بازارهای محلی نقش پررنگی در جذب توریست دارند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۰ مهر ۹۳ - ۱۰:۵۸

  کد خبر : 25092

  بازارهای محلی نقش پررنگی در جذب توریست دارند

  واران نیوز: بازارهای محلی با داشتن پیشینه طولانی و به دلیل دارا بودن انواع محصولات محلی، نقش پررنگی در جذب توریست دارند.

  به گزارش خبرنگار واران نیوز، بازارهای متنوع محلی استان گیلان یکی از جاذبه های گردشگری مهمی است که از مراکز پررونق استان محسوب می شود.
  بازارهای محلی با داشتن سابقه دیرینه و فروش محصولات محلی می‌توانند نقش مهمی در جذب توریست و گردشگر در این استان و شهرستان داشته باشد.
  ازانجائیکه بازارهای محلی، مکانی برای رفع نیازهای اقتصادی اقشار مختلف جامعه به خصوص روستائیان است، می‌توان از این امر بهره برد و بازارهای محلی را در روستاها گسترش داد.
  محلی بودن تولیدات عرضه شده در بازارهای محلی، نقش مهمی در توسعه اقتصادی سکونت گاه‌های کوچک و جذب توریست در روستاها دارد.
  یکی از روستانشینان شهرستان صومعه‌سرا که مشغول به فروختن مواد غذایی محلی در دوشنبه بازار ضیابر بود گفت: خرجکرد هفتگی خانه خود را از این بازارها بیرون می‌اورد.
  بمانی توانا افزود: من روزهای دوشنبه برای فروختن سبزی، باقلا، کدو و دیگر محصولات محلی که خود کاشت کرده ام به بازار می‌ایم و محصولات را به فروش می‌رسانم.
  وی تصریح کرد: در روزهای دوشنبه بازار ضیابر یکی از شلوغ‌ترین و پررونقترین بازارهای این شهرستان است که مسافران از جای جای گیلان برای خرید محصولات مورد نظر خود به این بازار می‌ایند.
  بازارهای محلی به عنوان یک پدیده اقتصادی از کارکردهای متنوعی برخوردار هستند
  با کمی تامل متوجه خواهیم شد بازارهای محلی به عنوان یک پدیده اقتصادی از کارکردهای متنوعی برخوردار هستند.
  بازارها ضمن رفع نیازهای افراد ساکن در نواحی روستایی با اتکا به تولیدات محلی و بومی وعرضه مستقیم و بی واسطه انها در بازار که منجر به قیمت مناسب کالا می شود، سبب ایجاد انگیزه برای تولید بیشتر ، افزایش بهره وری اقتصادی را برای روستائیان در پی دارد.
  علیرضا مهرگان، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صومعه‌سرا در این زمینه گفت: این شهرستان با محوریت کشاورزی و تولیدات و محصولات متنوع کشاورزی به عنوان شهرستان کشاورزی شناخته شده است.
  وی افزود: صومعه‌سرا با داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی و با داشتن بازاهار محلی متنوع مانند یکشنبه بازار صومعه‌سرا، دوشنبه بازار ضیابر، چهارشنبه بازار کسما و… می‌تواند مکان های جذابی برای گردشگرانی باشد که از مناطق مختلف کشور برای گردش و خرید به گیلان می آیند.
  رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صومعه‌سرا تصریح کرد: بازارهای محلی در جذب توریست جایگاه ویژه‌ای در این استان و شهرستان دارند.
  مهرگان خاطرنشان کرد: یکی از موارد مورد توجه بازارهای هفتگی محلی در گیلان نقش زنان محلی است که نباید از آن غافل شد.
  وی اظهار کرد: زنان نیز علاوه بر مردان در کار فروشندگی دست دارند و کالاهایی نظیر سبزی ها ،بافتنی های دستی ، محصولات دامی و غذایی مانند مرغ و تخم مرغ ، شیر ، ماست و سبزی را دراین بازارهای هفتگی به فروش می گذارند که برای یک توریست این امر بسیار جذاب است.
  مرگ بازارهای محلی در راه است
  امروزه بازارهای محلی چنان جذاب و اشتیاق برانگیز شده اند که مردم سعی می کنند هیچگاه دیدار از این بازارها را از دست ندهندبا این حال برخی از بازارها امروزه با تهدید ها و چالش های بزرگی روبرو هستند.
  متاسفانه در بسیاری از بازارهای محلی به دلیل بی‌توجهی مسئولان مربوطه به این امر و گذشتن از این موضوع مهم، محصولات محلی و داخلی جای خود را به محصولات خارجی داده است.
  اگر روند فروش محصولاتی مانند صنایع دستی چینی به جای صنایع دستی گیلانی رواج پیدا کند متاسفانه مرگ بازارهای محلی در راه است.

  گزارش از مائده فلاحتکار ضیابری
  پایان پیام/

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro