سانتریفیوژ نسل پنجم IR-5 ایران گازدهی شد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۸ آبان ۹۳ - ۱۷:۳۰

  کد خبر : 26110

  سانتریفیوژ نسل پنجم IR-5 ایران گازدهی شد

  انیستیتو علوم و امنیت جهانی ISIS که مقر آن در واشنگتن است در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که بر …

  انیستیتو علوم و امنیت جهانی ISIS که مقر آن در واشنگتن است در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که بر اساس اطلاعاتی که ایران در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی گذاشته است ایران در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ ماه گذشته به سانتریفیوژهای نسل پنجم که با نام تجاری IR-5  نامیده میشود در مرکز تحقیقاتی غنی سازی در نطنز اورانیوم طبیعی UF6 تزریق کرده است.

  به گزارش خبرنگار بولتن نیوز، ماشین سانتریفیوژ نسل پنجم از چندین نوع ماشین های سانتریفیوژ جدید ایران است که بایستی جایگزین سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 شوند که تولید این نوع سانتریفیوژها به دهه ۷۰ میلادی بر میگردد.
  مدلهای دیگر ماشینهای سانتریفیوژ ایرانی که در حال توسعه میباشند یعنی نسل دوم سانتریفیوژ IR-2M و همچنین نسل چهارم سانتریفیوژها IR-4 و نسل هشتم سانتریفیوژها با IR-6  در مرکز تحقیقات در مجتمع غنی سازی نطنز که ایران اورانیوم به آنها تزریق کرده است که این برای اولین بار است که سانتریفیوژ نسل پنجم هم گاز تزریق کرده است.

  آقای دیوید آلبرایت که بنیان گذار تشکیلات ISIS  میباشد معمولا مطالب و اطلاعات ارائه شده از سوی او مورد توجه نمایندگان کنگره آمریکا قرار میگیرد.
  در گزارش ISIS آمده است که ایران در ماه سپتامبر اقدام به آزمایش سانتریفیوژ نسل پنجم خود و گازدهی به آن کرده است.

  بر اساس توافق سال گذشته ایران و گروه ۱+۵ ایران حق تحقیق و توسعه بر روی مدلهای تولیدی سانتریفیوژهای خود را دارد.
  اگر گازدهی در سانتریفیوژهای نسل پنجم IR-5 با موفقیت به انجام برسد و کلیه خروجی ها بر اساس محاسبات به عمل آمده باشد قدرت غنی سازی سانتریفیوژ این نسل اورانیوم به میزان ۵ برابر نسل اول سانتریفیوژهایی است که هم اکنون در سایت هسته ای نطنز به تولید اورانیوم میپردازند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro