امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 15 July , 2020
امروز : چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹ - 25 ذو القعدة 1441
شناسه خبر : 22238
  پرینتخانه » مجله حقوقی تاریخ انتشار : 27 آوریل 2014 - 15:34 |

اگر ضامن وام کسی بشویم،او قسط را پرداخت نکند و بانک از ما بگیرد آیا ضامن می تواند حق خود را از وام گیرنده مطالبه کند؟

سوال:اگر فردی ضمانت وام فرد دیگری را نزد بانکی انجام دهد و فرد وام گیرنده اقساط خود را پرداخت نکند و بانک از حساب ضامن پول برداشت کند آیا ضامن می تواند حق خود را از وام گیرنده مطالبه کند؟چه زمانی می توان مطالبه حق کند؟ در حقوق مدنی و فقه اسلامی ضامن به کسی […]

اگر ضامن وام کسی بشویم،او قسط را پرداخت نکند و بانک از ما بگیرد آیا ضامن می تواند حق خود را از وام گیرنده مطالبه کند؟

سوال:اگر فردی ضمانت وام فرد دیگری را نزد بانکی انجام دهد و فرد وام گیرنده اقساط خود را پرداخت نکند و بانک از حساب ضامن پول برداشت کند آیا ضامن می تواند حق خود را از وام گیرنده مطالبه کند؟چه زمانی می توان مطالبه حق کند؟

در حقوق مدنی و فقه اسلامی ضامن به کسی گفته می شود که بدهی و دین فردی را تضمین کند در واقع به همان معنی که امروزه در امور بانکی تعریف شده است

ضامن ضمانت می کند که اگر فرد به تعهدات خود در زمینه پرداخت اقساط عمل نکند وی مسئول خواهد بود.به عبارتی بانک این حق را دارد که در صورتی که فرد قسط خود را پرداخت نکرد بر اساس حقوق مدنی به ضامن مراجعه کند و بدهی را از او مطالبه کند

حال اگر این اتفاق افتاد و بانک از حساب ضامن پول برداشت کرد برای ضامن این حق وجود دارد که به فرد وام گیرنده مراجعه کند و این در صورتی است که فرد وام گیرنده تعهد به پرداخت اقساط در مقابل ضامن داده باشد که معمولاً بانک ها این تعهد را از وام گیرنده اخذ می کنند. البته افراد می توانند به صورت جداگانه با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی این تعهد را از وام گیرنده اخذ نمایند.

پس زمانی که بانک کلیه اقساط را از حساب ضامن برداشت نمود و تعهد وام گیرنده نسبت به بانک از بین رفت ضامن می تواند برای دریافت حق خود به او مراجعه نماید.

سوال: اگر فردی به فرد دیگری وکالت محضری بدهد آیا و کیل با این وکالت می توان در جلسه دادگاه با این وکالت از طرف وی شرکت کند؟

برای شرکت در جلسه دادگاه وکالت محضری مورد قبول نمی باشد و تنها وکیل دادگستری می تواند از طرف موکل خود در جلسه دادگاه شرکت کند .اما وکیل محضری می تواند از طرف موکل خود وکیل دادگستری برای شرکت در جلسه دادگاه به وکالت بگیرد .البته این امر مستلزم اخذ اجازه وکالت در توکیل از موکل می باشد.

کارشناس حقوقی: محمدحسین رحمت زاده

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.