صومعه سرا و سنت های زیبایی که نیاز به توجه دارد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۹ آذر ۹۳ - ۲۳:۱۱

  کد خبر : 26388

  صومعه سرا و سنت های زیبایی که نیاز به توجه دارد

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا با بیان اینکه ۲۷۰ نفر از هنرمندان صنایع دستی صومعه سرا دارای کارت شناسایی هستند، گفت: از تعداد مذکور یکصد و ۵۰ نفر بیمه شده‌اند.

  به گزارش واران نیوز، این شهرستان یکی از شهرستان‌ها جدید است که اکثر ساختمان‌های آن نو می‌باشد.

  از ویژگی‌های مهم شهرستان صومعه‌ سرا وجود تالاب انزلی که بیش از ۷۰ درصد آن در این شهرستان است می‌باشد که از نظر زیست محیطی، گردشگری و اقتصادی دارای اهمیت ویژه‌ای است.

  زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر که در طول سال به این تالاب مهاجرت می‌کنند یک  جلوه زیبایی به این تالاب داده که می‌توان از این ظرفیت برای جذب توریسم استفاده کرد.

  از آداب و رسوم این شهرستان می‌توان به لافندبازی، کشتی گیله مردی، نوروز خوانی، عروس گوله، گوله گوله چهارشنبه، گشه بوری، مراسم عاشورای ضیابر و سوم امام در طاهرگوراب نام برد که اگر سرمایه گذاری مناسبی در زمینه فرهنگی و مذهبی صورت گیرد و با تبلیغات این آداب بهترین روش جذب گردشگر است.

  همچنین دوشنبه بازار ضیابر به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی به منطقه ییلاقی ماسال و شاندرمن و از طرفی در مسیر هشتپر و آستارا، آبکنار وانزلی همچنان از رونق بسیارو مخاطبین بی شماری از سراسر استان گیلان و سایر نقاط کشور برخوردار است.

  مناره بازار طاهرگوراب، پل خشتی در روستای پردسر، پل خشتی گازرودبار، سید خروسه در هفت دغنان ضیابر و حمام کسما و…از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهرستان است.

  صومعه سرا به دلیل داشتن اماکن مذهبی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی می تواند خواستگاه بسیاری از گردشگران ایران و حتی جهان باشد که فقط با سرمایه گذاری و تبلیغات می توان این شهرستان را به بهشت گیلان تبدیل کرد.

  حضور میراث فرهنگی در صومعه‌سرا مزایای بسیاری دارد

  علیرضا مهرگان، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا اظهار کرد: از مهمترین فعالیت‌ها و مزایای حضور میراث فرهنگی در این شهرستان تسریع در انجام بازدیدها و پاسخگویی استعلامات مربوط به احداث بناها از جمله مسکونی، مرغداری و گاوداری است.

  وی افزود: اخذ اعتبارات برای مرمت آثار تاریخی از جمله حمام کسما، رسیدگی سریعتر به پرونده های جرایم مربوط به آثار تاریخی و فرهنگی، سرکشی و بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی، همکاری با اداره آگاهی شهرستا نبریا برخورد با مجرمان قاچاق اشیا تاریخی از جمله کارهای میراث فرهنگی است.

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا گفت: ساماندهی هنرمندان رشته مختلف صنایع دستی و انجام امور مربوط به تمدید کارت شناسایی هنرمندان، بازدید و نظارت مستمر بر عملکرد تاسیسات گردشگری فعال در سطح شهرستان و انجام بازدید های مشترک از تاسیسات گردشگری با همکاری ادارات تعزیرات و بهداشت و برخورد با واحدهای مختلف از دیگر کارهای میراث فرهنگی و گردشگری است.

  ۲۷۰ نفر از هنرمندان صنایع دستی صومعه‌سرا دارای کارت شناسایی هستند

  مهرگان با بیان اینکه ۲۷۰ نفر از هنرمندان صنایع دستی صومعه سرا دارای کارت شناسایی هستند، تصریح کرد: از تعداد مذکور یکصد و ۵۰ نفر بیمه شده‌اند که در حال حاضر علیرغم پیگیری های به عمل آمده از طرف این نهاد در راستای حمایت از هنرمندان متاسفانه بیمه هنرمندان به دلیل پرشدن سقف مربوط به بیمه صنایع دستی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

  برگزاری کلاس‌های ترویج فرهنگ گردشگری در مدارس ابتدایی صومعه‌سرا

  وی به مهمترین برنامه های میراث فرهنگی صومعه سرا اشاره و خاطرنشان کرد: برگزاری کلاس‌های ترویج فرهنگ گردشگری و آموزش همیار گردشگر در مدارس ابتدایی این شهرستان که برای نخستین بار در گیلان برگزار می‌شود.

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا اظهار کرد: آموزش برخی رشته های صنایع دستی که کتر به آنها توجه شده از جمله پته دوزی ویژه بانوان، آموزش صنایع دستی ویژه زندانیان شهرستان از جمله برنامه های این نهاد است.

  مهرگان افزود: حمایت از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در منطقه تاریخی گسکر از جمله احداث پارک موزه اکوتوریسم و برای سرمایه گذاری روی تالاب انزلی که بیش از ۷۰ درصد آن در صومعه سرا است .

  وی گفت: به منظور برگزاری جشنوراه ها به صورت مستمر در طول سال از جمله جشنواره نیشکر و حلوای ضیابری هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا تصریح کرد: احداث کمپینگ در شهرستان برای دسترسی به امکانات اقامتی ارزان، ایجاد بازارچه های صنایع دستی به منظور ایجاد انگیزه در هنرمندان برای تولید و فروش بیشتر محصولات، پیگیری برای ثبت خانه منتسب به خانه میرزا کوچک و حمام گوراب زرمیخ از دیگر برنامه های این نهاد است.

  مهرگان خاطرنشان کرد: برنامه ریزی به منظور تاسیس دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در صومعه‌سرا، برگزاری نمایشگاه ها به صورت مستمر در طول سال، تجهیز و استقرار شبانه روزی یگان حفاظت میراث فرهنگی به منظور  حفاظت و سرکشی از آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان در صورت اختصاص مکانی مناسب برای استقرار این نیروها از سوی فرمانداری از دیگر برنامه های میراث فرهنگی این شهرستان است.

  وی اظهار کرد: از دیگر برنامه های این نهاد برگزاری جشنواره غذاهای محلی برای بانوان صومعه‌سرایی و اعطای وام به هنرمندان صنایع دستی است.

  صومعه‌سرا دارای ۶ منطقه نمونه گردشگری است

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا با بیان اینکه این شهرستان دارای شش منطقه نمونه گردشگری است، افزود: باقلاکش، نوخاله، سیاه درویشان، سیاه کوه، تنیان و گسکر مناطق گردشگری صومعه سرا هستند.

  مهرگان گفت: آثار ثبت شده صومعه سرا شامل پل گاز روبار، مناره بازار گسکر، حمام کسما، محوطه تاریخی هفت دغنان، پل خشتی گوراب تولم، ساختمان قدیمی  مرحوم آیت الله ضیابری است.

  وی با بیان اینکه این شهرستان دارای سه هتل و مجتمع است، تصریح کرد: ۱۳ رستوران و یک مهمان پذیر در صومعه سرا فعالیت می کنند.

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا خاطرنشان کرد: این تاسیسات به صورت مداوم از سوی نمایندگان ادارات میراث فرهنگی، تعزیرات و بهداشت مورد بازدید مشترک قرار گرفته و با واحدهای متخلف فاقد نرخ نامه و پروانه بهره برداری معتبر و همچنین عدم رعایت بهداشت برخور می شود.

  معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی صومعه‌سرا از جمله راهکارهای جذب گردشگر است

  مهرگان با اشاره به راهکارهای جذب گردشگر به صومعه‌سرا اظهار کرد: معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان به همگان با توجه به قدمت تاریخی، ایجاد امکانات سفر ارزان از جمله اماکن اقامتی ارزان قیمت از جمله کمپینگ ها و تقویت و حمایت از خانه مسافرها از جمله راهکارهای جذب گردشگر است.

  وی افزود: حمایت از سرمایه گذاران به منظور تقویت امر خدمات رسانی به گردشگران، ایجاد انگیزه در گردشگران علاقه مند به شناخت فرهنگ اقوام با ایجاد بازارچه های صنایع دستی و ترغیب دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری سطح استان و کشور برای اجرای تورهای طبیعت گردی و یا تورهای فرهنگی و تاریخی به مقصد شهرستان صومعه سرا از دیگر راه های جذب توریست است.

  رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صومعه‌سرا گفت: آموزش رایگان رشته های صنایع دستی در چهار رشته بومی استان به نام های بامبوبافی، چموش دوزی، رنگرزی سنتی و ابریشم کشی آغاز شده و علاقه مندان می‌توانند جهت ثبت نام به پرتال اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به آدرس www.gilanchto.ir  مرجعه فرمایند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro