آیا قولنامه ای که در بنگاه تنظیم می شود سند رسمی است و می تواند مالکیت را ثابت کند؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۳ - ۱۴:۵۵

  کد خبر : 22235

  آیا قولنامه ای که در بنگاه تنظیم می شود سند رسمی است و می تواند مالکیت را ثابت کند؟

  سوال: آیا قولنامه ای که در بنگاه مشاوره املاک یا در نمایشگاه های ماشین تنظیم می شود سند رسمی است …

  سوال: آیا قولنامه ای که در بنگاه مشاوره املاک یا در نمایشگاه های ماشین تنظیم می شود سند رسمی است و می تواند مالکیت را ثابت کند؟

  یکی از تصورات غلطی در درون جامعه قرار دارد این است که افراد گمان می کنند همین که سندی در دفاتر مشاوره املاک تنظیم می شود به دلیل مهری که می خورد یا به دلیل کد رهگیری که برای آن صادر می شود و یا به دلیل سربرگی که شرح معامله در آن نوشته می شود سند رسمی است یا به عبارتی فکر می کنند که دیگر کار تمام شده و این برگ سند به عنوان یک سند رسمی می توتند اثبات مالکیت کند.در صورتی که اعتبار این اسناد همانند این است که شما و طرف معمله یک برگ کاغذ معمولی را برای درج مفاد فروشنامه خود برگزینید و پای آن امضاء کنید در صورت لزوم از فردی به عنوان شاهد امضا بگیرید.بله اینگونه سند ها را سند عادی می گویند

  .یعنی اگر طرفین معامله در این گونه موارد به اختلاف بر بخورند باید به دادگاه مراجعه نمایند تا درستی سند تنظیمی توسط دادگاه تایید شود.

  توضیحاً اینکه دو گونه سند داریم یک سند عادی که شرح دادیم و یکی سند رسمی که تنها در دفاتر اسناد رسمی یا ادارات ثبت صادر می شود که برای اثبات مالمکیت نوع دوم که همان اسناد رسمی باشد نیاز به مراجعه به دادگاه نیست و به خودی خود اعتبار دارد.

  درپایان توصیه می شود که برای ثبت تمای معاملات به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا در آینده برای اثبات مالکیت دچار زحمت و هزینه مضاعف نشوید.

  کارشناس حقوقی : محمد حسین رحمت زاده

  يک ديدگاه

  1. امیرمحمد گفت:

   سلام بنده یه ماشین داشتم ک باشرایط اقساطی واگذارکردم اماباقولنامه دستی و٣نفرشودالان باتوجه به اینکه قسط آخرماشین خریدارپرداخت نکرده هیچی ماشینم باهاش خلاف کردن وحکم توقیف روپلاک خورده وماشینم دست خریداره اما خبری ازش نیست الان بنظرشمااگه مشکل بزرگ باشه مامیتونیم باقولنامه اثبات بربی گناهی خودم بکنم یاخیرممنونم.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro