گیلان رتبه 8 بیکاری را در کشور دارد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۳ - ۱۶:۵۹

  کد خبر : 25518

  گیلان رتبه ۸ بیکاری را در کشور دارد

  واران نیوز: معاون برنامه ریزی استانداری گیلان با بیان اینکه گزارش مرکز ملی امار ایران در محدوده وضعیت اشتغال برای شش ماه نخست امسال منتشر شده است، گفت: استان گیلان از لحاظ نرخ بیکاری در شش ماه نخست امسال مشترک با یک استان دیگر در رتبه هشتم قرار گرفته است.

  به گزارش واران نیوز، محمدحسین اصغریان صبح امروز در کارگروه اقتصادی در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: کارگروه اقتصادی در چهارچوب رفع مسائل و مشکلات تشکیل شده است.
  وی با بیان اینکه انتظار می‌رود مسئولان کارگروه و مراجعین در چهارچوب قانون و مقررات عمل کنند، افزود: مسئولان با حداکثر انعطاف در قانون پاسخگوی ارباب رجوع باشند.
  معاون برنامه ریزی استانداری گیلان با بیان اینکه گزارش مرکز ملی امار ایران در محدوده وضعیت اشتغال برای شش ماه نخست امسال منتشر شده است، گفت: استان گیلان از لحاظ نرخ بیکاری در شش ماه نخست امسال مشترک با یک استان دیگر در رتبه هشتم قرار گرفته است.


  اصغریان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در شش ماهه دوم امسال افزایش می‌یابد، تصریح کرد: ازآنجایی که کشاورزی درصد زیادی از میزان اشتغال را در نیمه اول سال به خود اختصاص می‌دهد، در نیمه دوم سال این بخش اشتغالزا نیست.
  وی با بیان اینکه صنعت و معدن باید در شش ماه دوم سال اشتغالزایی کنند، خاطرنشان کرد: بخشی از بیکاری در کارگروه باید جمع‌اوری شود و ظرفیت و شیفت واحدهای تولیدی افزایش یابد.


  معاون برنامه ریزی استانداری گیلان با بیان اینکه استان گیلان در بخش تولید ثروت در کشور رتبه ۱۶ را کسب کرده است، تاکید کرد: استانی که از همه نعمت‌های الهی از جمله کوه، دریا، خاک، نیروی انسانی تحصیل کرده و غیره برخوردار است نباید چنین رتبه‌ کمی را کسب کند.
  اصغریان با بیان اینکه اگر بخش تولید را حمایت کنیم می‌توانیم رتبه استان در بخش ثروت را ارتقادهیم، اظهار کرد: اگر تولید ثروت در استان ارتقا پیدا کند اقتصاد خانواده‌ها افزایش می یابد.
  وی افزود: در شرایطی که تهیه قانون برنامه ششم و لایحه بودجه تدوین می‌شود کارگروه‌ها باید نتیجه مثبتی بگیرند.


  معاون برنامه ریزی استانداری گیلان با بیان اینکه مسئولان با سعه صدر و حسن خلق کارهایی را که می‌توانند انجام دهند، گفت: روال کار کارگروه به این شکل است که در اتاق‌های مختلف مستقر می‌شوند و هر مجموعه‌ای مشکلات کارگروه را در همان اتاق بررسی می‌کنند.
  اصغریان تصریح کرد: در هر کارگروه یک نفر از اعضای صنعت‌ومعدن حضور دارند.

  در ادامه علی منتظری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اظهار کرد: در کارگروه حمایت از تولید دو موضوع را به جد پیگیری می‌کنند.
  وی افزود: مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی که با آن مواجه هستند در زمینه بانکی، امورمالیاتی و تامین اجتماعی است.
  رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه این کارگروه‌ها در شهرستان‌های دیگر عملکرد خوبی داشتند، گفت: آمار و اطلاعات از بانک‌های مختلف در حال جمع‌اوری و جمع‌بندی است و در نهایت گزارش به استاندار ارائه می‌شود.


  منتظری با بیان اینکه ماموریت دیگر در این کارگروه اجرای طرح‌های نیمه تمام است، تصریح کرد: طرح‌های نیمه‌تمام زیادی در استان گیلان وجود دارد که نیاز به تسهیلات دارد تا به بهره‌برداری برسد.
  وی با بیان اینکه یک هزار و ۱۰۰ طرح نیمه تمام در استان وجود دارد ، خاطرنشان کرد: نیمی از این طرح‌ها دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۴۰ درصد است.
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه در حادثه برف تعداد زیادی از واحدهای تولیدی صومعه‌سرا دچار آسیب شدند، تاکید کرد: در مجموع ۱۲۷ واحد صنعتی در استان دچار آسیب شدند که ۴۴ واحد ان متعلق به صومعه‌سرا است.


  منتظری با بیان اینکه برخی از واحدهای صنعتی آسیب دیده دارای شرایط حاد هستند، اظهار کرد: مقدمات کار را در دو قالب استمحال و دریافت تسهیلات فراهم کرده‌اند.
  وی با بیان اینکه بعد از حادثه برف ۹۲ دولت مصوبات خوبی در حوزه‌ واحدهای آسیب دیده داشت، افزود: ۱۲۷ واحد با بررسی‌های کارشناسانه، فرمانداری‌ها و مدیریت بحران انجام شد، لیستی را جمع‌اوری کردند و در مرحله اول واحدهایی که به دنبال استمهال بدهی‌های خود بودند به مدیریت بحران ازائه و به بانک‌های عامل که تجارت و ملت هستند ارسال شد.
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: در خصوص تسهیلات لیست نهایی برای مدیریت بحران ارسال شده و در این هفته توسط استاندار نهایی و به بانک‌های عامل ارسال می‌شود.


  منتظری با بیان اینکه مسئولان بانک‌ها در خصوص این واحدها به جد و خارج از ضوابط بانکی و مقرراتی که داخل بانک‌ها است رسیدگی کنند، تصریح کرد: وضعیت این واحدها ناگوار است و اگر به مشکلات این واحدها رسیدگی نشود دچار آسیب‌های جدی‌تری خواهند شد.
  وی خاطرنشان کرد: مسئولان و مدیران بانک‌های عامل مساعدتی که در شهرستان‌های دیگر داشتند را در صومعه‌سرا افزایش دهند تا بسیاری از مشکلات امروز حل گردد.
  انتهای‌پیام/

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro