دهیاران ارکان اصلی سرشماری کشاورزی در هر شهرستان هستند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۷ مهر ۹۳ - ۱۷:۳۷

  کد خبر : 25283

  دهیاران ارکان اصلی سرشماری کشاورزی در هر شهرستان هستند

  واران نیوز: معاون مدیر کل امار و اطلاعات استانداری گیلان با بیان اینکه دهیاران ارکان اصلی سرشماری کشاورزی در هر شهرستان هستند، گفت: باید این سرشماری را با موفقیت به اتمام برسانیم و نتایح ارزشمندی را برای نظام برنامه‌ریزی کشور فراهم کنیم.

  به گزارش واران نیوز، وحید طیفوری بعدازظهر امروز در همایش سرشماری کشاورزی اظهار کرد: چهارمین سرشماری کشاورزی از پنجم مهرماه اغاز شده و تا ۱۸ آبان ادامه دارد.
  وی افزود: با همکاری همه دهیاران که ارکان اصلی سرشماری کشاورزی در شهرستان هستند،باید این سرشماری را با موفقیت به اتمام برسانیم و نتایح ارزشمندی را برای نظام برنامه‌ریزی کشور فراهم کنیم.
  معاون مدیر کل امار و اطلاعات استانداری گیلان گفت: بحث سرشماری کشاورزی از چندسال قبل پیگیری شده و مطالعات اولیه ان چهار سال است که در کشور آغاز شده است.
  طیفوری تصریح کرد: ان چیزی که دارای اهمیت ویژه است رسیدن به اطلاعات دقیق و صحیح در راستای آمار کشاورزی است.
  وی خاطرنشان کرد: اگر در امار کشاورزی اطلاعاتی که جمع‌اوری می‌شود دقیق و صحیح نباشد به انچه که باید دست یابیم نمی‌توانیم و در نتیجه برنامه‌ریزی درستی در سطح کشور در بخش کشاورزی صورت نمی‌گیرد.
  معاون مدیر کل امار و اطلاعات استانداری گیلان تاکید کرد: در نظام آماری در واقع یک تصویربردار هستیم و می‌خواهیم روز امار که سرشماری انجام می‌شود آمار دقیق را در اختیار تصمیم‌گیران قرار دهیم.
  طیفوری با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات به روز و به هنگام در بخش کشاورزی ضرورتی انکار ناپذیر است، اظهار کرد: براساس داشته‌های موجود و آمار واقعی باید برنامه‌های بلند مدت و میان مدت در این بخش تدوین شود.
  وی افزود: امار، پایه و اساس برنامه‌ریزی‌ها است و هر برنامه‌ریزی بدون اتکا به امار درست، برنامه‌ریزی درستی نیست.
  معاون مدیر کل آمار استانداری گیلان با بیان اینکه آمار و اطلاعات درست پیش‌نیاز شناخت دقیق از واقعیت های عینی و لازمه برنامه‌ریزی صحیح است، گفت: بعد از امارگیری سال ۹۳ تا ده سال آینده سرشماری دیگری اتفاق نمی‌افتد و از طریق همین امارها برای کشاورزی برنامه‌ریزی ده ساله می‌کنند.
  طیفوری تصریح کرد: همه ما باید تمام کوشش خود را کنیم تا بتوانیم اطلاعات واقعی را از این سرشماری به دست بیاوریم تا برنامه‌ریزی‌های درستی در ارتباط با بخش کشاورزی استان ما انجام شود.
  وی با بیان اینکه کسی که بهترین نقش در همراهی با همکاران سرشماری در ابادی‌ها را می‌تواند داشته باشد دهیاران هستند، خاطرنشان کرد: انها تنها کسانی هستند که می‌توانند سبب پاسخگویی درست خانوارها در دادن اطلاعات باشند.
  معاون مدیر کل آمار استانداری گیلان تاکید کرد: انتظار از دهیاران بسیار جدی است و از استانداری این موضوع کاملا رصد و این موضوع به استاندار انعکاس داده می‌شود.
  طیفوری اظهار کرد: اطلاعات جمع‌اوری شده از خانوارها کاملا به صورت محرمانه است و اطلاعات به صورت ابادی‌ها در سطح کشور منتشر می‌شود و این امار به درد خود روستا می‌خورد که برای پیشرفت و توسعه ان در بخش کشاورزی برنامه‌ریزی‌های درستی انجام شود.
  وی با اشاره به نقش و جایگاه دهیاران در توسعه و پیشرفت روستاها افزود: انتظار می‌رود دهیاران ماموران آمار را در جمع‌آوری اطلاعات طرح سرشماری کمک کنند.

  در ادامه سیده حبیبه میرعبدالعظمی اظهار کرد: امید است بعد از همایش اطلاعات کیفی سرشماری کشاورزی در این شهرستان بالا برود.
  وی افزود: در ابتدای امر فعالیت و شرح وظیفه تعیین شده برای دهیاران این بود که وقتی مامور امارگیر وارد ابادی می‌شود، دهیاران باید با اشراف به ان آبادی محدوده‌ای را برای امارگیر مشخص می‌کردند و اطلاع رسانی اولیه به خانوارهای روستا می‌کردند.
  معاون فنی سرشماری کشاورزی صومعه سرا گفت: تا کنون در ۳۵ روستا و ۳ شهر این شهرستان امارگیری به اتمام رسیده است.
  میرعبدالعظیمی تصریح کرد: در بخش بهره‌برداران غیر ساکن که اطلاعات ان دست دهیاران و شوراهای اسلامی است توسط امارگیران فرم ان تکمیل می‌شود.
  وی خاطرنشان کرد: وقتی وارد کار میدانی سرشماری در صومعه‌سرا شدند و نتیجه اولیه بعضی از آبادی‌ها به دست آمد متاسفانه در این شهرستان اطلاعات پایین‌تر از حد توقع است.
  معاون فنی سرشماری کشاورزی صومعه سرا تاکید کرد: از برآوردهای انجام شده میزان مساحت اراضی به یک دوم، یک چهارم و یا یک هشتم اطلاعاتی که وجود داشته رسیده است و این امر بسیار نگران کننده است.
  میرعبدالعظیمی اظهار کرد: خانوارها اطلاعات درست را بیان نمی‌کنند و امار کمتری را برای آمارگیران بیان می‌کند.
  وی با بیان اینکه برای حل این مشکل دهیاران باید همکاری صمیمانه با ماموران سرشماری داشته باشند، افزود: مطلع‌تر و مشرف‌تر از دهیاران در سطح ابادی‌ها وجود ندارد و با کمک آنها می‌توان مشکل درست پاسخ ندادن خانوارها به امارگیران حل می‌گردد.
  معاون فنی سرشماری کشاورزی صومعه سرا گفت: اطلاعات نادرست به هیچ عنوان بعد از پایان سرشماری قابل تغییر نیست و اطلاعات نادرست به ضرر شهرستان تمام می‌شود.
  میرعبدالعظیمی با بیان اینکه دادن اطلاعات کشاورزی ربطی به حذف یارانه و افزایش مالیات ندارد، تصریح کرد: تمام اطلاعات به صورت محرمانه در مرکز آمارایران برای رشد و توسعه کشور به کارگرفته می شود.

  انتهای‌پیام/

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro