بانک نشاء باعث کاهش هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی می‌شود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۲ فروردین ۹۳ - ۰:۵۰

  کد خبر : 21928

  بانک نشاء باعث کاهش هزینه‌های تولید در بخش کشاورزی می‌شود

  رئیس جهادکشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه ۵ واحد بانک نشا در این شهرستان فعال است، گفت: بانک نشا باعث کاهش هزینه‌های تولید و افزایش تولید در واحد سطح و کاهش سختی کار در بخش زراعت برنج می‌شود

  احمدپادیاب در گفت‌وگو با خبرنگار واران نیوز، با بیان اینکه بین کشاورزان و اعضای بانک نشا قراردادی منعقد شده است، اظهار کرد: بر اساس این قرارداد حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان از قبیل آماده کردن بذر و نشا آن در زمین اصلی با استفاده از ماشین نشا توسط اعضای بانک نشا انجام می‌گیرد.

  وی با اشاره به اینکه  بانک نشا سبب توسعه پایدار بخش کشاورزی به خصوص در زراعت برنج می‌شود، افزود: به همین علت یکی از برنامه‌های اصلی وی در صومعه‌سرا توسعه بانک نشا است.
  رئیس جهادکشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه بانک نشا نسبت به خزانه سنتی مزایای بسیاری دارد، گفت: در خزانه سنتی به طور میانگین از ۱۰۰ کیلوگرم بذر برنج استفاده می‌کنند در حالی که در خزانه مکانیزه به طور میانگین ۵۰ کیلوگرم بذر برنج استفاده می‌شود.
  پادیاب با اشاره به اینکه فاصله نشا در نشا دستی و سنتی نامنظم و سبب کاهش پنجه زنی و نهایتا سبب کاهش محصول برنج می‌شود، تصریح کرد: در حالی که در نشا مکانیزه فاصله بوته‌ها و ردیف‌های نشا منظم است و باعث افزایش تولید می‌گردد.

  وی با بیان اینکه ۵ واحد بانک نشا در این شهرستان فعال است، گفت: بانک نشا باعث کاهش هزینه‌های تولید و افزایش تولید در واحد سطح و کاهش سختی کار در بخش زراعت برنج می‌شود.
  رئیس جهادکشاورزی صومعه‌سرا با اشاره به اینکه در نشا سنتی در هر هکتار۱۶ نفر کارگر نیاز است، خاطرنشان کرد: در نشا مکانیزه در هر هکتار از اراضی کشاورزی سه کارگر نیاز است.
  پادیاب با بیان اینکه برداشت برنج در مزارع سنتی توسط کمباین برنج به سختی صورت می‌گیرد، تاکید کرد: برداشت برنج در مزارع مکانیزه به راحتی انجام می‌شود و بانک نشا باعث ایجاد اشتغال واستفاده بهینه در مزارع می‌شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro