در فصل زراعی 93 با کمبود آب مواجه خواهیم بود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۲ - ۲۳:۴۴

  کد خبر : 21514

  در فصل زراعی ۹۳ با کمبود آب مواجه خواهیم بود

  سد سفید رود تا کنون ۴۷۰میلیون متر مکعب است و نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش ذخیره آب است، افزود: مطمئنا در فصل زراعی ۹۳ با کمبود آب مواجه هستیم.

  رئیس جهاد کشاورزی صومعه سرا با  بیان اینکه این شهرستان دارای ۲۸هزار هکتار زمین زراعی است، گفت: ۲۵ هزار هکتار از شبکه‌های مدرن کانال سد سفیدرود تامین آب زراعی می‌شوند.

  احمد پادیاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار واران نیوز، با بیان اینکه ۳هزار هکتار زراعی بلندآب‌خور و پشت کانال هستند، اظهار کرد: این ۳ هزار هکتار از طریق رودخانه و چشمه تامین آب زراعی می‌شوند.

   وی با بیان اینکه ذخیره آب در پشت سد سفید رود تا کنون ۴۷۰میلیون متر مکعب است و نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش ذخیره آب است، افزود: مطمئنا در فصل زراعی ۹۳ با کمبود آب مواجه هستیم.

  رئیس جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با اشاره به اینکه در یک هکتار شالیکاری، ۱۲ هزار متر مکعب نیاز آبی برنج است، گفت: اگر ما به کشاورزان آموزش دهیم که رعایت مدیریت مزرعه را داشته باشند می توانیم از ۱۲ هزار متر مکعب به ۸ هزار متر مکعب صرفه جویی داشته باشیم.

  پادیاب با بیان اینکه راه صرفه‌‌جویی در مصرف آب کشاورزی، شخم زمستانه است که باید تا قبل از رها شدن آب سد سفیدرود صد در صد انجام شود، تصریح کرد: شخم زمستانه باعث صرفه‌جویی ۲۰درصدی آب در یک هکتار می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: راهکار دیگر برای صرفه‌جویی در آب مزارع این است که نسبت به سال گذشته ۱۰ روز زودتر کشاورزان به کشت برنج مبادرت کنند.

  رئیس جهادکشاورزی صومعه‌سرا تاکید کرد: کشاورزان باید نسبت به کشت برنج، همزمان شروع به کشت کنند.

  پادیاب اظهار کرد: باید کشاورزان نسبت به تعمیر و بازسازی ایستگاه‌های پمپاژ و چاه‌های عمیق هرچه زودتر اقدام کنند.

  وی با بیان اینکه باید پیش‌بینی کنیم به کشاورزان تسهیلات دریافت موتور پمپ و لوله انتقال آب بدهیم، افزود: باید در مناطق کور و کم آب، چاه های نیمه عمیق و ژالن کائی حفر کنیم.

  رئیس جهادکشاورزی صومعه‌سرا گفت: بر اثر سیلاب و برف سنگین امسال، بیشتر انهار و زه‌کش‌ها از رسوبات پر شده و تعدادی از بندهای انحرافی آسیب دیده‌اند که باید برای لایروبی زه‌کش‌ها و انهار با استفاده از بیل مکانیکی در اسرع وقت اقدام و نسبت به ترمیم بندهای انحرافی و سردهنه‌ها اقدام عاجل داشته باشیم.

  پادیاب تصریح کرد: امسال ۵۰ تن بذر خزر از استان دریافت گردیده و از طریق کارگزاران بخش خصوصی برای توسعه ارقام پرمحصول در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند.

  وی خاطرنشان کرد: کشاورزان برای دریافت کود شیمیایی مورد نیاز به مراکز خدمات جهاد کشاورزی مراجعه نمایند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro