هسته اولیه نهضت جنگل در سیاه درویشان تشکیل شد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۳ - ۰:۲۶

  کد خبر : 26432

  هسته اولیه نهضت جنگل در سیاه درویشان تشکیل شد

  دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور نظارتی گفت: میرزا کوچک خان جنگلی هسته اصلی نهضت جنگل را به همراه پنج نفر از یاران خود در روستای سیاه درویشان تشکیل داد.

   

  به گزارش واران نیوز، مصطفی حائری فومنی، عصر امروز در یادبود میرزا کوچک خان جنگلی در روستای سیاه درویشان اظهار کرد: میرزا و سرگذشتش انطور که باید قابل دریافت نیست.

  وی با بیان اینکه فقط کسانی که بیش از ۱۲۰ سال از عمرشان گذشته می‌توانند سرگذشت میرزا را بیان نمایند، افزود: باید تمام اسناد باقی مانده از میرزا رونمایی شود و به دست مورخین مورد تحقیق و پژوهش قرار گیرد.

  دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور نظارتی گفت: یک بخش از اسناد میرزا به زبان روسی در آسیا میانه است که باید به ایران بازگردد و ترجمه شود و در اختیار فرهیختگان قرار گیرد.

  حائری فومنی تصریح کرد: میرزا کوچک خان جنگلی هسته اصلی نهضت جنگل را به همراه پنج نفر از یاران خود در روستای سیاه درویشان تشکیل داد.

  وی با بیان ایکه میرزا به همراه یارانش تصمیم می گیرند حرکت و قیامشان را آغاز کنند و اسلحه خود را پایین نگذارند، خاطرنشان کرد: استبداد داخلی شرایطی را به وجود آورده بود که مردم جانشان بر لب رسیده بود.

  دبیرکل همایش بازشناسی نهضت جنگل اظهار کرد: در آن زمان زمینه برای بیگانگان فراهم شده بود که سرزمین ما را برای خود تقسیم کنند و شمال را روسیه و جنوب را انگلیس به نام خود کند.

  حائری فومنی با بیان اینکه میرزا ایرانی آزاد می‌خواست، افزود: او هم علیه مستبدین داخلی و خارجی قیام کرد و در سخترین شرایط به پیشنهاد انگلیس و روسیه که در برابر استبداد داخلی به آنها پناهنده شود جواب رد داد.

  وی با بیان اینکه میرزا از دست استبدادگران داخلی و خارجی به جنگل های شمال پناهنده شد، گفت: وی تنها جان داد و به ملت ایران درس مقاومت در برابر استبداد و زورگویان داخلی و مقابله در برابر مستمران خارجی را داد.

  در ادامه از یادمان آغاز نهضت جنگل در روستای سیاه درویشان رونمایی شد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro