حضور مدیرکل استانی در جمع اصحاب رسانه و فرهنگ مقدمه رفع مشکلات باشد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۹ تیر ۹۳ - ۷:۵۷

  کد خبر : 23412

  حضور مدیرکل استانی در جمع اصحاب رسانه و فرهنگ مقدمه رفع مشکلات باشد

  حضور مدیر کل یکی از ادارات کل استان در شهرستان صومعه سرا شاید مجالی باشد که اصحاب رسانه، هنر و …

  حضور مدیر کل یکی از ادارات کل استان در شهرستان صومعه سرا شاید مجالی باشد که اصحاب رسانه، هنر و فرهنگ اندکی به دلمشغولیهای فراموش شده خود در شهرستان نیز بپردازند.

   

   واران نیوز: به گزارش روابط عمومی کانون فعالان رسانه ای صومعه سرا، با حضور ایشان و انعکاس این دغدغه ها باید دید که مدیر کل محترم چقدر نسبت به مشکلات و دلمشغولیهای این عزیزان احساس مسئولیت و نگرانی خواهند داشت؟

  از سال گذشته تا کنون متاسفانه اصحاب رسانه و فرهنگ در شهرستان مواردی را مشاهده کرده‌اند که چندان خوشایند آنها و مطابق روال در سایر نقاط کشور نبوده اما اشتباهات موردی کم کم جای خود را به تکرار اشتباهات و قصور کم کم جای خود را به تعمد میدهد!

  مدت یکسال است که رسانه های شهرستان مورد بی مهری شدید و پی در پی برخی مسئولین قرار دارند و حتی اظهار نظرهایی غیر مسئولانه در مورد جلوگیری از ورود خبرنگاران محلی به جلسات، ادارات و سازمانهای شهرستان شنیده میشود.

  سال گذشته نیز در نامه‌ای که فاقد المانهای لازم مکاتبات اداری بود در حالی از رسانه های شهرستان خواسته شد نسبت به ارسال مدارک خود برای یکی از ادارات شهرستان اقدام کنند که ثبت این پایگاهها میبایست در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت میگرفت و در نامه مذکور اشاره به یک شماره نامه شده بود که حتی محتوای آن برای پایگاههای خبری مشخص نبود و مطابق روال اداری نیز نامه مذکور میبایست به پیوست نامه مورد نظر ارسال میشد ولی فقط فرم مدارک لازم جهت دریافت مجوز نشریه های الکترونیکی که مربوط به سامانه مذکور بوده بدان الصاق گردیده بود.

  همچنین در انتهای نامه برخلاف مراودات اداری مرسوم تهدید شده بود در صورت عدم تحویل مدارک مشکلات بعدی “که به جزییات آنها نیز اشاره نشده بود” متوجه مسئول سایت میباشد!

  حال آنکه حتی تا زمان ارسال این نامه هنوز روندی بر اجبار سایتهای مختلف جهت دریافت این مجوز و تعریف و تفکیک سایتهای مختلف از یکدیگر نیز تعریف نشده بود و مطابق مصوبات موجود حتی هیات نظارت بر مطبوعات، حق فیلتر کردن نشریات الکترونیکی فاقد مجوز را نیز ندارد که در ادامه به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

  با اینحال نکته جالب دیگر تاکید ارسال مدارک برای کارشناسی که علی رغم عدم تخصص لازم به دفعات سابقه درگیریهای لفظی با مدیران مسئول سایتها را نیز داشته از نکات قابل تامل این مکاتبه بود در حالی که عمده سایتهای فعال شهرستان، مستقلاً محتوای خود را در سامانه مذکور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ارسال کرده بودند و اصلاً نیازی به این مراجعه نبود!

  متاسفانه تا آن زمان و از آن زمان تا کنون نیز برای برخی از کارکنان اداره مذکور روشن نشده که سایتها و رسانه های خبری مستقل شهرستان زیرمجموعه اداره مذکور نیستند و به کرات این لفظ در صحبتهای آنها نیز شنیده شده و اصلاً مشخص نیست چطور وقتی یک مجموعه به شرح وظایف و مسئولیتهای خود آگاه نیست قرار است متولی این امور در شهرستان هم باشد؟!

  صحبتهایی نظیر ضبط شدن صدای مخاطبین این اداره در حالی که قوانین مربوط به این موضوع کاملاً روشن و شفاف است و اظهار نظرهایی مبنی بر رصد و برخورد با رسانه ها درحالی که وظیفه ممیزی این منابع و تصمیم گیری در مورد آنها بر عهده اداره مذکور نیست نیز در نوع خود جالب توجه است!

  با اینحال اقدامات و صحبتهای مختلف صورت پذیرفته در جهت جلوگیری از رسالت مشخص خبرنگاران در انتقاد از عملکردهای ضعیف مسئولین و نهادهای مختلف مشخصاً ناقض بند ۴ فصل سوم قانون مطبوعات است و مطابق تبصره همین ماده امکان برخورد قانونی با کسانی که سعی بر محدود ساختن رسانه ها دارند نیز وجود دارد.

  جالب اینکه وی همچنین با وابسته خواندن برخی سایتهای شهرستان به افراد مختلف در حالی که حتی ضمن صحت این موضوع (علی رغم این که همیشه بر مستقل بودن آنها توسط خودشان تاکید شده) این مورد تخلف یا نکته منفی برای پایگاههای خبری محسوب نشده و حتی عمده پایگاههای خبری کشوری وابسطه به یک شخص یا حتی مجموعه خاص میباشند و به نحوی سعی بر زیر سوال بردن فعالیت انتقادی و عملکرد صحیح آنها در ارائه مشکلات شهرستان داشته‌اند که قطعاً مورد پسند برای یک مدیر دولتی با ماهیت فراجناحی و بیطرفانه نیست.

  از طرفی با ارسال نامه هایی برای برخی سایتهای خبری شهرستان طی یک سال گذشته از سوی اداره کل مربوطه در گیلان مشخص میشود مجموعه استانی این اداره نیز تحت تاثیر رفتار جناحی اداره مذکور قرار گرفته و در تذکرات خود به طور کلی و بدون اشاره به مصادیق مربوطه و جزییات اعلام میشود که انتشار اخبار انتقادی در شهرستان که گویا فقط مربوط به یک شخص خاص هم بوده باعث دلسردی کارکنان میشود که از آن خودداری شود!!! و با “عبارت درج در پرونده برای سایت مذکور” سعی میشود نقض قانون در این مکاتبه را نیز به شکلی قانونی و دارای اعتبار نشان دهد!

  از نکات جالب دیگر در عملکرد اداره مذکور میتوان به انتقاد از انتشار برخی خبرها که به نقل از مسئولین شهرستان و عیناً از صحبتهای آنها برگرفته شده بود اشاره کرد و در جایی هم عنوان گردیده که سایتها باید به گونه ای نقش روابط عمومی ادارات را بازی کرده و فقط فعالیت مثبت ادارات را پوشش دهند! در حالی که طبق ماده ۵ قانون مطبوعات “کسب و انتشار اخبار داخلی یا خارجی که به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه باشد،‌ حق قانونی مطبوعات است” و در بسیاری موارد بر حق آزادی بیان و انتقاد از مجموعه های مختلف نیز به جهت جلوگیری از تخلفات و به جهت مصالح جامعه تاکید شده است.

  حال در آخرین اقدام نیز علی رغم مشخص بودن مدیران مسئول سایتهای خبری شهرستان از آنها خواسته شده تا لیست مربوط به مشخصات خبرنگاران خود را برای آنها ارسال کنند و قبلاً نیز از مسئولین سایتها خواسته شده بود که بر خلاف معمول دیگر سایتهای ملی و استانی در هر خبر نام کامل خبرنگار یا نگارنده آنرا ذکر کنند!!

  در حالی که در ماده ۴ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب سال ۱۳۸۸ مقرر شده “اجبار تهیه کنندگان و اشاعه‌دهندگان اطلاعات به افشای منابع اطلاعات خود ممنوع است” و حتی مصوبه شماره ۱۱۹۸۵/ت ۴۶۹۵۶ ه-۱۳۹۱/۱/۲۸ هیات وزیران در این خصوص نیز به جهت نقض این قانون و در جهت حمایت از انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات توسط دیوان عدالت اداری رد شده و در حکم این دیوان آمده است: بنا بر رای دیوان عدالت اداری و مطابق تبصره ۴ قانون اصلاح ماده یک قانون مطبوعات و ماده ۴ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هیات نظارت بر مطبوعات، حق فیلتر کردن نشریات الکترونیکی فاقد مجوز را ندارد و اجبار تهیه کنندگان و اشاعه‌دهندگان اطلاعات به افشای منابع اطلاعات خود نیز ممنوع است.

  حال اگر هدف از جمع آوری این اطلاعات در شرایطی که تا کنون هیچ گونه مزیت یا امکانات خاصی توسط اداره مربوطه برای پایگاههای خبری و خبرنگاران آنها در نظر گرفته نشده چیز دیگریست، میبایست صراحتاً در نامه مذکور به موارد آن اشاره میشد و حتی با توجه به قوانین موجود باید در آن مشخصاً ذکر میشد که اجباری برای اینکار وجود ندارد.

  البته موارد و نکات یاد شده مختص به اصحاب رسانه نبوده و اصحاب هنر و فرهنگ نیز در شهرستان دلمشغولیهای مشابهی دارند و اینروزها بجای اینکه به وظیفه اصلی این مجموعه در شهرستان پرداخته شود به حواشی این مجموعه پرداخته شده و گویا متولیان صرفاً سعی بر باز کردن جای خود در دل برخی مسئولین و رفع دغدغه های شخصی آنها دارند!!!

  به هر حال قصد ما در این مجال گله و شکایت نیست که اگر اینگونه بود نکات زیادی جای بحث و طرح موضوع داشت، اما آنچه بیش از پیش سبب آزار خبرنگاران و مجموعه های خبری شهرستان شده اظهار نظرهای ناشیانه و غیر قانونی و نقض قوانین مشخص در این ارتباط است، قطعاً این اداره از گذشته منشاء بسیاری از خدمات بوده و بسیاری از کارکنان آن نیز سرآمد همه ادارات شهرستان هستند و عملکرد ضعیف عده ای محدود نباید همه آثار و زحمات را زیر سوال ببرد.

  با اینحال و با همه این مشکلات هیچگاه به جهت جلوگیری از پیشرفت افراد جوان و جویای نام علی رغم پاره ای از اشتباهات آنها سعی نشده ضمن وجود مستندات و شواهد مختلف پیگیری خاصی در خصوص این موارد صورت پذیرد اما انتظار است با درایت مدیر کل محترم جلوی این اشتباهات و کم کاریها که از گذشته شاهد آن بوده ایم گرفته شود و بر عملکرد مسئولین ذیربط نظارت بیشتری صورت پذیرد که قطعاً با شناخت حاصل شده و مشاهده عملکرد ایشان در همین مدت کوتاه از آغاز فعالیت در این اداره کل اینچنین نیز خواهد بود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro