ارمغان داعش برای عراق

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱ تیر ۹۳ - ۱۸:۴۰

  کد خبر : 23134

  ارمغان داعش برای عراق

  واران نیوز: آنچه این روز ها در بهبوهه جام جهانی نگاه جهانیان به خصوص اهلی سیاست را به خود معطوف …

  واران نیوز: آنچه این روز ها در بهبوهه جام جهانی نگاه جهانیان به خصوص اهلی سیاست را به خود معطوف کرده،اتفاقات جاریه در عراق است

  گروهکی تروریستی موسوم به «الدوله الاسلامیه فی العراق والشام» و معروف به داعش پس از شکست در جبهه سوریه اینبار به یاری برخی از عناصر و رژیم بعث و با اغفال جوانان منطقه و هزینه برخی از کشورهای خارجی دست به شورش و تصاحب مناطقی از این کشور نموده و اقدام به قتل عام مردم بخصوص شیعیان منطقه نموده اند.

  سرکردگان این جریان که خود را دولت اسلامی می نامند با فریفتن برخی از جوانان مسلمان تحت فرماندهی افسران فراری بعثی (که خود توان شرکت در عملیات های جنگی را به دلیل کهولت سن ندارند)اقدام به هجوم و کشتار مردم از روی خشم نموده اند.

  اما نکته ای که قابل تامل است این است که به چه دلیل اندکی پس از خروج نیرو های آمریکایی از منطقه،طالبان در افغانستان و داعش در عراق سر بر آورده و شروع به تصرف و تصاحب مناطقی از این کشورها نمودند.ناخواسته این فکر به ذهن متبادر می شود که گویی طی سالیان اخیر حق با آمریکا و شرکای غربی اش بود آنان حق داشتند که می گفتند دولت ها ومردم این دو کشور توان مقابله با تروریسم و برقراری امنیت و آرامش در مرز و بوم خویش را ندارند!!!

  همچنین در چند روز گذشته آمریکا مجدداً ناوهای خود را به بهانه مبارزه با تروریسم به خلیج فارس گسیل داده است.

  از طرفی با وجود داعش در منطقه ، جبهه مقاومت مشغول مبارزه و پیکار با ایشان است و از آن طرف رژیم صهیونسیتی به راحتی می تواند به اقدامات خصمانه خود از جمله کشتار مردم بی گناه و تصاحب اراضی مسلمین و شهرک سازی های خود ادامه دهد.به عبارتی از داعش به عنوان یک سپر دفاعی و یک نوار امنیتی برای اسراییل بهره می جویند.

  با اندکی تدقیق در این موارد به راحتی می توان در یافت که گویی همه اینها یک سناریویه از پیش طراحی شده است.

  جدای از مطالب ذکر شده در این مقاله می خواهیم به این نکته دست یابیم که حرکت داعش جدای از مضرات و تلفاتی که برای ملت عراق داشت آیا بهره ای هم برای آنان به همراه داشته است؟

  در حقیقت وقایع اخیر،اقداماتی تلافی جویانه از جانب برخی از کشورها ، پس از شکست سیاست های آنان در جبهه سوریه و شرکت حداکثری مردم این کشور در انتخابات و برگزیده شدن بشار اسد با اکثریت آرا و همچنین پیروزی انقلابیون در عراق بود که نتیجه آن یک چنین اقدامات نا به خردانه و شتابزده از جانب این گروهک و پشتبان هایش در عراق بود.

  ثمره و بهره این حرکت شتابزده و نسنجیده و از روی عصبانیت داعش اتحاد رهبران مذهبی و فکری عراق و کنار نهادن اختلافات جزئی پیشین بود که بلای جان وحدت ایشان بود. آنچه شاهد آن بودیم اعلام آمادگی و حضور خیل عزیمی از مردم و جوانان عراقی اعم از شیعه و سنی پس از صدور حکم جهاد از جانب آیت الله سیستانی و اعلام رهبران سنی این کشور بود.

  به بیانی دیگر برکتی که داعش برای عراق و مردم این کشور ناخواسته به همراه آورد اتحاد و یکپارچگیه بزرگان مذهبی سیاسی و متفکران این کشور بود .چیزی که در شرایط عادی درور از دسترس به نظر می رسید.

  جامعه عراق توانستند با اتحاد و یکپارچگی در مقابل تحدیدی که امنیت ایشان را تهدید می کرد بر دشمن چیره شوند .هر چند ریشه داعش کاملا در عراق خشک نشده اما باید قبول کرد که بیش از فعالیت و موفقیت در جبهه جنگ داعش در زمینه تبلیغات و جنگ روانی موفق است.

  در حال حاضر آمریکا در پشت مرز های عراق آماده است تا در صورت اعلام دولت عراق در مسئله دخالت نماید و به قائله خاتمه دهد. و در این میان سیگنال هایی به سمت ایران نیز ارسال نموده که گویای آمادگی آمریکا برای همکاری نظامی با ایران جهت براندازی تروریسم در عراق است .جالب اینجاست که همین آمریکا کشور ایران را حامی تروریسم و محور شرارت در منطقه می داند .که این چرخش در مواضع خود جای تامل دارد .

       اما آنچه که در حال حاضر و در واقع در عراق در جریان است این است که پس از ورود گسترده نیروهای مردمی پس از صدور حکم جهاد علما و بزرگان دینی در کنار ارتش ؛ اقدامات داعش در عراق به گرفتن یک گذرگاه ، کشتار مردم در طی چند ساعت و تهیه و انتشار فیلم از این حملات و ادعای تسلط بر یک منطقه شده.

  از طرف دیگر پیشروی نیروهای مردمی و ارتش عراق در برخی مناطق به دلیل تعداد اعضای ناچیز این گروه به سادگی صورت گرفته است. در حال حاضر اقدامات و تمرکز این عده بر اشغال نقاط حساس نظیر جاده‌ها، نیروگاه‌ها و مراکز نظامی بوده و به علت محدودیت نفرات اساساً توان اشغال وسیع عراق را ندارند.

  به نظر می رسد آنچه می تواند به مردم عراق در این برهه و در گذار از مشکلات کمک نماید حفظ یکپارچگی در تمام زمینه ها است تا با همبستگی و کنار نهادن اختلافات جزئی بتوانند به کشوری با ثبات در منطقه بدل شوند.

  از مسئولین ذی ربط سیاسی و نظامی ما نیز این انتظار می رود که با هوشیاری تمام در این برهه به اتخاذ تصمیماتی سنجیده با نگاهی به واقعیت ها بپردازند.به امید آنکه با بیداری ملت های مسلمان و همبستگی آنان ،خاورمیانه به منطقه ای با ثبات بدل شود.

  به قلم محمد حسین رحمت زاده

  يک ديدگاه

  1. ازبري گفت:

   سلام موفق باشید انشالله همیشه بوی شهید وشهادت را در جامعه بی افشانید التماس دعا … وبلاگ ازبرفومن -روستای زیبای ما

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro