امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Friday, 14 December , 2018
امروز : جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷ - 6 ربيع ثاني 1440
شناسه خبر : 26194
  پرینتخانه » گفتمان و اندیشه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۲ |

کمک کنیم ایرانمان نفس بکشد

واران نیوز: اینکه در کشوری پر نعمت زندگی میکنیم که از لحاظ موقعیت طبیعی در جهان بی نظیر است و اینکه کشورمان به لحاظ موقعیت جغرافیایی چهار فصل است و حتی اینکه اگر یک اروپایی که مثلا در منطقه کوهستانی شمالی اروپا می باشد و بخواهد به سواحل گرم و معتدل سفر کند باید دست […]

کمک کنیم ایرانمان نفس بکشد

واران نیوز: اینکه در کشوری پر نعمت زندگی میکنیم که از لحاظ موقعیت طبیعی در جهان بی نظیر است و اینکه کشورمان به لحاظ موقعیت جغرافیایی چهار فصل است و حتی اینکه اگر یک اروپایی که مثلا در منطقه کوهستانی شمالی اروپا می باشد و بخواهد به سواحل گرم و معتدل سفر کند باید دست کم چند کشور عوض کند تا به اقلیم متفاوت برسد.

اما در ایران کافی است چند ساعت از مناطق کوهستانی غربی یا شمالی به سمت سواحل جنوبی کشور بروی بدون اینکه از مرزهای سیاسی کشورت عبور کنی و هزینه ای گزاف محتمل شوی و اینکه همه ما این مسائل را می دانیم و شاید بعضاً با افتخار و بالندگی از آنها یاد کنیم و در مکالماتمان در مقام معرفی اقلیم کشورمان مواردی به مراتب جالب توجه تری را بیان خواهیم کرد.

زمانی به یک تراژدی بدل می شود که اموز می بینیم آنچه خداوند به عنوان نعمت و امانت در طبیعت و محیط زیست کشورمان دارد.

روز به روز شاهد از بین رفتن یکی پس از دیگری این بارزه های طبیعی و زیست محیطی فوق العاده هستیم و هیچ اقدام سازنده ای صورت نمی دهیم یک روز خشک شدن زاینده رود زیبا ، روز دیگر خشک شدن دریاچه ارومیه پس از آن خشک شدن یا در معرض خشک قرار گرفتن ۴۰ تالاب کشور و یا سیر نزولی جمعیت حیات وحش کشور به دلیل شکار بی رویه ،تخریب زیستگاه ، هجوم ریزگردها و ساخت سازه های غیر استاندارد و مغایر با معیار های زیست محیطی.

متاسفانه نه اینکه مشکلات زیست محیطی کشور کم نیست بلکه روند افزایشی به خود گرفته است. مثلا چند روز پیش خبر آتش سوزی مقدار ۱۰۰ هکتار از جنگها و بوته زار های کیا کلایه در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت،اتفاقی که در چند ماه اخیر سومین بار در این مقدار مساحت بوده.

نکته قابل ذکر در این باره این است که در بهترین شرایط جنگلی که در معرض آتش سوزی قرار میگیرد پس از گذشت ۳۰ سال میتواند خود را احیا کند و به حالت قبل از سوختن بازگردد البته این در حالی است که شرایط محیا باشد و آتش سوزی دیگر رخ دهد.

آنچه در مورد کیا کلایه شایان ذکر است این است که این منطقه یکی از زیستگاه های مهم لاکپشت ها میباشد تصور کنید جانوری که بسیار کند حرکت میکند در معرض آتش قرار گیرد، مطمئناً نمی تواند بر سرعت گسترش آتش فائق آید و تعداد بسیاری از این دست موجود است از بین می روند.

به گفته کارشناسان محیط زیست همواره در آتش سوزی اینچنین پس از محار آتش جسد بی جان حیوانات گرفتار شده در آتش ماننده آهو ، گوزن و… نیز بسیار دیده میشود.

نکته تاسف آور ماجرا این است که کارشناسان دلیل شروع آتش سوزی را عامل انسانی اعلام نموده اند صیادانی که به طمع شکار حیوانات در منطقه شکار ممنوع آتشی می افروزند تا محیط بانان را از منطقه مورد نظر منحرف نمایند و بدون مزاحمت به شکار خود بپردازند و یا گردشگرانی که به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی باعث بروز مشکل میشوند. که این خود لزوم فرهنگ سازی در این زمینه را بیش از پیش ضروری میسازد.

اما با وجود این مشکلات در زمینه رفع از معضلات چه می توان کرد؟

آیا تنها گناه بر گردن مرم است و بی اطلاعی عموم در زمینه حفظ محیط زیست دلیل مشکلات زیست محیطی است؟

آیا دستگاه های متولی به خصوص سازمان حفاظت از محیط زیست رسالتی در این زمینه بر عهده ندارد؟

سایر ارگان ها چطور ؟

چندی پیش بود که رئیس سازمان محیط زیست کشور، خانم ابتکار درحالی از تلاش های این سازمان برای حل چالش های زیست محیطی خبر داد که محیط زیست اکنون با چالش های فراوانی دست به گریبان است. افت آب سفره های زیر زمینی ، بروز بحران در ۲۳۰ دشت حاصلخیز کشور و گذر ۷۰ دشت از خط قرمز بی آبی را باید از این دست مشکلات بر شمرد .

بازمی گردیم به سوالاتی که مطرح کردیم تا درصدد پاسخی برایشان برآییم؛ یکی از عواملی که می تواند روح فرهنگ پاسداشت را در کالبد محیط زیست کشور بدمد، باز می گردد به دولت و نهادهای دولتی و تبدیل آن به موضوعی فراسازمانی و فرابخشی، این در حالیست که چندیست

نشانه هایی از تعامل میان سازمان محیط زیست و دستگاه های اجرایی به چشم می خورد که می تواند در حفاظت از محیط زیست موثر باشد. البته لازم است که در این زمینه از جانب سازمان محیط زیست تلاش هایی به مراتب بیشتر صورت گیرد، زیرا حفاظت از محیط زیست امری فرابخش است و باید سعی شود سایر ارگان ها را در این موضوع دخیل کرد.

دستگاه هایی مثل آموزش و پرورش که در زمینه ی آموزش و فرهنگ سازی در مدارس می توانند موثر باشند و مبحث محیط زیست را به راحتی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی نسل های آتی کشور تبدیل کنند،در واقع با ظرفیتی که در آموزش و پرورش وجود دارد می توان گام های موثری در این زمینه برداشت؛ همچنین است وزارت علوم و سایر دستگاه های مشابه که با تربیت و آموزش نیروهای انسانی سر و کار دارند.

از دیگر ارگان ها صدا و سیما است در واقع در صورتی که چالش های زیست محیطی و حل آن و فرهنگ سازی در این زمینه در دستور کار رسانه ی ملی قرار گیرد به سرعت می توان شاهد ایجاد ایجاد تغییراتی مثبت وسازنده در این عرصه بود؛همچنین سایر دستگاه ها مانند سازمان میراث فرهنگی وگردشگری و حتی وزارت نفت.یکی از مشکلاتی که میتوان از طریق وزارت نفت از تکرار و وقوع آن جلوگیری کرد عدم احداث پالایشگاه ها در نزدیکی زیست گاه های طبیعی است.

از دیگر وزارت خانه ها راه و شهر سازی است و صنعت و معدن و تجارت که می توان و تنظیم تفاهم نامه هایی با این دستگاه ها از همکاری و کمک های خوبی در رفع چالش های محیط زیست بهره مند شد،به امید اینکه با عزمی راسخ دستگاه های ذی ربط درصدد رفع موانع و مشکلات برآیند و درآینده نزدیک بتوان با انجام ابخیزداری و جلوگیری از سد سازی های غیر اصولی که بدون نگاه و توجه به تمامی نیازها و ویژگی های مناطق انجام می پذیرند خشکسالی را هرگز در کشور تجربه نکرد؛ به امید آنکه روزی برسد که تنها،طرح های منطبق با معیارهای محیط زیست در کشور اجرا شود و در کشور روز به روز شاهد گسترش جنگل ها و کاهش مساحت بیابان ها و افزایش جمعیت حیات وحش باشیم.

به قلم محمد حسین رحمت زاده

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۱
  1. واقعاً باعث تاسف است که ما نشسته ایم و بی تفاوت شاهد از بین رفتن محیط زیست خود هستیم .واقعاً اگه محیط زیست و زندگی ما مشکل پیدا کند چه باید بکنیم؟آیا این یک نعمت نیست که خداوند به ما داده و آیا غیر از این است که ما باید امانت دار باشیم .به هر حال از مطب خوب و مفیدتون ممنون امیدوارم که همه به این مقوله توجه ویژه داشته باشن.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.