وزیر پیشنهادی علوم دولت تدبیر و امید:مخالف حضور بسیج در دانشگاه ها بوده ام

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۳ - ۰:۲۰

  کد خبر : 26159

  وزیر پیشنهادی علوم دولت تدبیر و امید:مخالف حضور بسیج در دانشگاه ها بوده ام

  این دیدگاه تا آنجا منحرف می شود که بسیج را که به تعبیر مقام معظم رهبری یک فرهنگ و یک حرکت فرهنگی است با نیرو های سر سپرده نظام طاغوت مقایسه می کند و ورود بسیج به دانشگاه را بسان ورود ارتش شاهنشاهی به دانشگاه ها می داند.

  دانش آشتیانی: بسیج باید از محیط آموزش عالی بیرون رود، منبع: کتاب تاریخ شفاهی آموزش عالی ایران ( خاطرات مصطفی معین،زیر نظر خانیکی، احمد داوری و فریدون رحیم‌زاده)

  این سخن چندی است در محافل سیاسی از زبان دانش آشتیانی ،وزیر علوم پیشنهادی دولت، نقل میشود که در این راستا سایت واران نیوز  به تحلیل سخنان و نظرات ایشان در این باره پرداخته است

  دکتر دانش: از اقدامات دفاعی که انجام شد، تشکیل بسیج بود. ما در مقطع جنگ با آقایان محسن رضایی، افشار و فیروزآبادی که مسئولان جنگ بودند، همراه بودیم. آقای فیروزآبادی در دوره جنگ، معاون دفاعی نخست‌وزیری بود و پیش از ورود آقای دکتر معین به وزارت‌خانه با این آقایان آشنا بودیم و یک‌سری جلسه هم برگزار شده بود. در دوران آقای دکتر معین هم جلسه‌ها ادامه داشت برای اینکه کاری کنیم تا بسیجی‌ها وارد دانشگاه بشوند. شرکت‌کنندگان در آن جلسات، آقایان علی جنتی معاون وقت وزیر کشور ، محسن رضایی، فیروزآبادی، افشار، بنده و یکی دو نفر دیگر بودند. اصل مسئله این بود که ما فکر می‌کردیم طبق یک روال طبیعی، فرهنگ بسیجی می‌خواهد وارد دانشگاه شود. به خاطر دارم وقتی امام بیانیه ورود بسیج به دانشگاه‌ها را دادند با دوستان گفت‌وگو می‌کردیم که بحث حضرت امام این نیست که نهاد بسیج در دانشگاه تشکیل شود، بلکه می‌خواهند آن روحیه و توانمندی بسیجی وارد جنبه‌های علمی شود. در آن جلسات روی این نکته تأکید می‌کردیم، ولی آن آقایان می‌گفتند که شروع فرمان امام این است که باید نهاد بسیج در دانشگاه تشکیل شود. ما هم مخالفت می‌کردیم و می‌گفتیم قبل از انقلاب هم شبیه همین مسئله پیش آمد که عده‌ای از نیروهای سرباز شاه می‌خواستند وارد دانشگاه شوند، اما دانشجوها مخالفت می‌کردند و این مسئله، همین تلقی را دوباره زنده می‌کند و نه‌تنها کمکی به بسیج نمی‌کند که اصل پیام امام هم روی زمین می‌ماند.
  بعد از این جلسه‌ها اختلاف‌هایی بین ما به وجود آمد. خاطرم هست که این مسئله در دوران دکتر معین دوباره خیلی جدی ‌شد و آن دوستان هم انتظار داشتند که به عنوان همکار در زمان جنگ با آنها همکاری کنم تا این اتفاق بیفتد، تا اینکه تعیین تکلیف تشکیل نهاد بسیج در دانشگاه به عهده شورای انقلاب فرهنگی گذاشته شد.
  اما وقتی از دکتر دانش در مورد آن سال ها سوال میشود با افتخار چنین جواب میدهد:
  در آن جلسه تصویب شد بسیج با لباس و اسلحه و آموزش نظامی وارد دانشگاه نشود و فقط کارهای دفتری و اداری آنها در داخل دانشگاه باشد؟
  دکتر دانش: بله، اما بعد از دوره چهارساله اول آقای دکتر معین، آقای‌ هاشمی گلپایگانی اجازه تأسیس اولین نهاد بسیج در دانشگاه شهید بهشتی را داد که بعد از آن هم ادامه پیدا کرد. اما ما در آن دوره چهارساله اجازه انجام این کار را ندادیم.
   دکتر دانش وزیر علوم پیشنهادی دولت تدبیر و امید در مورد جلسه تصمیم گیری حضور و یا عدم حضور بسیج در دانشگاه چنین تعریف میکند: طرح ما این بود که بسیج در همان پایگاه‌های خارج از دانشگاه بماند و اگر دانشجویی تمایل به حضور داشت برود و در همان مناطق ثبت‌نام کند، ما هم همکاری می‌کنیم و فرم‌های عضویت را از طریق نهادهای فرهنگی داخل دانشگاه به افراد علاقه‌مند می‌رسانیم. آنها مخالفت می‌کردند و ما نیز تبعات حضور بسیج در دانشگاه را ‌یادآوری می‌کردیم. یادم می‌آید که آقای‌ هاشمی هم تقریباً نظر ما را داشت. در نهایت رأی‌گیری شد و نظر ما تأیید شد.

  واران نیوز: آنچه از نظر گرامیتان گذشت بر گرفته از کتاب خاطرات دکتر معین با نام (تاریخ شفاهی آموزش عالی ایران) به نقل از آقای دانش وزیر پیشنهادی علوم دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی بود.همانگونه که مشاهده شد نظر ایشان و دیدگاهشان در آن زمان در خصوص بسیج و حضور بسیج به عنوان یک نهاد مردمی و فرهنگی در دانشگاه نگاهی متفاوت بود به طوری که ایشان بیشتر متاثر از نقش و حضور بسیج در مناطق جنگی ، آن را یک ارگان نظامی قلمداد می کردند تا یک نیروی مردمی و خودجوش ، که در هرجا و در هر برهه ای احساس نیاز کرد، حضور فیزیکی یا معنوی به هم رساند.

  لذا آنچه در این مقوله مهم به نظر میرسد لااقل لزوم دیدی درست و انقلابی در خصوص نیروی ارزشی بسیج است آن هم در جایگاهی وبژه تحت عنوان وزارت علوم .که خود یکی از متولیان دانش و فرهنگ در اجتماع و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .

  این نکته مهم است که در چنین جایگاهی می بایست دید درست و منطقی در خصوص بسیج و سایر ارزش های انقلاب وجود داشته باشد. اما متاسفانه همانطور که در بالا اشاره شد و در خاطرات آقای دانش ذکر شد این دیدگاه تا آنجا منحرف می شود که بسیج را که به تعبیر مقام معظم رهبری یک فرهنگ و یک حرکت فرهنگی است با نیرو های سر سپرده نظام طاغوت مقایسه می کند و ورود بسیج به دانشگاه را بسان ورود ارتش شاهنشاهی به دانشگاه ها می داند.

  با همه این ها به نظر می رسد وجود یک چنین دیدی به یکی از مهم ترین ارزش های اجتماعی و فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که آن هم یادگار با برکت امام راحل (ره) می باشد بسیار نگران کننده می باشد . آنچه موجب بروز نگرانی بیشتر در این مورد می باشد دست گذاشتن آقای روحانی بر روی یک چنین فردی با یک چنین اندیشه ای است در مقام وزارت علوم .جایگاهی که به لحاظ تربیت نیروهای جوان در دانشگاه ها که به بیان امام راحل (ره) مبدا تمامی تحولات است دقت نظر و حساسیت بیشتری را می طلبد چرا که وزیر علوم باید در سدد اصلاح دانشگاه ها باشد .اصلاح در جهت ارزش های نظام چرا که اگر دانشگاه ها اصلاح شود کشور اصلاح خواهد شد .امید که این نگرانی توسط یکی از افراد زیر رفع شود حال یا خود آقای دانش با توضیح و اصلاح گفتار پیشین خویش یا آقای رییس جمهور با اصلاح انتخاب خویش و یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با عدم رای اعتمادشان به صاحبان چنین تفکراتی .

  منبع:
  ۲-کتاب خاطرات آقای دکتر معین (تاریخ شفاهی آموزش عالی ایران)
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro