ارائه امار دقیق در سرشماری کشاورزی گامی بلند برای توسعه کشاورزی است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۲ شهریور ۹۳ - ۱۸:۵۸

  کد خبر : 24635

  ارائه امار دقیق در سرشماری کشاورزی گامی بلند برای توسعه کشاورزی است

  واران‌نیوز:فرماندار صومعه‌سرا با بیان اینکه از پنجم مهرماه سال جاری سرشماری کشاورزی را در شهرستان در دست اجرا دارند، گفت: ارائه آمار دقیق و درست در سرشماری کشاورزی گامی بلند برای تصمیمات درست، اعتبارات لازم و توسعه کشاورزی است.

  به گزارش واران‌نیوز، غلام‌حسین رجبی ظهر امروز در جلسه ستاد بحران این شهرستان، اظهار کرد: اجرای طرح سرشماری کشاورزی با دستور ریاست جمهوری و به منظور به روز کردن آمار بهره برداران کشاورزی، فراهم کردن اطلاعات بخش کشاورزی در راستای طبقه‌بندی مناسب و ساماندهی وضعیت کشاورزی در شهرستان صورت می‌گیرد.
  وی با بیان اینکه صومعه‌ سرا به عنوان یک شهرستان کشاورزی مطرح است، افزود: با ارائه آمار و اطلاعات دقیق و درست در سرشماری می‌توان اعتبارات لازم برای توسعه در این بخش را پیش‌بینی کرد.
  فرماندار صومعه‌سرا گفت: طرح سرشماری کشاورزی هر ده سال یکبار در راستای اصلاح امور کشاورزی اتفاق می‌افتد.
  رجبی با تاکید بر امادگی کامل دستگاه‌ها در مواقع بحرانی، تصریح کرد: مسئولان نهادها باید آمادگی لازم در زمان بحران را داشته باشند و وسایل مورد نیاز زمان بحران را بازسازی و مقاوم‌سازی نمایند.
  وی با اشاره به بحران برف سال ۹۲، خاطرنشان کرد: بیشترین آسیب را در این بحران شهرستان صومعه‌سرا دید و به این علت نگاه و پیشبرد اهداف مسئولان باید در راستای اهداف ستاد بحران باشد.
  فرماندار صومعه‌سرا تاکید کرد: با توجه به اهمیت مدیریت بحران در حوادث غیر مترقبه و بلایای طبیعی لازم است که در حوزه مدیریت آمادگی داشته باشیم.
  در ادامه، محمد مهدی مظفری اظهار کرد: همه دستگاه‌های اجرایی باید با بررسی شرایط شهرستان امکانات در زمینه مقابله با بحران را ارزیابی و با بررسی تهدیدهای موجود طرح جامع مدیریت بحران شهرستان را تدوین کنند.
  وی افزود: بحث طرح مقابله با بحران در حوزه فعالیت همه مدیران باید به صورت مجزا تهیه و در اختیار دبیرخانه فرمانداری قرار گیرد.
  معاون فرماندار صومعه‌سرا گفت: مدیران فرصت دارند تا پایان آبان‌ماه سال جاری طرح‌های خود را تحویل دهند و در غیر این صورت از حمایت‌ها محروم می‌شوند.
  در ادامه رئیس محیط زیست صومعه‌سرا با اشاره به اتش‌سوزی ۱۵۰ هکتار از نیزارهای صومعه‌سرا تصریح کرد: باید تدبیری اندیشیده شود که امکانات اولیه در شهرستان برای مواقع بحران وجود داشته باشد.
  علی قربانی خاطرنشان کرد: تغییرات آب و هوا تحت تغییرات زیست‌محیطی که به دست بشر است، اتفاق می‌افتد.
  وی با بیان اینکه باید برنامه‌ریزی شود تا برداشت شن به درستی از رودخانه‌ها صورت بگیرد، تاکید کرد: رودخانه‌ها اگر به خوبی نگهداری شوند در زمان سیلاب خسارت چندانی وارد نمی‌کنند.
  در ادامه جلسه جانشین فرمانده سپاه ناحیه صومعه‌سرا اظهار کرد: سه سال به صورت متوالی بحران سیلاب را در این شهرستان داشته‌اند.
  جلیل قاسمی با بیان اینکه تبیین شیوه‌نامه و ابلاغ آن به ادارات و آموزش بحث اصلی مقابله با بحران‌ها است، افزود: تجربه‌های سال گذشته فرصت را پیش‌اورده که شیوه‌نامه‌ها را تدوین کنند.
  وی با بیان اینکه باید قبل از وقوع بحران، امار کسانی که قایق دارند را در دسترس داشته باشند، گفت: با شناسایی افرادی که قایق دارند از هم‌اکنون می‌توان قراردادهایی را با انها تدوین کرد که در زمان بحران کمک کنند.
  جانشین فرمانده سپاه‌ ناحیه صومعه‌سرا تصریح کرد: رودخانه سیاه‌درویشان یکی از سیلاب‌خیزترین رودخانه‌های شهرستان است که در صورت بروز باران دچار سیلاب می‌گردد و باید این رودخانه لایروبی شود تا سطح آب پایین‌تر رود.
  قاسمی با بیان اینکه از دیگر بحث‌هایی که در زمان بحران مطرح است آموزش افراد در مواقع وقوع بحران است، خاطرنشان کرد: با اموزش دادن، افراد می‌توانند در صورت وقوع بحران با آن مقابله کنند تا کمترین آسیب به شهر و روستا وارد شود.
  انتهای‌پیام/

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro