صرفه‌جویی 18.6 درصدی مصرف آب زراعی در گیلان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۲ تیر ۹۳ - ۱۸:۱۱

  کد خبر : 23435

  صرفه‌جویی ۱۸٫۶ درصدی مصرف آب زراعی در گیلان

  استاندار گیلان با اشاره به اینکه در زمینه مصرف آب زراعی ۱۸٫۶ درصد صرفه‌جویی مصرف آب داشته‌اند، گفت: این امر …

  استاندار گیلان با اشاره به اینکه در زمینه مصرف آب زراعی ۱۸٫۶ درصد صرفه‌جویی مصرف آب داشته‌اند، گفت: این امر چیزی جز مدیریت و هماهنگی مناسب در بخش کشاورزی آب نیست.

  به گزارش واران نیوز،محمدعلی نجفی، در حاشیه اولین برداشت مکانیزه برنج گیلان، اظهار کرد: به مناسبت میلاد امام حمسن مجتبی(ع)، امروز جشن برداشت برنج در استان آغاز شده است.

  وی با بیان اینکه برنج در اصل همان رنج است، افزود: محصولی که رنج و زحمات زیادی برای کاشت، داشت و برداشت آن کشیده می‌شود.

  استاندار گیلان با اشاره به اینکه امسال سال سختی را در ارتباط با تامین آب زراعی پشت سر گذاشته‌اند، گفت: مسئولان آب منطقه‌ای استان و جهادکشاورزی و با پیگیری خوبی که همه مسئولان استان و ستاد بحران با همکاری فرمانداران و ائمه جمعه و نمایندگان داشته‌اند، کمک خاصی در آموزش آمادگی کشاورزان کردند.

  نجفی با بیان اینکه سال گذشته میزان مصرف آب زراعی بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب بوده است، تصریح کرد: امسال با هماهنگی خوب امور آب استان، کمتر از یک میلیارد آب مصرفی برای مزارع داشته‌اند.

  وی با اشاره به اینکه در زمینه مصرف آب زراعی ۱۸٫۶ درصد صرفه‌جویی مصرف آب داشته‌اند، خاطرنشان کرد: این امر چیزی جز مدیریت و هماهنگی مناسب در بخش کشاورزی آب نیست.

  استاندار گیلان تاکید کرد: توانسته‌اند امسال طول مدت برداشت را ۱۵ روز کمتر کنند و این امر در بخش کشاورزی بی‌سابقه بوده است.

  نجفی با اشاره به اینکه وضعیت برنج در استان خوب است، اظهار کرد: بحث مکانیزاسیون زراعت کار بسیار خوبی است که حدود ۶۵ هزار هکتار از مزارع برنج تحت تجهیز نوسازی مزار ع شکل گرفته است.

  وی با بیان اینکه حدود ۵۰ هزار هکتار از مزارع دیگر به تجهیز نوسازی مزارع اضافه می‌شود، افزود: صرفه‌جویی در مصرف آب، پایین آوردن برداشت و استفاده از ماشین الات در بخش کاشت و برداشت در کمباین موثر است.

  استاندار گیلان گفت: استفاده از کمباین برای برداشت محصول برنج، در کاهش هزینه برداشت نسبت بخ برداشت سنتی بسایر موثر است.

  نجفی با بیان اینکه در سال‌های اخیر بخش اعظمی از تولیدکنندگان مورد بی‌مهری قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: بنای کار ما این است که حمایت از تولید کننده و کشاورزان را داشته باشیم و از واردات بی‌رویه برنج مخصوصا در مواقعی که نیاز مصرف کننده کشور نیست از واردات برنج‌های غیرسالم جلوگیری شود.

  وی تاکید کرد: در فصل برداشت برنج، وزارت صنعت و تجارت دقت لازم را داشته باشد و بدون هماهنگی بخش کشاورزی استان‌های کشور تن به واردات برنج ندهند.

  استاندار گیلان اظهار کرد: با وجود کمبود آب، با مدیرت خوبی که صورت گرفت، امسال بالای ۳۰ هزار هکتار برنج را برداشت خواهند کرد.

  نجفی افزود: امروز در روستای لاکسار صومعه‌ سرا حجت همتی برنجکار سختکوش گیلانی در یک هکتار از شالیزارخود رقم زودرس حسنی را کشت کرده که به صورت مکانیزه برداشت انجام شد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro