اشعار مداحان باید برگرفته از مقاتل مستند و صحیح باشد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۸ آبان ۹۳ - ۱۷:۲۲

  کد خبر : 25764

  اشعار مداحان باید برگرفته از مقاتل مستند و صحیح باشد

  واران‌نیوز:پیرغلام اهل بیت(ع) صومعه‌سرا گفت: اشعار مداحان باید برگرفته از مقاتل مستند و صحیح و حاوی پیام نصیحت، پند، اندرز و بازدارنده از گناه باشد.

  جعفر سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار واران‌نیوز اظهار کرد: همانطور که از نام یک پیرغلام ‌پیداست باید آموزه‌های مداحی خود را در اختیار مداحان جوان قرار دهد تا انها از هر شعر و آهنگی در مداحی‌ها استفاده نکنند.
  وی با بیان اینکه پیرغلامان باید به نسل آینده جامعه مداحی را اموزش دهند، افزود: آنها باید نوع خواندن مقتل، عزاداری و شعر را به نسل جوان انتقال دهند تا خرافه وارد شعرهای آئینی و مذهبی نشود.
  پیرغلام اهل بیت(ع) صومعه‌سرا گفت: جوانان باید از شعرهای بی‌محتوا و آهنگ‌های به دور از شان ائمه(ع) دوری کنند و احترام پیشکسوتان این عرصه را بدارند.
  سبحانی تصریح کرد: مداحان با دوری کردن از اشعار خرافه باید از اشعاری که در راستای تبیین نهضت عاشورا و پیام‌های امام حسین(ع) در روز عاشورا است بهره ببرند.
  وی خاطرنشان کرد: اشعار مداحان باید برگرفته از مقاتل مستند و صحیح بوده و حاوی پیام نصیحت، پند، اندرز و بازدارنده از گناه باشد.
  پیرغلام مداح صومعه‌سرا با بیان اینکه مداحان باید احکام مداحی را بیاموزند، اظهار کرد: آنها باید از رسوخ آفت‌های یادشده به مداحی و اشعار جلوگیری کنند.
  از روحانیون برای ارتقای شعور دینی مخاطبان در مجالس عزاداری استفاده شود
  سبحانی با بیان اینکه در دهه ۵۰ مداحی اهل بیت را زمزمه می‌کرد، افزود: هم اکنون به دلیل ناتوانی فقط در شب‌ عاشورا به این کار می‌پردازد.
  وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) مداح محور نبود و از روحانیون استفاده می‌شد، گفت: مجالس باید از مداحی محوری بیرون بیاید و از وجود روحانیون در مراسمات استفاده شود تا به ارتقای شعور دینی مخاطبان افزوده گردد و مداحان شور را در میان آنان تقویت کنند.
  سبحانی تصریح کرد: مداحی که در آن شور باشد ولی شعور نباشد کافی نیست و تاثیری بر روی مخاطبان ندارد.
  به گزارش واران‌ نیوز، جعفر سبحانی، در دهه ۵۰ نقش بشیر را در عاشورای ضیابر بر عهده داشت.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro