لیست اعترافات خاتمی به‌تدریج کامل می‌شود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۰

  کد خبر : 22283

  لیست اعترافات خاتمی به‌تدریج کامل می‌شود

  با وجود تمایل روزافزون خاتمی برای پذیرفته شدن در نظام، تمامی اعترافات او در جلسات خصوصی رخ داده و هرگز در پیشگاه مردم عذرخواهی نکرده است.

  به نقل از صراط، سید محمد خاتمی به تدریج سیاهه اعترافات خود در خصوص فتنه ۸۸ را کامل می کند.

  خاتمی اخیرا با انتقاد شدید از اینکه میرحسین موسوی عاملان حادثه عاشورای ۸۸ را “مردم خداجو” خوانده بود، گفته است که موسوی هم اشتباه کرد که آمد و کسانی که پرچم‌های امام حسین(ع) را روز عاشورا آتش زدند و عکس امام را پاره کردند، مردمی خداجو معرفی کرد. ما نباید سکوت می‌کردیم. ما و موسوی باید اعلام موضع می‌کردیم.

  خاتمی همچنین برای چندمین بار از تمایل به تعامل با نظام صحبت کرده است. او پیش از این نیز با اقداماتی مانند رای دادن – هرچند مخفیانه – در انتخابات مجلس نهم، عملا چنین تمایلی را علنی کرده بود.

  ظاهرا وظیفه بازگرداندن خاتمی به نظام، صرفا بر دوش خود او نیست؛ در روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ تا کنون اقدامات متعددی از سوی اصلاح طلبان برای تطهیر خاتمی انجام شده که مهم ترین آن را می توان درخواست تعدادی از اصلاح طلبان از روحانی برای تعیین خاتمی به عنوان نماینده دولت ایران در مراسم یادبود نلسون ماندلا دانست که البته با سکوت رییس جمهور همراه شد.

  به علاوه، اظهارات گاه و بی گاه برخی دیگر از اطرافیان او نیز، بار پروژه تطهیر را برای او سبک تر کرده است؛ از جمله اینکه سید محمود دعایی که سابقه برگزاری چند مراسم جشن تولد برای خاتمی را دارد، گفته بود که “خاتمی تندروی های انجام شده در سال ۸۸ را قبول ندارد و تقلب در انتخابات را نیز هیچگاه قبول نداشته است.”

  مهم تر از همه موارد بالا، فایل صوتی خاتمی است که چندی پیش منتشر شد و در آن به صراحت از دروغ بودن ادعای تقلب پرده برداری شده است.

  خاتمی در آن فایل حتی به انتقاد از اظهارات تند برخی اصلاح طلبان پرداخته و گفته بود که “هرکسی می‌آید یک حرف‌هایی می‌زند و من باید تاوان به حسین شریعتمداری بدهم که بله شما گفتید که علیه خدا هم می‌توان تظاهرات کرد، این را اصغرزاده گفته به من چه؟ یا شما گفتید امام خمینی به موزه تاریخ سپرده شود، آن را گنجی گفت، من با گنجی اختلاف نظر داشتم.”

  با وجود تمایل روزافزون خاتمی برای پذیرفته شدن در نظام، تمامی اعترافات او – هرچند فایل صوتی آن نیز موجود باشد – در جلسات خصوصی رخ داده و هرگز در پیشگاه مردم چنین عذرخواهی یا اعترافی را شاهد نبوده ایم. با این وجود چگونه می توان ماجرای فتنه را یک شبه فراموش کرد؟

  رهبر معظم انقلاب مردادماه سال گذشته درباره اعترافات فتنه گران در جلسات خصوصی تصریح کردند: “در جلسات خصوصی می گویند تقلبی رخ نداده بود، پس به چه علت کشور را دچار آن ضایعات کردید و به لبه پرتگاه بردید؟”

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro