتر ندانستن.

  نقشه راه فقط همان بود که در قالب نوار صوتی و اعلامیه از سخنان امام(ره) به دستشان می رسید، چه زمانیکه امام در ایران بودند و چه زمانیکه در تبعید در خارج از کشور حضور داشتند.

  بهترین توصیف در وصف این مردم توسط همان مقتدا بیان گردید که توده میلیونی عصر حاضر را، از ملت مجاز در عصر رسول الله(ص) بهتر دانستند .

  و بدین سان با رهبری امام(ره) و ولایت پذیری مردم که با نثار جان و تحمل تبعید و شکنجه در زندان های رژیم شاه به نمایش گذاشته شده، انقلاب اسلامی ایران بر خلاف تصور همه قدرت های مستکبر به پیروزی رسید.

  ب- نقش ولایت پذیری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

  نقش ولایت پذیری بعداز انقلاب اسلامی را باید در مقاطع و  رویدادهای مختلف مورد بررسی قرار داد.

  به حسب اختصار برخی از مقاطع و رویدادها به عنوان نشانه ولایت پذیری مردم ایران در جهت تداوم انقلاب که از پیروزی با اهمیت تر است بیان می گردد:

  نقش ولایت پذیری در جنگ تحمیلی

  با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) دست کشورهای مستکبر که از ایران به عنوان مستعمره خود استفاده می کردند از این ثروت کوتاه گردید بنابراین جهت دستیابی مجدد به این ثروت عظیم  و بی دردسر، جنگ را توسط دولت دست نشانده خود در عراق به این کشور نوپا تحمیل کردند به امید اینکه در فاصله زمانی کوتاهی به هدف خود دست یابند .

  در همکاری با دولت عراق از هیچ تلاشی فروگذار نکردند، غافل ازاینکه جنگ برای مردم ایران امتحان بزرگ دلداگی و فرمانبرداری از ولی فقیه می گردد و صحنه های زیبایی چون ، مادری که با همه عشق و علاقه به فرزند خود اورا بدرقه می نماید و به میدان مبارزه می فرستد و چون فرزندش با پیکر غرق در خون باز می گردد صبوری پیشه کرده و فرزند دیگر خودرا نیز راهی جبهه می نماید یا وقتیکه امام(ره) فرمان شکستن حصرآبادان را صادر می نماید با همه کمبودها در کوتاهترین زمان فرمان ایشان به اجرا در می آید.

  از صحنه های دیگر که توسط اسرا و در زندانهای حزب بعث به نماش گذاشته می شود تحمل شکنجه های طاقت فرسا فقط به جرم اینکه به مولا و مقتدای خویش توهین نمی نمایند و بالاخره اینکه وصیت نامه شهدا به ما می گوید ولی فقیه را تنها نگذارید و تا زمانیکه ولایت پذیری وجود داشته باشد هیچ قدرتی قادر به شکست ملت ایران نیست.

  نقش ولایت پذیری در انتخابات و راهپیمایی ها

  از صحنه هایی که از اول انقلاب تا کنون نشان دهنده ولایت پذیری و در خط انقلاب بودن ملت ایران است، شرکت در انتخابات و راهپیمایی ها است.

  ملی ایران با رای خود و شعارهای خود تجدید میثاق با ولایت و ادامه راه انقلاب را به نمایش می گذارند و دشمنان را که به خیال خام خود می خواهند راه نفوذی در این کشور پیدا کنند به عقب می رانند و نمونه بارز این رخداد حماسه ۹ دی در پاسخ به فتنه ۸۸است.

  نقش ولایت پذیری در دفع فتنه

  در جریان فتنه بیش از هرزمان دیگر نیاز به ولایت پذیری و گوش سپردن به سخنان ولی فقیه احساس می گردد.

  چرا که فتنه انگیزی توسط مهره های درون نظام که اغلب خدماتی نیز برای کشور انجام داده اند با همکاری دشمنان خارجی که در غبار فتنه مخفی می ماند آغاز می گردد و شناخت راه را با مشکل مواجه می نماید.

  در جریان فتنه اوایل انقلاب که توسط بنی صدر آغاز گردید روشنگری ها و صبر و تحمل امام خمینی(ره) در برخورد با فتنه و فتنه گر موجب گردید مردمی که در غبار فتنه راه را گم کرده بودند به مسیر انقلاب بازگردند و سرانجام کاربنی صدر فرار از کشور و رفتن به دامان همانهایی که بساط فتنه را برایش پهن کرده بودند.

  نمونه دیگر فتنه۷۸ بود که با سخنان مقام معظم رهبری و همراهی مردم پرچیده شد و حاصل تلاش ۱۰ساله پس از فتنه ۷۸ آغاز گرفتن فتنه ۸۸ شد که این جریان نیز با روشنگری های رهبری و تلاش در ایجاد جو آرامش و شناساندن مسیر موجب کور شدن چشم فتنه گردید.

   این بدان معنی است که فتنه و فتنه انگیزی پایانی ندارد و درست است که چشم فتنه با حضور به موقع مردم در حماسه ۹ دی کور گردید اما به ادامه حیات خود امیدوار است و چیزی که می تواند این امید را برای همیشه به ناامیدی مبدل کند این است که همیشه گوش به فرمان ولایت داشته باشیم و در جریان های مختلف هرگز از ایشان جلو نیفتیم و همچنین در ادامه مسیر حرکت از ایشان جا نمانیم.

  و اما حسن ختام این مقاله، دست نوشته ای از شهید احمدی روشن است که با تمسک به سخنان حضرت امام(ره) چنین بیان می دارند:

  امام خمینی(ره) فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به انقلاب آسیبی نرسد» و حال من تصمیم گرفته ام در آخرت و پل صراط با کسانی که مخالف انقلاب و ولی فقیه هستند رو بر گردانم.

  و این یعنی به کوری چشم دشمنان، نسل سوم و چهارم انقلاب نیز به ارزش ولایت فقیه واقفند و در این مسیر از نثارجان دریغ ندارند.

  مائده فلاحتکار ضیابری

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro