کشاورزان با نشا مکانیزه 10 تا 15 درصد افزایش محصول دارند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۲ فروردین ۹۳ - ۰:۵۹

  کد خبر : 21930

  کشاورزان با نشا مکانیزه ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش محصول دارند

  مسئول بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه کشاورزان با نشا مکانیزه ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش محصول دارند، گفت: کنترل نشا در بانک نشا بهتر از حالت سنتی است

  به گزارش واران نیوز، فرهاد شمشادی در حاشیه بازدید از بانک نشا در روستای کتمجان معتمدی این شهرستان، اظهار کرد: کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی هزینه تولید، کاهش زمان نشا و جلوگیری از حوادث طبیعی برای خزانه‌ها از جمله مزایای بانک نشا است.

  وی با بیان اینکه در سال‌های آینده نیروی کار برای نشا در شالیزارها ندارند، افزود: به همین علت دستگاه وارد زمین شالیزاری شده است و برای اینکه اینکار بیشتر تحقق پیدا کند باید بانک نشا را در شهرستان توسعه داد تا شالیزارها از حالت سنتی در بیایند.

  مسئول بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه کشاورزان با نشا مکانیزه ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش محصول دارند، گفت: کنترل نشا در بانک نشا بهتر از حالت سنتی است.

  شمشادی با بیان اینکه کنترل هوادهی در شالیزارهای سنتی با مشکل روبه‌رو است، تصریح کرد: شالیزارهای گلخانه‌ای تحت کنترل هستند و در زمان خیلی محدود کشاورز حجم زیادی از نشا را می‌تواند انجام دهد.
  وی با بیان اینکه برای ۲۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در صومعه‌سرا پنج واحد بانک نشا کم است، خاطرنشان کرد: برای کاهش هزینه باید بانک نشا در این شهرستان گسترده‌تر شود.
  مسئول بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی صومعه‌سرا با اشاره به اینکه برای کشت یک هکتار شالیزار به صورت مکانیزه با دستگاه ۳۰۰ هزارتومان هزینه می‍‌شود، تاکید کرد: درحالت سنتی برای کشت یک هکتار شالیزار، ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود، که کشاورز با کشت مکانیزه ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش هزینه دارد.
  شمشادی با بیان اینکه در پرورش نشا در حالت سنتی حدود ۹۰۰ هزار تومان هزینه می‌گردد، اظهار کرد: همین کار در کشت مکانیزه با ۶۰۰ هزار تومان انجام می‌شود که کشاورز را ۳۰ تا ۳۵ درصد از هزینه جلو می‌اندازد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro