اولین مرکز کوهورت استان در صومعه‌سرا افتتاح شد+تصاویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲ مرداد ۹۳ - ۹:۰۲

  کد خبر : 23589

  اولین مرکز کوهورت استان در صومعه‌سرا افتتاح شد+تصاویر

  با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، اولین مرکز کوهورت استان در صومعه‌ سرا …

  با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، اولین مرکز کوهورت استان در صومعه‌ سرا افتتاح شد.

  به گزارش واران نیوز، ، رضا ملک زاده عصر امروز در جمع مسئولان علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه در ۴۰ سال پیش و قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شاهد بیماری های عفونی در جامعه بودیم، اظهار کرد: امروز شاهد افزایش سن امید به زندگی در کشور هستیم

  وی افزود: ۵۰ درصد مردم ایران زمانی که بیمار می شوند بیماری شان بیماری قلب و عروق، سرطان و تصادفات بوده و پس از این بیماری های کلیوی است.

  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: با ایجاد مرکز کوهورت اگر بتوانند یک برنامه ۵ تا ۱۰ ساله را به عنوان یک الگو ارائه دهند برای کل استان و کشور این طرح عملی می‌شود.

  وی با بیان اینکه امید به زندگی در بدو تولد را می‌خواهند به ۸۰ سال برسانند، افزود: افراد با حفظ سلامتی و طول عمر می‌توانند برای جامعه و خانواده مفید باشند.

  در ادامه رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارشی و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: آزمایشگاه مرکز تحقیقات بیماری های گوارشی وک بد از سال ۱۳۸۵ شروع به کار نموده است و دارای دو بخش آزمایشگاه جنرال و آزمایشگاه تشخیص مولکولی است.

  منصور غناعی با بیان اینکه برای انتخاب منطقه صومعه سرا به عنوان منطقه کوهورت جمعیتی شاخص های اولیه در نظر گرفته شده است، افزود: نماینده وضعیت توپوگرافیکی و شرایط آب و هوائی و اقلیمی کل استان است.

  وی گفت: صومعه سرا نماینده گروه های قومی اصلی استان و نماینده رفتارها و عادات غذایی و زندگی استان است.

  رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارشی و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه این شهرستان نماینده نسبت های سنی و جنسی و روستانشینی استان است، تصریح کرد: این شهرستان سهولت دسترسی نسبی دارد.

  منصورغناعی خاطرنشان کرد: تراکم جمعیتی بالا، ثبات جمعیتی بالا که از دیگر خصوصیات صومعه سرا است که در نتیجه ریزش نمونه ها به حداقل می رسد.

  وی تاکید کرد: صومعه سرا سابقه مناسبی در اجرای طرح های بهداشتی دارد.


   

   

   

   

   

   

   

   

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro