آقای روحانی،اگر در مذاکرات به نتیجه نرسیدیم تدبیر چیست؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۸ خرداد ۹۳ - ۲۳:۳۶

  کد خبر : 23088

  آقای روحانی،اگر در مذاکرات به نتیجه نرسیدیم تدبیر چیست؟

  واران نیوز: پس از گذشت یک سال از برگزیده شدن آقای دکتر حسن روحانی و نگاهی به وضعیت کنونی کشور …

  واران نیوز: پس از گذشت یک سال از برگزیده شدن آقای دکتر حسن روحانی و نگاهی به وضعیت کنونی کشور تا چه حد می توان گفت که اوضاع کشور در ابعاد گوناگون تغییر کرده است؟به بیان رساتر جهت گیری دکتر روحانی و اطرافیان ایشان قبل و اندکی پس از انتخابات این مفهوم را به ذهن تداعی می کرد که مشکلات کشور ریشه در اقتصاد دارد و مشکلات اقتصاد هم تا زمانی که تحریم های غرب بر علیه کشور وجود دارد حل نخواهد شد.

  پس آنچه در حال حاضر نیاز به آن داریم بازگشتن به پای میز مذاکره از در صلح و خوشرویی است. قطعاً کسی می تواند در این مذاکرات کشور را به هدف اصلی که همان تحقق هدف برد-برد بر پایه احترام متقابل برساند که در این زمینه تجربه داشته باشد و به عبارتی زبان غربی هارا بفهمد و آن هم کسی نیست جز خود آقای دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده اش.

   رهبر معظم انقلاب هم بسان همیشه ضمن احترام به تصمیمات دولت ضمن ابراز این مهم که شخص ایشان به این مذاکرات خوش بین نیستند حمایت خویش را از دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای در مذاکرات اعلام فرمودند و تمامی گروها و جناح ها را به حمایت و از دولت رهنمون فرمودند.

  با ذکر این مقدمه به این اصل مهم می پردازیم که در حال حاضر با وجود اینکه ایران و پنج به علاوه یک به توافقات موقت دست یافته اند اما همچنان تغییری در وضعیت معیشتی مردم نمی بینیم . در نظر برخی از عوام مردم شاخص بهتر شدن وضعیت اقتصادی کاهش قیمت طلا و ارز می باشد هرچند در ابتدای کار دولت قیمت طلا و ارز روبه کاهش رفت اما در حال حاضر به همان میزان که قبل از شروع به کار دولت حجه الاسلام روحانی به عنوان رییس دولت بود بازگشت.

  البته به زعم رییس جمهور محترم وتیم اقتصاد ایشان همین که قیمت ها در یک نقطه( هر چند بالا ) ثابت مانده و بالاتر نمی روند این خود نشان از موفقیت دولت در مهار تورم دارد.

   اما آنچه نگارنده فارق از همه این مسائل می خواهد به آن بپردازد این نکته است که در شرایطی که بنا بر اظهارات دولت مردان ، مردم هم ریشه تمام مشکلات را تحریم ها می دانند و این تفکر غالب در جامعه درونی شده است که تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توافق با غرب بر سر مسائل هسته ای است،اگر ایران و پنج به علاوه یک به توافق دائمی نرسند چه پیش خواهد آمد؟

   بنا بر گفته های دولت ایران تنها درشرایطی محترمانه و تنها بر سر مئسله هسته ای حاضر به مذاکره با غرب است و دیگر مسائل دخالت در امور داخلی کشور محسوب می شود. البته از تاثیر اتفاقات اخیر از جمله مسئله عراق و نیاز قدرت های غربی از جمله آمریکا به ایران را نمی توان گذشت .از این دست مسائل وزن ظرف ایرانی را در مذاکرات سنگین تر می کند تا بر اساس گفته ای دولت هر دو طرف به نتیجه ای مطلوب که همان برد_برد است دست یابند.

   در شرایطی که زمزمه هایی از سمت طرف های غربی مبنی بر مطرح نمودن مسائلی مانند حقوق بشر و موشک های بالستیک به گوش می رسد، ناخواسته فرمایشات رهبر معظم انقلاب به ذهن متبادر می شود که ؛ ضمن تذکر مواردی این چنین ، فرمودند : اعتباری به لبخند های آمریکا و شرکای غربی اش نیست.

   از طرفی از جانب رهبر معظم انقلاب تنها اختیار مذاکره با آمریکا بر سر مسئله هسته ای به تیم مذاکره کننده داده شده است و طرف مقابل با اشراف بر این موضوع و دانستن این نکته که ذکر برخی از مسائل در این برهه بر بی اعتمادی طرف مقابل دامن می زند به بیان موضوعاتی بی ارتباط می پردازد.

  حال به سوال اصلی این نوشتار بازمی گردیم و آن هم این است که در صورت عدم حصول توافق در مذاکرات هسته ای چه باید کرد؟ پاسخ این سوال روشن است و آن هم اجرای مفاد سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است که در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ توسط مقام عظمی ولایت ابلاغ شد .

   از آنجا که خرد متعالی ایجاب می کند که همیشه یک راه دوم یا نقشه پشتیبان در مواردی اینچنین وجود داشته باشد به نظر می رسد که دولت و تیم اقتصادی اش می بایست در حال حاضر سیاست های اقتصاد مقاومتی را که به فرموده معظم له:«… در صورت پیروی از الگوی اقتصاد مقاومتی ، نه تنها کشور بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را به شکست و عقب‌نشینی وا‌می‌دارد، بلکه خواهد توانست با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های گوناگون و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد.»

  البته این به این معنا نیست که دولت را در انجام مذاکرات از حمایت محروم کنیم و مذاکرات را از هم اکنون محکوم به شکست بدانیم.چرا که در حال حاضر همه چیز در حد گمانه زنی است.

  امید که ملت ایران با اتکال به الطاف خداوند منان و توجهات امام عصر(عج) و رهنمود های مقام معظم رهبری از این برهه نیز به سلامت عبور کند و تمامی مشکلات معیشتی و اقتصادی کشور با تدابیر دولت و صبر و حمایت همه گروه ها و جناح ها مرتفع گردد.

   به قلم: محمد حسین رحمت زاده

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro