افزايش فروش 70 درصدي تخم نوغان در صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳ - ۱۵:۴۹

  کد خبر : 22760

  افزایش فروش ۷۰ درصدی تخم نوغان در صومعه سرا

  صومعه سرا شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است و از جنوب به فومن مرتبط است. محصولات عمده این …

  صومعه سرا شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است و از جنوب به فومن مرتبط است. محصولات عمده این شهرستان برنج، چای، نیشکر و کرم ابریشم و چوب صنعتی صنوبر است. صومعه سرا می‌توان خاستگاه ابریشم ایران دانست، ابریشم در واقع مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت و سوغات صومعه سرا محسوب می‌شود که مطمئناً در کل کشور ایران بی همتاست.

  واران نیوز :نبی هادی درو رییس اداره نوغان شهرستان صومعه سرا در گفتگو با خبرنگار ما گفت: شهرستان صومعه سرا دارای ۴۸۰ هکتار توتستان است و ۲۷۱ خانوار در این شهرستان به نوغانداری مشغول هستند.

  وی با اشاره به حمایت های اخیر دولت از نوغانداری اضافه کرد: امسال فروش تخم نوغان در صومعه سرا ۷۰ درصد افزایش داشت.

  هادی درو با بیان اینکه در شهرستان صومعه سرا ۳۴۵ هکتار توتستان اصلاح شده است، گفت: اقداماتی نظیر استقرار صنایع تبدیلی در صومعه سرا موجب می شود که ارزش افزوده تولید ابریشم به نوغانداران برگردد.

  رییس اداره نوغان شهرستان صومعه سرا با اشاره به اینکه پیش بینی می شود امسال در صومعه سرا ۱۲ تن پیله ابریشم تولید شود، خاطرنشان کرد: در جلساتی که اخیرا در شهرستان در جهت توسعه نوغانداری گذاشته شده است، مقرر شده تا صنعت ابریشم کشی با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان صومعه سرا راه اندازی شود.

  وی با بیان اینکه امسال شاهد افزایش چشمگیر تولید پیله ابریشم در صومعه سرا خواهیم بود، تصریح کرد: هر ساله به نوغانداران نهال توت رایگان داده می شود.

  وی افزود: هر نهال توتی که کاشت شود سه سال طول می کشد تا محصول بدهد و نهال هایی که امسال کاشته شده اند تا سه سال آینده جهشی موثرتر در توسعه نوغانداری صومعه سرا ایجاد خواهند کرد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro