اعزام 30 گروه برای عرضه رشته خشکار در سراسر ایران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۶ تیر ۹۳ - ۲۱:۰۵

  کد خبر : 23282

  اعزام ۳۰ گروه برای عرضه رشته خشکار در سراسر ایران

  دبیر جشنواره رشته و خشکار گیلان از طاهرگوراب به عنوان سفیر فرهنگی، بومی و محلی رشته و خشکار در کشورمان …

  دبیر جشنواره رشته و خشکار گیلان از طاهرگوراب به عنوان سفیر فرهنگی، بومی و محلی رشته و خشکار در کشورمان خبر داد و گفت: هر ساله ۳۰ اکیپ برای پخت این شیرینی محلی به شهرهای مختلف کشور سفر می‌کنند.

  عیسی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار واران نیوز، با بیان اینکه اولین جشنواره رشته‌و خشکار در دهستان طاهرگوراب برگزار می‌شود، اظهار کرد: تا کنون چهار جشنواره مختلف اجتماعی و با عنوان مبارزه با مواد مخدر در این دهستان برگزار شده است.

  وی با بیان اینکه رشته و خشکار یک سوغات محلی مردم گیلان است، افزود: به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، سی اکیپ از افراد طاهرگورابی برای عرضه رشته و خشکار به تهران، کرج، رشت و شهرهای دیگر کشورمان سفر می‌کنند.

  دبیر جشنواره رشته و خشکار گیلان گفت: طاهرگورابی‌ها سفیران فرهنگی، بومی و محلی رشته و خشکار در شهرهای دیگر کشورمان هستند.

  عابدی تصریح کرد: یکی از سنت‌های قدیمی این دهستان در ماه مبارک رمضان این بوده است که افراد برای رفتن به صله رحم، با خود رشته و خشکار که نوعی شیرینی محلی است، به مهمانی می‌بردند.

  وی خاطرنشان کرد: پخت رشته و خشکار در طاهرگوراب به سالیانی دور بر می‌گردد که در آن زمان افراد با کوره، ذغال و انگشتان خود این شیرینی محلی را پخت می‌کردند.

  دبیر جشنواره رشته و خشکار گیلان با بیان اینکه برای پخت این شیرینی محلی باید از آرد برنج حسنی استفاده شود، تاکید کرد: مواد داخل خشکار، مغز گردو، هل، جوزهندی، شکر و ادویه‌جات خوشبو است.

  عابدی با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره احیای سنت‌های بومی و محلی است، اظهار کرد: لافندبازی، دوچرخه سواری، سرود محلی، موسیقی محلی و سخنرانی از برنامه‌های این جشنواره است.

  يک ديدگاه

  1. زیبا گفت:

   یعنی چی؟
   مردمو از صومعه سرا میفرستند سراسر ایران تا رشته خشکار بزنن؟

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro