سفرنامه خواندنی از سه روز اردوی راهیان نور صومعه سرا+تصویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۴ شهریور ۹۳ - ۱۶:۱۰

  کد خبر : 24111

  سفرنامه خواندنی از سه روز اردوی راهیان نور صومعه سرا+تصویر

  بسم ربّ الشهدا از شهدا باید گفت از فداکارترین قوم خدا باید گفت شنیده ای که میگویند شنیدن کی بود …

  بسم ربّ الشهدا از شهدا باید گفت
  از فداکارترین قوم خدا باید گفت

  شنیده ای که میگویند شنیدن کی بود مانند دیدن؟؟؟

  تا به حال شنیده بودیم غرب….منطقه عملیاتی غرب…..شهدای غرب…

  و اینکه غریبند و مظلوم…. ولی نمیتونستیم بفهمیم چرا؟؟

  وقتی وارد مناطق غرب و شمالغرب که شدیم دیدیم و حس کردیم که غریب بودن یعنی چی…!!!

  واران نیوز صبح روز شنبه یکم شهریور ماه، پیر و جوان، میانسال و کودک، همه و همه در حسینیه سپاه شهرستان گرد هم آمدند تا برای رفتن به سوی شهدای غریب شمال غرب کشور آماده شوند.

   

  سرهنگ کیا عاشوری در حاشیه اعزام مسافرین به مناطق عملیاتی غرب کشور ضمن یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی ایران، اظهار کرد: ایران سرافزاز اسلامی با رشادت‌ها و جانفشانی‌های ایثارگران و رزمندگان جایگاه اصلی خود را در جهان پیدا کرد.

  وی افزود: اگر رشادت‌های شهدا و جانبازان و رزمندگان نبود، ایران دیگر این عظمت و قدرت و برتری را در جهان دارا نمی‌بود.

  فرمانده سپاه ناحیه صومعه‌سرا با بیان اینکه جنگ ۸ سال دفاع مقدس دارای دو بعد ظاهری و معنوی بود، گفت: بعد ظاهری همان توپ و تانک و بعد معنوی اخلاص و خلوص نیت رزمندگان بود که باعث پیروزی آنان در این جنگ نابرابر شد.

  عاشوری با بیان اینکه از اهداف سفر راهیان نور دشمن شناسی است، تصریح کرد: سرزمین‌های دفاع مقدس سبب ارتقای معنویت جوانان دهه شصت بوده این تاثیرگذاری هم با شرایطی که در حال حاضر وجود دارد با روح محتوایی و معنوی که در این سرزمین حاکم است می‌تواند بر روی نسل جوان تاثیر داشته باشد.

  وی خاطرنشان کرد: افراد باید در این سفر معنوی خود را بشناسند و مسیر درست را انتخاب کنند تا بتوانند ادامه دهنده آرمان‌های شهدا و امام شهدا باشند.

  در ادامه مسافرین برای اعزام به مناطق عملیاتی غرب کشور آماده شدند و با گذشتن از زیر قرآن سوار بر اتوبوس‌های مشخص شده شدند.

  سفر معنوی به کربلای شهدای غرب کشور آغاز شد، پس از گذشتن از شهرها و استان‌های مختلف به کوه‌های سر به فلک کشیده کردستان نزدیک شدیم.

  وقتی نگاهمان به کوه‌ها می‌افتاد مظلومیت شهدای کردستان و غرب کشور بیشتر قابل درک می‌شد.

  راوی می گفت: مظلومیت شهدای غرب کشور تا حدی بوده که در زمان جنگ کسی برای کمک به آنها نمی‌توانست به آنجا بشتابد و یاریشان کند.

  راوی تاکید داشت: همه باید به راهیان نور غرب کشور و یادمان شهدا بیایند و غربت شهدا را درک کنند و یاد آنها را برای همیشه در تاریخ اسلام و جهان زنده نگاه دارند.

  با توجه به موقعیت جغرافیایی کردستان، تبلیغات برای راهیان نور باید بیشتر باشد زیرا در مناطق عملیاتی غرب کشور مظلومیت شهدا بیشتر حس می‌شود.

  موزه قرآن روستای “نگل”

  در مسیر رفتن به یادمان شهدای مریوان،به روستای”نگل“در ۶۰ کیلومتری غرب سنندج رسیدیم که به دلیل وجود یک جلد کلام الله مجید با خط کوفی و تزئینات  آب طلا که بر روی پوست آهو نوشته شده و متعلق به صدر اسلام است ، در این منطقه شهره شده است.

  مسافران در این مکان پیاده شدند و از این قرآن نفیس و زیبا بازدید کردند.

  یادمان شهدای مریوان

  یعد از بازدید از موزه قرآن نگل به سمت ” به فرموده مقام معظم رهبری قم کردستان” شهر مریوان محل شهدای والفجر ۴ عازم شدیم.

  نام این مکان باشماق بود، مرزی بین ایران و عراق ، در جنوب دره شیلر، در ۲۲ کیلومتری شمال غرب مریوان و در ناحیه شمالی ارتفاعات قوچ سلطان واقع شده است و دید مناسبی نسبت به شهر پنجوین عراق( در فاصله۵ کیلومتری) و ارتفاعات کانی مانگا در خاک عراق دارد«خانم شیخان»، یکی از محورهای اصلی عملیات والفجر۴ بود این محدوده در اوایل دوران دفاع مقدس چندین بار مورد هجمه عراق قرار گرفت و شاهد چندین عملیات آفندی و پدافندی بوده است.

  وقتی به قله کوه، که یادمان شهدا بود رسیدیم نقطه مرزی ایران و عراق قابل رویت بود و راوی درباره شهدای والفجر ۴ و رشادت ها و جانفشانی های آنان سخنانی گفت.

  یادمان شهدای گمنام در جوار دریاچه زریوار

  بعد از رفتن به یادمان شهدای در باشماق، به سمت چهار شهید گمنام واقع در جوار دریاچه زریوار مریوان حرکت کردیم.

  همه مسافران از ماشین‌ها پیاده شدند و همراه با نوحه خوانی و سینه زنی به سوی شهدای گمنام شتافتند.

  دریاچه زریوار در فاصله سه کیلومتری غرب شهر مریوان قرار دارد. مزارهای مطهر «۴ شهید گمنام دفاع مقدس» در جانب شرقی این دریاچه و درنزدیکی سنگرهای رزمندگان اسلام واقع شده است.

  ۱۰ شهید گمنام سیران بند

  کردستان سرزمینی است کوچک که وجب به وجب کوه‌هایش سیراب از خون شهیدان است.

  کردستان سرزمین خون و حماسه و شهادت است و سیران بند کردستان قلب این حماسه ها است.

  در یک کیلومتری شمال شرقی روستای سیران‌بند در دامنه‌ی غربی هنگر ژال چشمه مصفایی واقع شده است که از سالها پیش مردم آن را به عنوان چشمه شهدا می شناسند.

  این یادمان در ضلع شرقی کوه آربابا با جاده ای باریک و پر پیچ و خم واقع شده است که از طریق بویین سفلی(مرکز بخش) با فاصله حدود ۱۳ کیلومتری شهر بانه را به نقطه صفر مرزی جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق وصل می کند.

  روستای متروکه سیران بند که امروزه بازارچه مرزی در ان واقع شده است همان محلی است که اهالی آن اولین استغاثه های شهدای غریب خفته در خاک سیران بند را شنیدند.

  در ضلع شرقی این روستا کوه هنگه ژال واقع شده است که با ارتفاع ۱۰۹۵ متری چون نگینی در میان انگشتر انبوه روستاهای منطقه می درخشد.

  در اطراف کوه هنگه ژال روستاهای هنگه ژال، کانی سور، ننور، اشترآباد و کانی شیلان واقع شده است.

  این مکانی است که در تیرماه ۶۱ شاهد شکنجه و شهادت رساندن شهدایی است که توسط گروهک ها شهید و بعدها به شهدای غریب سیران بند معروف شدند.

  این شهدا ده نفر هستند که در یادمانی به نام شهدای سیران بند در ۲۳ کیلومتری شهر بانه به خاک سپرده شده اند.

  لازم به ذکر است این ده شهید گمنام در بین خود گمنام هستند، در آن زمان گروهک‌ها بعد از اینکه انها را به شهادت رساندند صورت‌های انها را با چاقو قطعه قطعه کردند به طوری که قابل شناسایی نبودند.

  پایان سفر…

  من کجا و تو کجا که شاید در یک لحظه ی ملکوتی به قشنگی تمامی عمر آدم ها کوله بار گناهت را زمین گذاشتی و قنوت گرفتی و سجده کردی،سجده شکر یا توبه!

  نمیدانم ، هر چه بود در یک لحظه عهدی بستی و تمام شد و همه چیز از همین یک لحظه شروع می شود، لحظه هایی که شاید یک چشم بر هم زدن بیشتر طول نکشند اما چشمه ای در قلب آدم ها می جوشانند که سعادت عمری را رقم می زند،لحظه ای که میثاق می بندی همان باشی که او می خواهد.

  وقتی بر خاکی که روی آن افتاده بودی قدم بگذارم، با تو پیمان می بندم که کوله بار گناهانم را همانجا روی زمین بگذارم و همان میثاقی راببندم که تو با خدا بستی.

  و تو خوب می دانی که در این زرق و برق شهرها پیمودن راه آسمان ،چقدر سخت است.

  همراهیم کن…

  …تا شاید من هم به آسمانی ها بپیوندم…

  …تا شاید من هم یکی از آنها باشم که امام عصر روحی له الفداء برای خودش انتخاب می کند…

  …تا شاید من هم مثل تو پرواز کنم…

  ۲ ديدگاه

  1. محمدرضا گفت:

   عالیه
   فکر میکنم اولین سایت باشید که مستند تصویری ساختید
   احسنت بر شما فعالان عرصه سایبری جنگ نرم

  2. حمیده گفت:

   سلام شهدای سیران بند پارسال من رو هم طلبیدن رفتم پیششون واقعا بهشتی بود مزار شهدای غریب سیران بند. با عکساتون یه زیارت رفتم پیش شهدای سیران بند و دریاچه زریوار و برگشتم. ممنون

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro